Echa z Festung Breslau

W Patronite od 06.08.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1024

Liczba Patronów: 668

Zostań Patronem
17 patronów
195 miesięcznie
1 100 łącznie

Wieści z frontu

300 zł

miesięcznie

65%

osiągnięto

105 zł

brakuje

Taka kwota pozwoli skupić mi się na opracowywaniu relacji żołnierzy lub opisów walk na fanpage w cyklu "co dwa dni post" oraz dotrzeć do jeszcze większej liczby zainteresowanych na Facebooku.

Wynika to z tego, że poszukiwanie i opracowywanie materiałów jest niezwykle czasochłonne, a czas nie jest z gumy. Dążę również do tego, żeby wszystkie materiały były okraszone profesjonalnymi grafikami.

Blog i wszystko z nim związane

500 zł

miesięcznie

39%

osiągnięto

305 zł

brakuje

500 zł - dużo i nie dużo - kwota ta będzie przeznaczona na powstanie i rozwój bloga dotyczącego Festung Breslau, gdzie czytelnik będzie mógł znaleźć wiele ciekawych treści przygotowanych w profesjonalny sposób, takich jak:
- wspomnienia,
- opisy walk ,
- kalendarium wydarzeń,
- zdjęcia,
- wywiady z ciekawymi osobami

Kanał "Echa z Festung Breslau" na YouTube

1 000 zł

miesięcznie

19%

osiągnięto

805 zł

brakuje

Kwota może robi wrażenie, ale jeśli weźmie się pod uwagę koszty związane ze statywem, kamerą, mikrofonem, paliwem i wieloma innymi rzeczami, które są niezbędne do tworzenia filmów, jest to kwota tak naprawdę niewielka.

Na kanale będę prezentował filmy opowiadające historię miejsc poruszanych we wspomnieniach, raportach bojowych itd., jak i publikował podcasty na wybrane przez fanów tematy.

Pamiętniki z Breslau - ebooki ze wspomnieniami

5 000 zł

miesięcznie

3%

osiągnięto

4 805 zł

brakuje

Literatury wspomnieniowej dotyczącej Festung Breslau w Polsce jest naprawdę niewiele i chcę to zmienić.

Zebrana kwota pozwoli mi skupić się na opracowaniu w profesjonalny sposób przetłumaczonych wspomnień żołnierzy z różnych oddziałów walczących w Festung Breslau, a następnie wydać je w formie ebooka lub w wersji papierowej.
Aktualnie w opracowaniu są:

- wspomnienia członków z Grupy Bojowej "Hirsch"
- wspomnienia z Pułku "Mohr"
- wspomnienia z Pułku SS "Besslein"

Materiał wspomnieniowy będzie systematycznie się powiększać.

Georg Haas i Klaus Franke - wspomnienia z Festung Breslau

15 000 zł

miesięcznie

1%

osiągnięto

14 805 zł

brakuje

Kwota pozwoli na częściowe sfinansowanie praw autorskich na rynek polski oraz wydanie wspomnień, którą są klasyką wspomnieniową w tematyce związanej z Festung Breslau.

Kim byli autorzy "So starb Breslau" oraz "Hölle Breslau".

Georg Haas, autor dwutomowych wspomnień "So starb Breslau" w czasie walk służył w 1. Fortecznych Pułku SS "Besslein". Opis jego wspomnień:

"Pod koniec stycznia 1945 roku, fale nieustającej wojny dotarły pod mury milionowego Wrocławia. W związku pośpiesznie utworzonych pułków fortecznych, 11. kompania pułku Waffen SS, złożona z młodych podoficerów, rusza na wroga, do której należy również autor. Podczas gdy nędzne kolumny uciekających ludzi zalewają kraj, ludzie z tej kompanii rzucają się w bezprecedensowy szturm na zbliżającego się za Odrę wroga - aż w marcu zostaną przeniesieni do południowego Wrocławia. Książka ta w zabawny i imponujący sposób przedstawia straszny obraz ucieczki i wypędzenia ze Śląska, a także zaciętej i wyczerpującej walki żołnierzy niemieckich i alianckich wiosną 1945 roku."

Klaus Franke, autor "Hölle Breslau", weteran Waffen SS, przydzielony jako obserwator do jednostki spadochroniarzy walczącej w Breslau. Opis jego wspomnień:

"Od 15 lutego do kapitulacji, uwięzione wojska niemieckie walczyły przeciwko znacznej przewadze Armii Czerwonej. Autor jest ściśle zaangażowany w tę bitwę jako wysunięty obserwator i opisuje dramatyczne epizody bitwy obronnej. Czytelnik dowiaduje się także graficznym językiem o wyrwaniu towarzyszy z okrążenia, ich ucieczce przez Śląsk i drodze do domu po zakończeniu wojny. Cała brutalność wojny jest widoczna w raporcie żołnierza Waffen-SS."