Otwarta Pracownia Jazdów

W Patronite od 09.01.2017

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 151

Liczba Patronów: 168

Zostań Patronem
104 patronów
2 800 miesięcznie
56 305 łącznie
Siłami społecznymi prowadzimy drewniany, fiński domek w centrum Warszawy - miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej. Dołącz do nas!

O Autorze

Otwarta Pracownia Jazdów mieści się, w 75-letnim drewnianym domku fińskim otoczonym zielonym ogrodem, w środku Warszawy. Jest częścią Otwartego Jazdowa - największego oddolnego centrum kultury i edukacji w Polsce.

To miejsce spotkań i dyskusji, prelekcji, koncertów, wystaw, a także pracy warsztatowo-projektowej społeczności akademickiej Wydziału Architektury PW. To przestrzeń otwarta dla mieszkańców Warszawy z misją popularyzacji wiedzy o architekturze i historii naszego miasta, a także interdyscyplinarnej dyskusji nad jej przyszłością. Angażujemy się w różne twórcze projekty, z biegiem czasu zaczęliśmy poszerzać naszą perspektywę o inne dziedziny.

czerwiec 2016, fot. Agnieszka Trzcińska

Nie mamy stałego, instytucjonalnego wsparcia finansowego. Prowadzimy Pracownię siłami społeczności - dziesiątką Opiekunów i Opiekunek wspieranych akcyjnie przez około setkę Przyjaciół Pracowni. Całość zaś na co dzień koordynują Hela i Mateusz. 

Pracownia to miejsce dla ludzi, którzy cenią kolektywne działanie i rozumieją wartość dbania o wspólną przestrzeń. Dla osób twórczych, otwartych na innych, chcących zmieniać rzeczywistość. Dla tych, którzy szukają domowej atmosfery i miejsca, w którym mogą realizować się społecznie. Otwarty charakter Pracowni, model działania oparty na wolontariacie i współodpowiedzialności za miejsce, w szerszej perspektywie ma wspierać, rozwój społeczeństwa obywatelskiego. 

Porządki domkowe (wrzesień 2019) fot. Mariia Gubasheva

Na przestrzeni 4 lat działania udało nam się stworzyć i rozwinąć zupełnie wyjątkowe, chętnie odwiedzane miejsce na mapie Warszawy - w minionym roku mieliśmy prawie 11 000 wizyt.

W Pracowni możesz:

 • skorzystać z Współpracowni, otwartego miejsca pracy - zapraszamy zarówno do domku, jak i ogrodu,
 • zobaczyć wystawy fotografii, komiksów, malarstwa, plakatów młodych twórczyń i twórców,
 • posłuchać autorytetów z dziedziny architektury, takich jak Maciej Miłobędzki czy Bolesław Stelmach, opowiadających  o projektach swoich budynków w ramach cyklu “o architekturze Warszawy”,
 • razem z nami dbać o ogród i domek w ramach corocznych prac porządkowo-remontowych,
 • posłuchać debiutujących artystek i artystów - to u nas pierwszy raz zagrało Tęskno czy Kwiat Jabłoni, a także występów tych już dobrze znanych - jak Hania Rani, Misia Furtak czy Bass Astral w ramach cyklu “Muzyka w Pracowni”.

Muzyka w Pracowni: Oly (lipiec 2018) fot. Krzysztof Lech

Współorganizujemy także różne pobudzające kreatywność i promujące twórczość inicjatywy. W 2019 roku odbyły się u nas m.in. "Koleżeńskie Spotkania Projektantów Grafiki”, "Festiwal Myśli Abstrakcyjnej”, letnia szkoła architektury STORE Summer School, "Spotkania Klubu Ilustratora", "Festiwal Laba - święto czasu wolnego" (z Kwartalnikiem Przekrój), “Akademia Młodego Architekta”, spotkanie “Partnerstwa dla Klimatu”, "JAZZdów” (jammy jazzowe z topowymi polskimi muzykami m.in. Zbigniewem Namysłowskim i Agą Zaryan)  czy Ogólnopolskie Spotkanie Studentów Architektury (OSSA 2019).

warsztaty z projektowania plansz (listopad 2017) fot. Mateusz Potempski

Otwarta Pracownia jest prowadzona przez Stowarzyszenie Akademickie Wydziału Architektury PW. Mieści się w fińskim domku przy ul. Jazdów 3/6. Domek jest udostępniony przez Dzielnicę Śródmieście Miasta Stołecznego Warszawy.


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anna Dybińska
Anna Dybińska
10 zł miesięcznie
Agata Ceglińska
Agata Ceglińska
20 zł miesięcznie
Anonimowy patron
50 zł miesięcznie
Mateusz Wyszyński
Mateusz Wyszyński
50 zł miesięcznie
Paweł Gnaś
Paweł Gnaś
50 zł miesięcznie
Daria Kwiatkowska
Daria Kwiatkowska
50 zł miesięcznie