"Krótki kurs szpiegowania" - Piotr Niemczyk

W Patronite od 29.05.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 424

Liczba Patronów: 360

Zostań Patronem
41 patronów
868 miesięcznie
11 901 łącznie
"Krótki kurs szpiegowania" to profil dla osób zainteresowanych pracą służb specjalnych i literaturą szpiegowską. Czytając teksty i oglądając programy umieszczone na profilu będzie można śledzić najważniejsze zdarzenia związane z pracą służb specjalnych, recenzje powieści szpiegowskich i dyskutować.

O Autorze

Nazywam się Piotr Niemczyk i tworzę "Krótki kurs szpiegowania" od ponad 25 lat. 

Gdy zaczynałem pisać o szpiegowaniu, w latach 90tych, po odejściu z Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa, "Krótki kurs szpiegowania" powstał jako cykl artykułów w Ekspresie Wieczornym. Po 2000 roku przeniosłem moją działalność na stronę http://krotkikursszpiegowania.eu i profil na Facebooku. W 2019 została opublikowana książka "KKS", a w 2020 roku ruszyła produkcja krótkich programów na kanale Obywatele.news na YouTube.

„Krótki kurs szpiegowania” to teraz kilkaset artykułów, recenzji książek, filmów i programów telewizyjnych, ogromna baza danych o literaturze szpiegowskiej, grupa na Facebooku, kilka programów na YouTube i - przede wszystkim książka, którą zamierzam kontynuować. 

Autorem logo cyklu jest Andrzej Budek, a ilustracji do "Krótkiego kursu szpiegowania" - Bolesław Chromry.

Z kolei autorem ilustracji publikowanych w Ekspresie Wieczornym był Paweł Gałka.

Przybliżam w "KKS" widzom, słuchaczom i czytelnikom tajemnice związane ze służbami specjalnymi. Analizuję w nim literaturę szpiegowska i zamieszczam komentarze dotyczące zdarzeń opisywanych przez media a związanych ze służbami specjalnymi.

Muszę się przyznać, że w głębi ducha pozostaję anarchistą. Zanim zamieniłem ramoneskę na garnitur i zostałem jednym z "ojców założycieli" UOP, wiceministrem gospodarki, a potem doradcą Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych i właścicielem jednej z największych wywiadowni gospodarczych w Polsce (Niemczyk i Wspólnicy), wykładowcą akademickim... byłem – i wciąż jestem – opozycjonistą walczącym o prawa człowieka, drukarzem i  dziennikarzem "Tygodnika Mazowsze". Byłem współinicjatorem ruchu Wolność i Pokój działającego na rzecz zniesienia obowiązkowej służby wojskowej, za co trafiłem na Rakowiecką jako więzień polityczny. 

Czy warto mnie wspierać? Być może mój życiorys wzajemnie sobie przeczy?

Czerpię z doświadczeń, opartych skrajne przeciwieństwa. Przeciwieństwa, które się kumulują i nadają moim obserwacjom specyficznego punktu widzenia. Połączenia analityka wywiadu i anarchisty, to bywa mieszanka wybuchowa. W tekstach i programach obnażam nieprawidłowości i nadużycia służb specjalnych, ale piszę i mówię też o ich sukcesach. Udanych akcjach antyterrorystycznych, infiltracjach, eksfiltracjach, kryptografii, udanych negocjacjach i werbunkach agentów "po ciemnej stronie mocy". Moimi przewodnikami są własne doświadczenie i książki byłych oficerów wywiadu.

Podjąłem decyzję o porzuceniu komercyjnego wywiadu gospodarczego i nie interesuje mnie pogoń za pieniądzem. Od pewnego czasu zajmuję się sprawami społecznie ważnymi, aktywizmem – m in. jestem współpracownikiem ruchu Obywatele RP (redaktorem portalu Obywatele.news), ekspertem komisji parlamentarnych i jednym z doradców Rzecznika Praw Obywatelskich. 

Obok "Krótkiego kursu szpiegowania" (wydawnictwo Czarna Owca - 2019 rok), napisałem jeszcze książki związane z prawami człowieka: "Pogarda. Dlaczego w Polsce rośnie liczba przestępstw z nienawiści" (wydawnictwo Znak - 2019 rok) i "Szósta rano. Kto puka? Jak ojczyzna Solidarności zmienia się w państwo policyjne" (Krytyka Polityczna - 2018 rok). Jestem też dokumentalistą/współautorem szpiegowskiej książki Vincenta V. Severskiego "Christine. Powieść o Krystynie Skarbek" (wydawnictwo OsnoVa - 2019 rok.).

Bez wsparcia Patronów nie będę mógł tworzyć programów razem z Obywatele.news i płacić za serwery na których wisi "KKS". Dostawcy usług i sprzętu nie przyjmują waluty dobrej woli.. Dlatego proszę Was o wsparcie – i obiecuję odwdzięczyć się jakością tworzonych wspólnie z Wami materiałów.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Zefir
Zefir
5 zł miesięcznie
Anonimowy patron
5 zł miesięcznie
Tomasz Kapuściński
Tomasz Kapuściński
20 zł miesięcznie
Anonimowy patron
5 zł miesięcznie
Marek Macner
Marek Macner
20 zł miesięcznie
Michał Kaczorowski
Michał Kaczorowski
5 zł miesięcznie