Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie

W Patronite od 05.11.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 329

liczba Patronów: 387

12 patronów
360 zł miesięcznie
925 zł łącznie
Tworzona przez prawie 40 lat kolekcja związana z Polskimi Siłami Zbrojnymi na Zachodzie jest unikatowa w skali światowej. W zbiorach znajdują się: mundury, pamiątki osobiste, dokumenty i zdjęcia wszystkich formacji wojskowych, walczących podczas II wojny światowej poza granicami Polski.

O Autorze

Naszym celem jest utworzenia Muzeum, w którym zainteresowani będą mogli zasięgnąć informacji na temat Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej, takich jak np.:

 • rozmieszczenie Polskich Sił Zbrojnych
 • udział Polskich Sił Zbrojnych w wyzwoleniu państw europejskich m.in. Holandii
 • historie polskich weteranów, którzy po wojnie nie mogli wrócić do Ojczyzny i osiedlili się na terenie innych państw.

Kolekcja, którą opiekuje się Fundacja "Wojtek- polscy wyzwoliciele na wszystkich frontach" składa się z archiwum i przedmiotów o wartości historycznej. Są one związane z tematyką Polskich Sił Zbrojnych RP podczas II wojny światowej i ich udziału w wyzwoleniu części Europy. Fundacja za pomocą różnych kanałów przekazuje informacje na temat działalności Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej i stara się dotrzeć do jak najszerszego grono odbiorców. W tym celu w szkołach prowadzone są wykłady oraz prezentacje adresowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Ponadto tworzone są i publikowane krótkie filmy związane z Polskimi Siłami Zbrojnymi podczas II wojny światowej. Kolekcja ta wielokrotnie funkcjonowała na wystawach czasowych.

Zamysłem Fundacji jest stworzenie stałej ekspozycji. Realizacja tego projektu nie jest możliwa bez Waszego wsparcia.Założycielem i prezesem Fundacji „Wojtek- polscy wyzwoliciele na wszystkich frontach” jest Eric van Tilbeurgh. Ponad 40 lat temu zaczął on budować wyjątkową, wartościową kolekcję oraz pokaźne archiwum na temat Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej.

W zbiorach znajdują się pamiątki, dokumenty i zdjęcia dotyczące:

 • 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej,
 • 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka,
 • 2 Korpusu Polskiego
 • Sił Powietrznych RP m.in. Dywizjonu 303
 • Polskiej Marynarki Wojennej
 • Katynia

Kolekcja ta została uznana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (obok kolekcji Instytutu Polskiego i Muzeum Sikorskiego w Londynie) za wyjątkową i największą prywatną kolekcję na ten temat. Powstała ona najpierw jako prywatna inicjatywa Erica van Tilbeurgh, później zaś stała się przyczyną założenia w 1994 roku wyżej wymienionej Fundacji.

Do tej pory zorganizowano wiele wystaw czasowych oraz wykładów, które odbyły się nie tylko na terenie Holandii, ale także innych krajach. W ostatnich latach Fundacja przyczyniła się do powstania kilku dokumentów telewizyjnych oraz radiowych (m.in. „Moja dusza należy do Polski” czy „Wolność mierzona śladami gąsienic”). Ponadto prezes Fundacji brał czynny udział w sympozjach oraz poprowadził wiele wykładów m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Domu Polskim w Warszawie, Muzeum Heeresgeschichtliches w Wiedniu. Eric van Tilbeurgh współpracował przy powstawaniu wielu artykułów i publikacji m.in. Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Instytutu Pamięci Narodowej. Artykuły o jego działalności, wiedzy i kolekcji regularnie pojawiają się w prasie polskiej i zagranicznej. Za swoją działalność trzymał kilka nagród:

 • w 2008 roku : „Przyjaciel Polonii 2008”, Stichting S.T.E.P;
 • w 2008 roku: Honorowa Odznaka Organizacyjna Za Zasługi dla Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej;
 • w 2011 roku: Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej;
 • w 2013 roku: Honorowa Złota Odznak za pracę społeczną i zasługi dla Warszawy;
 • w 2014 roku: Polak Roku w Holandii, Honorowy Polonus, Polonus 2014;
 • w 2015 roku: Medal „Pro Memoria”, Biuro Weteranów Wojennych i Ofiar Ucisku;
 • w 2015 roku: Nagroda Honorowy Świadek Historii, Instytut Pamięci Narodowej.

  Eric van Tilbeurgh jest uznawany za eksperta w dziedzinie Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Jest konsultantem dla historyków, twórców programów telewizyjnych i radiowych, muzeów, organizacji oraz instytucji.

Nasza Fundacja wybrała współpracę z Patronite, ponieważ inicjatywa powstania Muzeum Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie doskonale pasuje do podobnych interesujących projektów, które są obecnie wspierane przez Patronite. Dzięki tej stronie możemy zyskać stabilne wsparcie dla naszego projektu a także dotrzeć do większej ilości zainteresowanych tą tematyką osób.

Z całego serca apelujemy do Was o pomoc finansową, bez której kolekcja nie ma szans zaistnieć na stałe w przestrzeni publicznej. Chcemy, żeby gromadzona przez 40 lat historia mogła na zawsze opuścić plastikowe pudła, segregatory i wypchane po brzegi szafy. Naszym marzeniem jest, żeby pamiątki po polskich żołnierzach opuściły pomieszczenie magazynu, gdzie nie ma możliwości ich eksponowania i prezentowania zainteresowanym osobom. Dzięki Muzeum wspomnienia o dzielnych, bohaterskich Polakach będą wciąż żywe a pamięć o nich nie zaginie. Będzie ono najpiękniejszych wyrazem szacunku i uznania dla polskich żołnierzy. Bardzo liczymy na Waszą pomoc także przy promowaniu naszego przedsięwzięcia. Niezwykle istotne jest dotarcie do możliwie najszerszego grona odbiorców.

Realizacja naszego projektu wypełniłaby historyczną pustkę, gdyż muzeum o takiej tematyce i takiej ilości unikatowych eksponatów nie zostało jeszcze zrealizowane.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni