Planeta Abstrakcja

W Patronite od 21.09.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 44

Liczba Patronów: 43

Zostań Patronem
390 patronów
9 010 miesięcznie
52 370 łącznie
Planeta Abstrakcja to trochę takie google street view, tylko z żywymi ludźmi, którzy zawsze mają coś ciekawego do powiedzenia :)

O Autorze

Cześć 👦👱‍♀️ Tu Borys i Ola.
Opowiemy wam trochę o naszym projekcie.
W naszej działalności staramy się być twórcami "map czasu"🗺. Podróżujemy po świecie i poszukujemy świadków obecnej epoki by nagrać ich spostrzeżenia na temat miejsc w jakich żyją.

Nasz kanał nigdy nie miał potencjału na zostanie jakimś Daily Vlogiem, albo kanałem najbardziej na czasie, ale myślimy że może stać się kanałem najbliżej ludzi.


NASZA INSPIRACJA🔐

Stworzenie takiego zamysłu nie było wcale oczywiste i zajęło nam sporo czasu.
Kluczową postacią w historii naszego nagrywania jest moja babcia, która była pierwszą bohaterką tych amatorskich filmików.

Babcia Bola👵 zawsze w bardzo barwny sposób opowiadała o wydarzeniach z przeszłości.
Śmierć marszałka Piłsudskiego to był dla niej moment kiedy "umarł dziadek wszystkich Polskich dzieci" a Poznański czerwiec 1956 roku to czas kiedy zamknęli najlepszą lodziarnię w mieście. Opowieści babci były proste, bez patosu. Opierały się głównie o jakieś detale, czasem całkowicie ignorując bieg wydarzeń, o jakim czytaliśmy w książkach.

Mojej babci na starsze lata część z tych historii zaczęła zlewać się z teraźniejszością, zdarzało jej się zapytać "czy Niemcy już wyszli z miasta? Czy możemy świętować? Może kupimy tort? Chcąc nie chcąc często świętowaliśmy z nią. Siedzieliśmy razem przy stole w kuchni w 1945 roku.

To wszystko uświadomiło nam, że historia nie dzieje się raz, tylko trwa w świadomości ludzi latami...
Te rozmowy z babcią zbiegły się w czasie z niepokojami w Europie - kryzysem migracyjny, wojną na wschodzie Ukrainy. Zainteresowaliśmy się wtedy "zagranicą".

Próbowaliśmy poznać świat słuchając ogólnodostępnych mediów. Chcieliśmy  dowiedzieć się co naprawdę dzieje się w głowach ludzi mieszkających w zasadzie tak blisko nas.
Szukaliśmy odpowiedników tych opowieści o dziadku wszystkich dzieci i zamkniętych lodziarniach, takich realnych, prawdziwych przeżyć. Szukaliśmy i nie mogliśmy znaleźć.

Odnosiliśmy wrażenie, że informacje płynące do nas ze świata są okrojone i pozbawione życia.
A przecież to takie ważne. Wierzymy, że niemalże wszystko co dzieje się na świecie ma pośrednio lub bezpośrednio wpływ na nas. Dlatego jeździmy, nagrywamy i rozmawiamy. Nie mamy żadnych z góry przyjętych założeń odnośnie przedstawianego przez nas świata. Nie chcemy ani "czarować" ani "odczarowywać". Staramy się po prostu zrozumieć.

Kieślowski zapytany kiedyś o to "Po co tworzyć filmy dokumentalne?" odpowiedział po prostu "Bo ciężko żyć w świecie nieopisanym..." Dwa razy podpisujemy się pod tym cytatem.


YOUTUBE🎬

AMERYKA POŁUDNIOWA🌎
                                                                    

Na Youtube część z Was poznała nasz kanał po publikacji materiałów o potomkach polskich osadników w Brazylii i Argentynie. Między bohaterami tych filmów a Wami - widzami zawiązała się pewna więź. Miejscowość Auria jak i rodzina Arlindo dostała dziesiątki kartek świątecznych, książek oraz zaproszeń do Polski, za co w ich imieniu serdecznie dziękujemy :) Po publikacji materiałów wielu z bohaterów odcinka (w tym Arlindo) odwiedziło nasz kraj pierwszy raz w życiu.

 

Po temacie polskości w Ameryce Łacińskiej ruszyliśmy dalej na północ. Nagraliśmy materiał o konflikcie skłóconych plemion na wyspie słońca.

 

Pojawiła się  też tematyka górnicza - odwiedziliśmy szyby kopalni w Peru, Boliwii i Wenezueli. Były to chyba najtrudniejsze w realizacji odcinki jakie powstały w tej serii. Materiał z La Rinconady "Najgorsze miejsce do życia" został doceniony w Grand Video Awards zyskując główną nagrodę w kategorii "publicystyka".Zrobiliśmy też reportaż o tak zwanej dolinie długowieczności w Ekwadorze oraz o alternatywnej drodze emigracji z Syrii do Europy przez Amerykę Południową. Pokazaliśmy jak wygląda życie w Gujanie, Surinamie, północnej Brazylii i południowo wschodniej Wenezueli.


AZJA CENTRALNA🌏

Później Była Azja Centralna.Obecnie montujemy serię z Afganistanu i w jej ramach pojawi się jeszcze kilka odcinków, jednak w czasie przeszłym możemy też mówić o dwóch kolejnych seriach - z Kazachstanu i Iranu, które już nagraliśmy i czekają w kolejce do montażu.💻

W Kazachstanie wybierzemy się na poligon nuklearny, gdzie poznamy historię ludzi łowiących ryby w ponuklearnych jeziorach, oraz pasterzy wypasających tam bydło. Porozmawiamy z członkami kazachskiej opozycji, odwiedzimy skupiska polskich zesłańców oraz dowiemy się dlaczego w jednej z wiosek na północy kraju wybuchła epidemia snu.

Potem będzie Iran - Iran w bardzo trudnym okresie. Byliśmy tam w czasie masowych protestów oraz silnego napięcia w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi. Momentami wydawało się, że kolejna wojna na bliskim wschodzie wisi na włosku.

Krótko mówiąc - przed nami jeszcze wiele historii do opowiedzenia...🗺

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Natalia Maria Uziębło Kiyak
Natalia Maria Uziębło Kiyak
120 zł jednorazowo
kaszaq
kaszaq
10 zł miesięcznie
Krzysztof  Szukalski
Krzysztof Szukalski
20 zł miesięcznie
Marcin Brześciański
Marcin Brześciański
10 zł miesięcznie
Anonimowy patron
10 zł miesięcznie
Filip Zawadzki
Filip Zawadzki
10 zł miesięcznie