Kira Sukhoboichenko

W Patronite od 19.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 843

Liczba Patronów: 918

Zostań Patronem
12 patronów
385 miesięcznie
2 285 łącznie
Młoda działaczka społeczna, radna młodzieżowej Rady Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawa 2019/2020, TEDx speaker, jedna z bohaterek książki Justyny Sucheckiej "Young Power - 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat"... Ale przede wszystkim Inicjatorka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków!

O Autorze

Cześć! Dzień dobry! Witajcie!

Jestem 15-letnią aktywistką, pisarką artykułów i inicjatorką święta - Międzynarodowy Dzień Plecaka.

Organizuję i moderuję międzynarodowe i ogólnopolskie konferencje. Piszę posty na Linkedinie, Facebooku i Instagramie o moich przemyśleniach, osiągnięciach, celach i historiach. Występuję publicznie - opowiadam i wypowiadam się na różne tematy w media i konferencjach. Staram się wspierać dzieci i młodzież w poznawaniu i realizacji własnego potencjału.

Od 10 lat zbieram materiały i piszę o historiach związanych z plecakami z różnych państw. Niektóre z nich można znaleźć w moich publikacjach, gdyż o nich pisałam, a niektóre zachowałam na razie dla siebie? Po co? Piszę o nich książkę. Wiedzieliście na przykład, że wszystkim nam znany tornister Kanken został stworzony przez 14-latka ze Szwecji? Albo, że Beekeeper istnieje dlatego, że pewnego dnia Koky i Sofia Saly zainspirowani swoją przeszłością (Koky pierwsze lata swojego życia spędził w więzieniu) postanowili zrobić taką firmę w Australii, żeby pomagać innym. To są tylko dwie historie, a już wzbudzają emocje. Na świecie istnieje miliony plecaków i historii, o których moim zdaniem warto napisać.

Chcę pokazywać różnorodność edukacji, plecaków, historii i rzeczy szkolnych zarówno polskiej produkcji jak i zagranicznej. Dlatego wymyśliłam również "Ekspozycję".

Zamierzam proponować szkołom, które uczestniczą w Międzynarodowym Ruchu Latających Plecaczków do organizowania u siebie Ekspozycji, np. z plecakiem z Polski, USA, Hiszpanii, Francji itd. oraz przyborami szkolnymi z tego państwa + ciekawe historie, jak powstał dany plecak (m.in. przez dziecko) w tym kraju.

Za tydzień ta ekspozycja przemieszczałaby się do kolejnej szkoły, za kolejny tydzień do kolejnej i tak przez cały rok szkolny. W taki sposób dzieciaki ze szkół mogliby nie tylko usłyszeć o kulturze jakiegoś państwa, ale również je "dotknąć".

Przez ostatnie 2 lata wypróbowałam 3 modele ekspozycji i znalazłam najbardziej wygodny i przyjemny dla szkół. Zamierzam startować z ekspozycją we wrześniu tego roku, gdyż teraz z powodu pandemii nie wiadomo jak będą funkcjonować szkoły.

Jak każde dziecko marzyłam, odkąd tylko pamiętam… Jednym z nich było mieszkanie za granicą. Opowiedziałam o tym swoim Rodzicom i 2014 roku wspólnie postanowiliśmy je spełnić. Wybraliśmy na nasz dom Polskę i dzięki temu w wieku 8 lat zaczęłam uczyć się polskiego. 

Co mogę jeszcze zaproponować? Opowiem Wam moją historię :).

W wieku 10 lat postanowiłam wziąć udział w Ogólnopolskim Konkursie “Dzieciaki startupy” i wymyśliłam latający plecak. Taki pomysł powstał dlatego, że mój szkolny plecak ważył ok. 6 kg. Pewnego dnia byłam w metrze i zobaczyłam stojącą obok mnie dziewczynkę z takim ładnym, kolorowym balonikiem. Wtedy zaczęłam się zastanawiać, co by było, gdyby do plecaczka włożyć pudełko, w którego środku będzie znajdować się jakiś gaz, np. hel. Z tym pomysłem zgłosiłam się do konkursu dla dziecięcych startupowców. 

Kiedy wygrałam ten konkurs, to pomyślałam, że warto dalej rozwijać ten pomysł i wymyśliłam Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków. Następnie wpadłam na pomysł zorganizowania Święta - Międzynarodowy Dzień Plecaka. Przeanalizowałam wówczas kalendarz i odkryłam, że tylko w 50 krajach obchodzi się Dzień Dziecka - 1 czerwca, a pozostałe państwa świętują ten szczególny dzień w innym czasie w ciągu całego roku. Pomyślałam też, że nie ma w kalendarzu żadnego święta, które połączyłoby wszystkich uczniów na całym świecie w jednym dniu. I wymyśliłam, że ja stworzę takie święto - 15 października. Wybrałam tę datę, gdyż wtedy nie ma żadnych innych świąt i obchodów w większości państw. 

Dzięki temu po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Plecaka w 2018 roku zachęcałam szkoły do brania udziału, wzięło udział kilka szkół z Ukrainy oraz Polski. W 2019 roku już jedna z większych szkół w Warszawie odwołała tradycyjne lekcje i miałam okazję zorganizować tam konferencję. W tym samym czasie szkoły świętowały ten szczególny dzień u siebie. 

Od początku pomysł zorganizowania takiego święta jest wspierany przez moich rówieśników, uczniów, studentów, nauczycieli oraz rodziców z różnych krajów.

Celem Święta jest, aby 15 października wszystkie szkoły z 194 państw obchodziły Międzynarodowy Dzień Plecaka, a pomysły uczniów zostały wysłuchane. Chodzi tylko o to, aby zamiast tradycyjnych zajęć szkolnych dać możliwość i przestrzeń do tego, aby uczniowie podczas lekcji dzielili się swoimi pomysłami, historiami i marzeniami. To byłby jeden dzień w roku, w którego czasie mogliby pokazać siebie całej szkole, a w efekcie całemu światu:

”Zachęcamy uczniów do opowiadania o swoich pomysłach, 
aby każdy odkrył swój potencjał”.

To jest nasza misja, którą wyrażamy w ten sposób:

”Zbuduj i miej odwagę pokazać swój kontynent,
 aby mogła poznać go cała planeta.
W swoim plecaku masz moc i skrzydła do lotu. 
Pomożemy Ci je odkryć”. 

Serdecznie zapraszam Was do współtworzenia Międzynarodowego Dnia Plecaka.

W tym roku osoby, które wsparły promocją, dzieleniem się ze mną swoich doświadczeniem lub po prostu miłym słowem dostawały podziękowanie. Natomiast Szkoły Certyfikat: “Szkoła pokazująca potencjał swoich uczniów”. 

W tym samym dniu zawsze pomimo świętowania szkół organizuję konferencję i/lub połączenie online. 15 października 2018 roku po raz pierwszy w przestrzeni Google Campus zorganizowałam 1. Międzynarodowy Dzień Plecaka. Wydarzenie to odbyło się zarówno online, jak i offline w formie konferencji. 15 października 2019 roku spotkaliśmy się po raz drugi. W 2020 roku odbył się 3. Międzynarodowy Dzień Plecaka, lecz z powodu pandemii nie mogliśmy spotkać się offline, więc spotkaliśmy się online. Występowało 30 prelegentów z wielu Państw! W Konferencji brały udział osoby z przeróżnych części świata: Hiszpanii, Francji, USA, Polski, Ukrainy, Cypru, Niemiec, Izraela, Sudanu, Turcji, Austrii. Mieliśmy na niej okazję posłuchać o doświadczeniu osób dorosłych z całej kuli ziemskiej! Dowiedzieliśmy się o pasjach młodych i ambitnych ludzi, którzy codziennie realizują swoje pomysły. Mieliśmy też okazję posłuchać o tym, jak wygląda życie osób z różnych Państw w czasie pandemii.

A w 2021, chcę zorganizować 4. Międzynarodowy Dzień Plecaka.

III Międzynarodowy Dzień Plecaka był objęty Honorowym Patronatem Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka i Międzynarodowej Kapituły “Orderu Uśmiechu” oraz miał wsparcie dziennikarzy. 

Na koniec chciałabym przekazać, iż ja, jak również dzieci na całym świecie, jestem bardzo ciekawa marzeń innych uczniów. Dzielmy się tym, gdyż dzięki swoim pomysłom tworzymy naszą wspólną historię! 

To święto zmieni świat!

Moje działania, jako osoby niepełnoletniej, są kontrolowane przez prawnego opiekuna.

Filmik, od którego się wszystko zaczęło:


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Natalia Sukhoboichenko
Natalia Sukhoboichenko
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Justyna Król. Urban Workshop
Justyna Król. Urban Workshop
Próg: 50 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł