Diana Dąbrowska - Accademia Włoskiego Kina

W Patronite od 07.04.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 581

Liczba Patronów: 451

Zostań Patronem
Kup na prezent
36 patronów
685 miesięcznie
10 810 łącznie
Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, organizatorka imprez filmowych i festiwali, specjalistka od włoskiego kina, współredaktorka publikacji "Włoskie kino po 1980 roku" (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego 2018). Edukatorka filmowa prowadzi bardzo dużo zajęć z edukacji filmowej.

O Autorze

https://www.facebook.com/filmoznawczyni

Cześć! 

Nazywam się Diana Dabrowska. Jestem filmoznawczynią. I to taką z powołonia! Kino jest nie tylko moją największą pasją, zajmuje się też edukacją filmową zawodowo. Specjalizuję się przede wszystkim w kinie włoskim. Ta kinematografia jest mi szczególnie bliska, gdyż urodziłam się w Italii - w pięknie, malutkiej mieścinie Santa Maria Capua Vetere. Mieszkałam w okolicach Neapolu przez całe lata 90.

Staram się dzielić moją miłością do włoskiej kultury i kina na różnych polach - pisząc teksty krytyczno-filmowe, ale też prowadząc zajęcia, występując w programach telewizyjnych/audycjach radiowych/podcastach/ i organizując przeglądy włoskiego kina, retrospektywy włoskich twórczyń i twórców. Np.: W maju 2015 roku byłam jedną z organizatorek wystawy, będącej hołdem dla myśli Umberto Eco, a sam genialny badacz był gościem specjalnym przedsięwzięcia. W listopadzie 2017 roku udało mi się sprowadzić do Polski Dario Argento, mistrza włoskiego kina gatunkowego.

Również w 2017 otrzymałam Nagrodę im. Leopolda Staffa za promocję włoskiej kultury w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem kina. Laudację napisał sam Janusz Zaorski, wybitny polski reżyser, którego twórczość i osobę niezwykle cenię.

http://nagrodaliterackastaffa.pl/laudacja-dla-diany-dabrowskiej-za-promocje-kultury-wloskiej/

 

--------------------

DIANA DĄBROWSKA:

Filmoznawczyni związana z Łodzią Filmową, animatorka kultury, w latach 2014 – 2019 wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego (Italianistyka, Filmoznawstwo), organizatorka przeglądów i festiwali filmowych (Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Octopus Film Festival w Gdańsku, Łódzkie Wytwórnia Kultury: Tradycja, Edukacja, Kreacja). Publikowała na łamach Filmwebu, Kultury Liberalnej, Miesięcznika KINO, Krytyki Politycznej, Czasu Kultury, Aktivist, Anywhere, Gazzetta Italia, Ekranów, Stopklatki, Studiów Filmoznawczych, a także w tomach zbiorowych (np. współautorka rozdziału o włoskim kinie lat 80. i 90., w wydawanej przez Universitas nowej „Historii Kina” / tom IV). Współredaktorka publikacji naukowej (razem z dr Anną Miller-Klejsą) “Kino włoskie po 1980 roku” (Wyd. Uniwersytetu Łódzkiego, 2018). Częsta gościni takich programów jak „Kino mówi” w Ale Kino Plus, „OFF-Czarek” w Tok Fm oraz „Spoilermaster – podcast do słuchania po filmie” autorstwa Michała Oleszczyka. Laureatka Nagrody "Kino Mówi" podczas 5. edycji Festiwalu Kamera Akcja w Łodzi (2014) oraz Nagrody Literackiej im. Leopolda Staffa (2018) za promocję kultury włoskiej ze szczególnym uwzględnieniem kina. W 2019 nominowana do Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krytyka filmowa. Zdobywczyni II miejsca w prestiżowym Konkursie o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka dla młodych krytyków filmowych (2020) oraz Nagrody Publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Prelegentów Filmowym organizowanym przez Polską Federację Dyskusyjnych Klubów Filmowych. Z redakcją dwujęzycznego magazynu „Gazzetta Italia” rozwijała w 2020 - po włosku i po polsku - autorski projekt „Dopóki jest kino, jest nadzieja/ Finché c’è cinema, c’è speranza”, który poświęcony był włoskiej kinematografii. 

------------------

Przebieg kariery zawodowej na przestrzeni lat:

 

W latach 2014-2019: Wykładowczyni Uniwersytetu Łódzkiego (Italianistyka, Filmoznawstwo).

2009-2019: Organizatorka przeglądów i festiwali filmowych (Letnia Akademia Filmowa w Zwierzyńcu, Forum Kina Europejskiego Cinergia w Łodzi, Octopus Film Festival w Gdańsku; odpowiedzialna za przyjazdy do Polski takich twórców i twórczyń jak: Dario Argento, Tinto Brass, Giuliano Montaldo, Kasia Smutniak, Matteo Bernardini, Sergio Martino, Pupi i Antonio Avati, Edoardo de Angelis, Salvatore Cascio (mały Toto’ z „Cinema Paradiso”), Ferzan Ozpetek; załatwianie kopii filmowych, przylotów gości, organizacja i obsługa projekcji).

2009-2012: Współorganizacja Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu wraz ze Stowarzyszeniem CinéEuropa (Lublin)– retrospekcje włoskich mistrzów [Bracia Avati (2009), Gianni Amelio i Marco Bellocchio (2010), Tinto Brass (2011), Bracia Taviani (2012)] i przeglądy włoskiego kina współczesnego [Przeglądamy Europę... Rzym (2011), Giovane Cinema Italiano (2012)]. Stała współpraca z włoską telewizją publiczną RAI (oddział RAI Trade, RAI Cinema i RAI Teche), Cinecittá (Istituto Luce), Centro Sperimentale di Cinema/Cineteca Nazionale di Roma

2017-2021: Prowadzenie zajęć/warsztatów z krytyki filmowej (projekt „Skrytykuj!”) we współpracy z FINĄ (Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym) dla szkół podstawowych i licealnych (m.in. w Gdyni, Wrocławiu, Poznaniu, Rybniku, Kutnie, Koszalinie, Grudziądzu, Żaganiu) oraz Akademii Filmu Polskiego (Wrocław, Warszawa). W czasie pandemii prowadzenie zajęć online.

2020: Kuratorka spotkań #kino bez biletu / Spotkania z Gwiazdami. Przeprowadzenie 5 rozmów online z Gabrielą Muskałą, Zbigniewem Zamachowskim, Olafem Lubaszenką, Sebastianem Fabijańskim i Juliuszem Machulskim. Wydarzenie organizowane we współpracy z Aleksandrowskim Domem Kultury. Koordynacja działań, planowanie i pisanie postów reklamujących wydarzenia na FB. Praca na rzecz Stowarzyszenia Łódź Filmowa (Łódź, Piotrkowska 203/205).

2020: Kuratorka i pomysłodawczyni projektu filmowo-edukacyjnego „Łódzkie Wytwórnia Kultury” (Tradycja, Edukacja, Kreacja), który miał na celu podkreślenie różnorodności twórczej Łodzi Filmowej oraz całego regionu Łódzkiego. Ze względu na pandemię Covid-19 prawie całość działań została przeniesiona do przestrzeni online. Obsługa social mediów wydarzenia, przeprowadzenie rozmów z filmowcami i filmowczyniami na Zoomie i ich publikacja. Pisanie komunikatów prasowych/utrzymywanie kontaktu z mediami. Szukanie patronów medialnych (w ramach „Wytwórni” nagranie o Łodzi Filmowej zrealizował najpopularniejszy duet na polskim Youtubie, czyli SFILMOWANI). Koordynacja wszelkich działań, umów gości. 

2020: Specjalistka projektu „Kanon polskiego kina po 1989 roku” organizowany przez Stowarzyszenie Słowo i Film we współpracy z NCK.

2020: Ekspertka Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej PO: Produkcja filmowa / film fabularny (razem z operatorem filmowym Łukaszem Żalem oraz producentem Tadeuszem Lampką).

2019: Pomysłodawczyni i kuratorka przeglądu filmowego „KADRY WYZWOLONE. KINO I CENZURA W OKRESIE PRL” (we współpracy z Jarosławem Grzechowiakiem, doktorantem UŁ). Przegląd dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wydarzenie odbywało się symultanicznie w Warszawie (Iluzjon), Łodzi (Kino Charlie ) i Zduńskiej Woli (Kino Ratusz). Na przegląd składały się seanse oraz dyskusje z twórcami (m.in. J. Zaorski, W. Marczewski, B. Torański). Przegląd organizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Łódź Filmowa.

2019-2021: Objęcie funkcją dyrektora artystycznego 9. edycji Festiwalu Filmowego Hommage a Kieślowski w Sokołowsku. Stworzenie koncepcji programowej i merytorycznej wydarzenia, prowadzenie spotkań z twórcami (m.in. z X. Żuławskim, S. Fabijańskim), udział w debacie „3 Kolory. Czerwony vs Pulp Fiction. Dwa oblicza kina” razem z Krzysztofem Piesiewiczem i Mikołajem Jazdonem, poprowadzenie autorskiej lekcji kina "Plaże – Twarze – Wizaże / Niezwykłe kino Agnes Vardy" dla szkół z Sokołowska i Mieroszowa. Opiekunka i programerka tamtejszego historycznego Kinoteatru „Zdrowie”, kina młodości Kieślowskiego. Praca na rzecz Stowarzyszenia Sztuki Współczesnej IN SITU (Sokołowsko/Warszawa).

2019: 5-dniowe warsztaty z krytyki filmowej i analizy współczesnych polskich filmów w Szkole Radia i Telewizji w Ułan-Bator w Mongolii – na zaproszenie Polskiego Instytu w Pekinie. Cykl autorskich wykładów i warsztatów z mongolskimi studentami. Na zajęciach zanalizowano wspólnie, m.in. „Zimną wojnę”, „Córki dancingu” i „Ostatnią rodzinę”.

2015: Pomysłodawczyni i kuratorka interaktywnej wystawy "Umberto Eco #książka #literatura #biblioteka" w Łodzi. Wystawa została zrealizowana w ramach przyjazdu profesora U. Eco do Polski i wręczenia mu doktoratu honoris causa na Uniwersytecie Łódzkim. Sam Eco otworzył wystawę. Patronem wystawy był Uniwersytet Łódzki.

Dokumentacja wideo: http://kronika.uni.lodz.pl/specjalne/tv/video/70latecowystawa

   

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Maciek Mamulski
Maciek Mamulski
Próg: 20 zł
Ania Zarychta
Ania Zarychta
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Mariusz Jurczak
Mariusz Jurczak
Próg: 50 zł
Anna Jozwiak
Anna Jozwiak
Próg: 50 zł
Gosia Herman
Gosia Herman
Próg: 20 zł