Avatar użytkownika

Michał Gnybek

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Fortyfikacje - miejsce poświęcone miłośnikom wszelkiej fortyfikacji - szczególnie tej nowożytnej, niemieckiej oraz pruskiej.

Dzień dobry! Czołem!

Z tej strony Michał - twórca, administrator i motor w jednym fanpaga'u Fortyfikacje. Jeśli tu zawitałeś, to znaczy, że zetknąłeś się już z jakąś moją twórczością! Bardzo mi przyjemnie! Obecnie działam sam i prawdopodobnie długo tak zostanie. To nie znaczy - oczywiście - że nie jestem otwarty na współpracę: otacza mnie grupa przyjaciół, znajomych, po prostu dobrych dusz, które wspierają mnie słowem, wiedzą i umiejętnościami (Dziękuję!).

Pasja!

Moją pasją, którą staram się dzielić, jest sztuka fortyfikacyjna. Początkowo byłem tzw. bunkrowcem, którego interesowały jedynie tzw. doły. Z czasem moje zainteresowanie wzbudziły konstrukcje naziemne, zacząłem poznawać kolejne linie umocnień, szczegóły konstrukcyjne, gromadziłem literaturę... Wiernym towarzyszem był i jest (!) aparat fotograficzny. Początkowo wszystkie zdjęcia szły do szuflady. W 2014 roku postanowiłem, że uczynię z nich pożytek i tak narodził się profil na Facebook'u FORTYFIKACJE. Z czasem narodziło się coś równoległego: strona internetowa, na którą staram się przenosić wszystkie moje posty, artykuły i zdjęcia. Zdjęcia wykonuję oczywiście sam, wiedzę merytoryczną czerpię przede wszystkim z prywatnej biblioteczki. Stronę tworzę amatorsko, tak jak potrafię, za podstawę posłużył mi szablon Joomla Beyond.

Dlaczego?

Moja pasja jest dla mnie darem, dzielę się nią i płynącą z niej wiedzą i umiejętnościami nie żądając niczego w zamian. Tak było, tak jest i tak będzie! Cokolwiek każdy (nawet ja! ;) ) potrzebuje czasem pomocy: docieranie do kolejnych fortecznych zakątków, konserwacja i kupno nowego sprzętu fotograficznego oraz związanego z eksploracją, wreszcie - prowadzenie działalności medialnej na Facebooku i własnej stronie internetowej  - wymagają niemałych nakładów finansowych... Dotąd ponosiłem je sam - i szczerze - dalej je będę ponosił...

Prośba!

...Lecz jeśli uważasz, że to co robię jest cenne i warto mnie wesprzeć:

Będę Ci bardzo wdzięczny!


Kierunki moich zainteresowań

Celem głównym jaki sobie postawiłem jest poznawanie rozmaitych fortyfikacji, ich eksploracja i popularyzowanie wiedzy o nich. Oczywiście - jak każdy - mam swoje sympatie. Jak dotąd zajmowałem się głównie penetracją następujących linii umocnień i fortyfikacji:

Pozycja Odry

(Oder-Stellung)

To prawdopodobnie moja najbardziej ukochana linia umocnień! Schrony wzniesione w jej ramach zbudowane są wzdłuż Odry od Wrocławia po Eisenhüttenstadt w Niemczech. Budowana w latach 1928-1937.

Pozycja Pomorska

(Pommern-Stellung)

Niesamowite niemieckie umocnienia! Ciągną się od Gorzowa Wlkp. po Darłowo. Dodatkowym atutem jest intrygujący krajobraz i przyroda z Drawieńskim Parkiem Narodowym na czele. Schrony wznoszono w latach 1931-1937.

Pozycja Trzcielska

(Tirschtiegel-Stellung)

Niemieckie umocnienia graniczne. Bardzo je lubię, po pochodzę z regionu, gdzie można je napotkać. Bardzo tajemnicza i mało zbadana linia fortyfikacji.

Forteczny Łuk Odry-Warty

(Die Festungsfront Oder-Warthe-Bogen)

Znasz tą linię fortyfikacji pod nazwą Międzyrzecki Rejon Umocniony! Chyba najbardziej znane bunkry w Polsce! Musisz wiedzieć, że schrony wchodzące w jej skład to nie tylko "Pętla Boryszyńska" lub Panzerwerk 717 w Pniewie. Rozciąga się pomiędzy nurtami rzek Odry i Warty. Wznoszona w latach 1934-1944.

Schrony mobilizacyjne i międzypolowe
Twierdzy Poznań

Bardzo lubię wracać do Poznania! Nie tylko po to by oglądać potężne forty, ale przede wszystkim by eksplorować mało znane, a bardzo ciekawe schrony, które powstały w latach 1887-1914.

Pruskie fortyfikacje nowożytne

Poznań, Kostrzyn nad Odrą, Kołobrzeg, Świnoujście, Głogów... to niegdyś miasta twierdze. Wiele umocnień wznoszonych przez Prusy przetrwało do dziś. Wiele z nich jest mało znanych! Szczególnie interesujące są dla mnie blokhauzy kolejowe.

Niemieckie stacje radarowe
z czasów II wojny światowej

Rozsiane praktycznie na terenie całej Polski. Niewiele osób o nich wie mieszkając nawet obok nich!

Polskie fortyfikacje

Mamy swoją myśl fortyfikacyjną! W okresie II Rzeczypospolitej i PRL wznosiliśmy arcyciekawe umocnienia! Dla mnie jest to teren planowanych eksploracji. Twoje wsparcie pomoże mi zrealizować te plany!

Oczywiście to nie wszystko!

Twoje wsparcie może umożliwić mi eksplorację kolejnych fortyfikacji polskich, niemieckich, sowieckich, pruskich, austriackich. Ba! Może sprawić, że moja opowieść na temat umocnień przekroczy granice Polski i snuta będzie dalej!