Białogród - osada warowna z X w.

W Patronite od 07.01.2019

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1073

Liczba Patronów: 1499

Zostań Patronem
4 patronów
190 miesięcznie
4 370 łącznie
Białogród to prywatne muzeum, pragnące pokazać i stworzyć skansen, który nie tylko będzie żył, ale i prezentował, jak niegdyś radzili sobie nasi słowiańscy przodkowie.

O Autorze

W roku 2011 zainicjowaliśmy budowę magicznego i niezwykłego miejsca: Białogrodu – prawdziwej, słowiańskiej osady warownej z X wieku, bazującej na wielkomorawskich znaleziskach. To inicjatywa całkowicie prywatna, skupiająca pasjonatów i ludzi dobrej woli, gotowych poświęcać swój czas i własne fundusze, by Białogród powstał, żył i funkcjonował. Jesteśmy grupą ludzi zafascynowanych historią i kulturą wczesnego średniowiecza. Próbujemy poznać życie ludzi z interesujących nas czasów i miejsc, doświadczając go niejako na własnej skórze...

Białogród - Osada warowna z X wieku jest rekonstrukcją wczesnośredniowiecznej osady słowiańskiej, gdzie niewątpliwie widoczne są wpływy kultury wielkomorawskiej. Osada powstaje w mieście Strumień w powiecie Cieszyńskim. Projekt budowy zrodził się w umyśle założyciela Sylwestra Zalewskiego już w 2010 roku. W 2011 roku z funduszy ze sprzedaży mieszkania zakupił hektar gruntu rolnego pod budowę skansenu i rozpoczął wraz z przyjaciółmi i miłośnikami historii budowę pierwszych obiektów. Wydzielono fosą i wałem ziemnym obrys grodziska. Zbudowano wtedy pierwszą chatę na podgrodziu i wieżę bramną. Obecnie obejrzeć można w Muzeum Archeoskansenie (uzyskaliśmy status muzeum prywatnego) 6 w pełni funkcjonalnych chat mieszkalnych, 4 budynki przeznaczone dla zwierząt oraz 3 budynki gospodarcze. Wszystko to powstało ze środków własnych, bez dofinansowań.

Poza kulturą materialną i ekspozycją architektury na terenie osady stworzyliśmy 2 obiekty kultury duchowej wczesnego średniowiecza. W cichym zakątku pod wielkimi dębami powstała próba rekonstrukcji świętego gaju z drewnianymi rzeźbami słowiańskich bóstw. W innej części skansenu usypaliśmy kilkumetrowy kurhan odgrywający znaczącą rolę w rekonstrukcji święta Dziadów.

Członkowie grupy „Białogród” w ruchu rekonstrukcji historycznej działają już od 2002 roku. Staramy się odtworzyć, kultywować oraz pielęgnować tradycje panujące w czasach kształtowania się Państwa Polskiego. Poprzez organizowanie różnego rodzaju pokazów i festiwali przekazujemy wiedzę dotyczącą tamtych czasów oraz zapewniamy oryginalną rozrywkę, jak i zabawy.

Jesteśmy jedynym tego typu obiektem na terenie południowej Polski. Naszym celem jest stworzenie miejsca dla pasjonatów oraz osób, które pragną zakosztować życia we wczesnośredniowiecznych warunkach, a może nawet na stałe tu osiąść. Pragniemy również krzewić wśród młodego pokolenia wiedzę oraz zamiłowanie do naszej rodzimej kultury. Niestety fundusze po tylu latach uległy wyczerpaniu, a opieka nad inwentarzem oraz wszelkie prace konserwatorskie są na tyle absorbujące iż uniemożliwiają równoczesną pracę zarobkową. Z tego powodu zwracamy się do Was z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej inicjatywy.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Znajdź nas na Facebooku! https://www.facebook.com/bialogrod.fortified.settlement/


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Marek S
Marek S
300 zł jednorazowo
Adam Długosz
Adam Długosz
100 zł jednorazowo
Zuzanna Kowaliszyn
Zuzanna Kowaliszyn
120 zł jednorazowo
Sandro Przygoda
Sandro Przygoda
600 zł jednorazowo