Bart Staszewski

Tutaj Bart Staszewski!. Jestem aktywistą LGBT. Nie jestem zatrudniony w żadnej organizacji ani partii - wszystkie akcje wymyślam z moim chłopakiem Sławkiem. Twoje wsparcie będzie nieocenione i pomoże nam rozwijać nowe projekty i pomysły na działania!

O Autorze

Postanowiłem uruchomić Patronite, aby dać wam możliwość wspierania moich działań. Wsparciem w wysokości jednej kawy na miesiąc, możesz pomóc mi działać! Przeczytajcie (do końca) moją historię!

 

Dlaczego Patronite?

Wiele osób pyta, jak może mnie wesprzeć  - do tej pory odsyłałem wszystkich do lokalnych organizacji LGBT (i nadal będę zachęcał do ich wspierania), ale pomyślałem, czemu nie otworzyć Patronite?

Od kilku lat coraz więcej czasu poświęcam na aktywizm. Nie jestem zatrudniony w żadnej organizacji LGBT, nie otrzymuję żadnych stypendiów ani grantów na swoje działania - utrzymuję się z kręcenia filmów na social-media różnych organizacji i firm (to moje jedyne źródło dochodu). Swoją działalność LGBT finansuję z własnej kieszeni, a także dzięki zbiórkom publicznym i ludziom (w tym adwokatom/kom), którzy pro bono udzielają mi pomocy.

Niedawno otworzyłem też kanał na YouTube - filmy, które tam przygotowuje, to efekt ciężkiej pracy nie tylko mojej, ale też Sławka (mojego chłopaka) i Przemka (operatora). Do każdego filmu przygotowujemy także napisy - w planach są też napisy anglojęzyczne, bo jest dużo o to pytań. Myślimy też o tłumaczu PJM (dla osób głuchych i niedosłyszących).

Wspólnie z moim chłopakiem tworzymy zespół, którego efekty możecie oglądać na moich social mediach, a czasami w telewizji, ogólnokrajowych i międzynarodowych mediach. Wykorzystujemy maksimum naszego potencjału, czasu, sił i własnych środków finansowych, aby działać na rzecz społeczności LGBT. 

Dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli m.in. rozwinąć kanał i moją działalność! Dostaniesz dostęp do grupy w której będziemy mogli porozmawiać oraz do newslettera z moimi najnowszymi działaniami (i innymi istotnymi wydarzeniami).

Jeśli zechcesz wesprzeć nasze działania będziemy Wam ogromnie wdzięczni! 

Co robię?

Jestem jednym z organizatorów Marszu Równości w Lublinie i jednym z założycieli "Stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie". Jestem również członkiem stowarzyszenia "Miłość nie wyklucza".   W żadnej z tych organizacji nie jestem zatrudniony. 

Za swoją pracę dla społeczności LGBT zostałem w 2019 r. wyróżniony Europejską Nagrodą Tolerancji. 

Film Artykuł osiemnasty

Najważniejszym moim projektem jest film Artykuł osiemnasty, ukończony w 2017 r., który zrealizowałem dzięki pomocy fantastycznej ekipy i zbiórce publicznej. Jest to pełnometrażowy film dokumentalny, w którym pytamy, dlaczego w Polsce nie udało się wprowadzić prawa umożliwiającego formalizację związków osób tej samej płci.  

Moje sprawy sądowe

W latach 2018 - 2019 byłem formalnym organizatorem Marszu Równości w Lublinie. Prezydent Miasta Lublin, Krzysztof Żuk, dwukrotnie zakazywał naszego marszu. Wspólnie z adw. Bartoszem Przeciechowskim, apl. adw. Sarą Wilk oraz adw. Moniką Deputat doprowadziliśmy do uchylenia obu zakazów, dzięki czemu Marsz Równości mógł przejść.

Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek stwierdził w 2018 r., że organizowany przeze mnie Marsz Równości jest "propagowaniem zboczeń, dewiacji i wynaturzeń". W tym samym czasie radny z Lublina Tomasz Pitucha stwierdził, że Marsz promuje "pedofilię". Oskarżyłem ich o zniesławienie i skierowałem przeciwko nim prywatne akty oskarżenia. Po długiej walce w sądzie, w 2019 r. wojewoda na mocy ugody sądowej przeprosił za swoje słowa, a radny został skazany winnym i musiał wypłacić zadośćuczynienie.

W 2019 r. wraz z grupą niesamowitych prawników z grupy Wolne Sądy udało mi się powstrzymać dystrybucję homofobicznych naklejek Gazety Polskiej "Strefa wolna od LGBT". Sprawa sądowa toczy się nadal! 

W 2019 r. skutecznie zaskarżyłem zatrzymanie mnie za flagę tęczową flag z orłem przez policję na Marszu Równości w Kielcach, a 2020 r. wygrałem w sądzie odszkodowanie od policji za to nielegalne zatrzymanie.

W sumie uczestniczyłem jako strona w około ośmiu procesach sądowych. Większość z tych spraw przynosi ważne symbolicznie, ale i strategicznie orzeczenia. To nie koniec - będzie ich więcej. Na połowę lipca mam przesłuchanie na policji ws. mojej akcji z znakiem "strefa wolna od LGBT". Sprawa pewnie trafi do sądu, więc mój zbiór przesyłek z policji, prokuratury i sądów będzie rósł. 

 

Zdjęcia ze stref wolnych od LGBT

W ostatnim czasie w Polsce nastąpiła bezprecedensowa fala zinstytucjonalizowanej homofobii. Od początku 2019 r. polskie samorządy przyjmują uchwały dyskryminujące osoby LGBT. Gminy, powiaty, województwa w jednej trzeciej Polski podjęły uchwały skierowane przeciwko osobom LGBT.

Jeżdżę do regionów, które zadeklarowały, że są wolne od LGBT i robię zdjęcia osobom LGBT, które stamtąd pochodzą. Zaprojektowałam znak, który jest symboliczną emanacją homofobicznych uchwał przyjmowanych przez samorządy. Poprzez zdjęcia chcę pokazać, że politycy wybierają na wroga członków własnych społeczności.

Na koncie mam już 3 uniewinnienia, 2 umorzenia i 1 odmowę wszczęcia postępowania.W sumie na sprawy sądowe o wykroczenie rozsiane po całej Polsce pokonałem 3212 km. To systemowe zastraszanie aktywistów i sygnalistów o którym mowa w projekcie "Na celowniku" pomysłu prof. Adama Bodnara. Polecam wam wywiad w ramach tego projektu.

Kanał na YouTube

Od niedawna prowadzę kanał na Youtube, na który wrzucam wartościowe treści komentujące bieżące kwestie dotyczące społeczności LGBT.

Twoje wsparcie pomoże mi go rozwijać i tworzyć więcej ciekawych treści!

 

Skarga do OLAF

Do unijnej komisji nadużyć finansowych European Anti-Fraud Office OLAF złożyliśmy z adw. Grzegorz Kukowka wniosek o zbadanie nadużyć, których mogły dopuścić się samorządy tworzące "strefy wolne od LGBT". Było to możliwie dzięki pomocy mecenasa, który pro bono przez kilka miesięcy przygotowywał ten wniosek.

Andrzej Duda komentuje mój aktywizm

Andrzej Duda w wywiadzie dla litewskiej telewizji stwierdził, że jestem najbardziej radykalnym i agresywnym działaczem. Oczywiście to kłamstwo ale ukazuje, jak bardzo boi się mnie rząd PiS i jak skuteczny jestem.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent