Fundacja Dziewuchy Dziewuchom

Projekt: Feminizm bez ściemy - seria animacji

10 000 zł

0%

osiągnięto

9 958 zł

brakuje

∎ “Feminizm to radykalny pogląd, że kobiety są ludźmi” - napisała w 1986 r. Marie Shear, ale praktyka pokazuje, że ta definicja wciąż nie jest wystarczająco popularna. W życiu codziennym, w mediach i w polityce, nieustannie spotykamy się z fałszywym pojmowaniem feminizmu i wrogim stosunkiem do feministek. W niektórych środowiskach sceptycyzm wobec słowa “feminizm” jest oderwany od samej idei równouprawnienia i polega na odruchowym kopiowaniu stereotypu.
W innych, niechęć ma charakter programowy i jest wpisana w szereg krzywdzących przekonań na temat kobiet. Bez względu na to, jakie jest źródło antyfeministycznych postaw, internet dodaje im nowego przyspieszenia. Sieć, a w szczególności media społecznościowe, są miejscem, gdzie podobne idee mogą szerzyć się bez większej kontroli. W ten sposób stają się zapleczem nie tylko dla seksistowskich żartów, ale także faktycznej przemocy i politycznej indoktrynacji.
∎ Nasz pomysł to efekt trzyletnich obserwacji prowadzonych w mediach społecznościowych, które dały nam pogląd na skalę zjawiska. Seria animacji - a powstaną przynajmniej trzy - odpowie na krążące w polskiej sieci mity dotyczące feminizmu. Skonfrontujemy wyobrażenia z rzeczywistością, a pochopne wnioski z solidną argumentacją. Dobrze wiemy jak działa internetowa manipulacja i czym rządzi się propagandowy przekaz, dlatego zajmiemy się ich systematycznym demontażem. Mówią, że wielokrotnie powtarzane kłamstwo staje się prawdą. My natomiast wierzymy, że kłamstwo da się odcedzić od prawdy z odpowiednią dozą krytycznego myślenia i cierpliwości.
∎ Zależy nam na tym, aby efekt naszych działań miał ciekawą wizualną postać, bo atrakcyjna forma przekazu podnosi zainteresowanie treścią. Dlatego zdecydowałyśmy się na wykorzystanie animacji jako środka komunikacji - to będzie nasze kolejne spotkanie z tym medium, ale pierwsze w ramach działania Fundacji Dziewuchy Dziewuchom. Włożymy w nie wiedzę, doświadczenie i kreatywność, którą dobrze znacie już z naszego fanpejdża.

Pomysły

Fundacja Dziewuchy Dziewuchom

Własny kąt, czyli działanie przez spotkanie

700 zł

miesięcznie

78%

osiągnięto

152 zł

brakuje

∎ Cyber-aktywizm to podstawowa płaszczyzna naszej działalności, ale zdecydowanie nie chcemy się do niej ograniczać. Mamy zamiar realizować nasze statutowe cele zarówno w trybie online, jak i offline. Dlatego myśląc o kontakcie bezpośrednim, zdrowym podejściu do aktywizmu
i higienie pracy, musimy zapewnić sobie niewielką przestrzeń do codziennych działań oraz spotkań z osobami, które potrzebują naszej pomocy lub wsparcia.
∎ Nasze wymagania wcale nie są duże - na ten moment wystarczy nam biurko, dostęp do internetu i życzliwe towarzystwo, które z całą pewnością znajdziemy w przyjaznej co-workingowej społeczności. O samodzielnym biurze pomyślimy, gdy nasza struktura organizacyjna zacznie się rozwijać, a liczba segregatorów z dokumentami przerośnie możliwości jednej szafki. Póki co, wystarczy nam skromny kąt mieszczący się w naszym ograniczonym budżecie. Dzięki temu będziemy mogły z większą skutecznością realizować nasze statutowe cele i spokojnie myśleć o wdrażaniu kolejnych projektów.

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)