Bardo - na tropie tajemnic historii

W Patronite od 22.09.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 876

Liczba Patronów: 1253

Zostań Patronem
6 patronów
290 miesięcznie
2 560 łącznie
„Bardo - na tropie tajemnic historii” to autorski projekt prowadzony z pasji. Z pasji do miejsca i jego historii. Został założony w 2011 r. i od tego czasu skupia wokół siebie społeczność miłośników wielkiej historii małego, dolnośląskiego miasteczka.

O Autorze

Cześć!

Nazywam się Tomek Karamon i jestem pasjonatem Barda - małego miasteczka w sercu Gór Bardzkich u wrót Ziemi Kłodzkiej.

Od wielu lat odkrywam jego historię, tajemnice, tradycje i losy dawnych mieszkańców. To moja misja i przyjemność z którą dzielę się z innymi na prowadzonym od 2011 r. fanpagu "Bardo - na tropie tajemnic historii".

Oprócz twórczości związanej z „Bardo – na tropie tajemnic historii” mam na koncie też kilka innych aktywności:

 • mam bzika na punkcie tradycji bardzkiego piernikarstwa. Robiąc m.in. iście detektywistyczną robotę tropię i odszukuję z sukcesami żyjących potomków dawnych piernikarzy z Barda,

 • od kilku lat zgłębiam tajniki tworzenia drewnianych form piernikarskich – dawno zapomnianego, piernikowego rzemiosła,

 • prowadzę edukacyjne warsztaty nauki tworzenia drewnianych form piernikarskich próbując zarazić innych smykałką do dłubania w drewnie,

 • kombinuję tak aby wypromować nasze lokalne dziedzictwo kulturowe. Jak? Np. w 2014 r. dzięki współpracy i zaangażowaniu kilku osób udało nam się zorganizować pokaz w Muzeum Narodowym we Wrocławiu dwóch obrazów z pracowni Michaela Willmanna z Barda, a w 2016 r. zorganizowaliśmy konferencję prasową rozsławiającą Bardo w całym kraju po tym gdy okazało się, że figura Matki Bożej Bardzkiej to najstarsza drewniana rzeźba maryjna w Polsce,

 • w 2015 r. wydałem w ramach self-publishingu album „Bardo – powrót do przeszłości”, gdzie na blisko 150 stronach zabieram czytelników na pasjonujący spacer po dawnym Bardzie zilustrowany blisko 200 starymi zdjęciami.

Po co mi Patronite?

Z jednej strony dalsze publikowanie tego przysłowiowego czubka góry informacji, które zgromadziłem przez kilkanaście lat pasji na facebooku mija się z celem. Gdy ten ograniczy dostęp do treści (np. paywallem) albo zniknie, to wtedy nawet to co zostało opublikowane zniknie razem z nim. A nie taka jest idea. Sami bardzo często zresztą mi piszecie: chcemy więcej! Częściej! "Bardo - na tropie tajemnic historii" potrzebuje zdecydowanie porządnej strony internetowej...

Z drugiej strony rozwój tej pasji wymaga ponoszenia sporych nakładów finansowych (każdy żonaty i posiadający rodzinę pasjonata wie o czym mówię i w czym problem ;-) A to na przykład wydatki na tłumaczenia (bo samemu zyskuje się czas nie ślęcząc nad dokumentami), a to wyjazdy (nawet nie wiecie w ilu miejscach są ślady przeszłości Barda i ile ciekawych wywiadów z ludźmi o Bardzie można zrobić), a to wydatki na digitalizację (kolekcja kaset vhs i szklanych negatywów czeka na lepsze czasy) i tak dalej.

Żeby zrobić to dobrze, trzeba sporo zainwestować, nie tylko  czasu ale i pieniędzy.

Stąd pomysł aby zaprosić Was do zostania moimi Patronami i zawarcia z Wami swoistej umowy. Umowy w ramach której ja zainwestuję swój czas, a Wy swój wkład.

W efekcie wehikuł „Bardo – na tropie tajemnic historii” ruszy z kopyta w podróż w czasie zbierając dla Was zdjęcia, relacje i materiały z przeszłości. Wszystko to co lubicie najbardziej! To jak, wsiadacie do niego razem ze mną? :)

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Karina Goraj
Karina Goraj
20 zł miesięcznie
Marta Ptasińska
Marta Ptasińska
20 zł miesięcznie
Damian Spielvogel
Damian Spielvogel
200 zł miesięcznie
Urszula Mikołajczak Broniecka
Urszula Mikołajczak Broniecka
120 zł jednorazowo
Pani Kamieniecka
Pani Kamieniecka
240 zł jednorazowo
Jakub Józefowski
Jakub Józefowski
120 zł jednorazowo