SKĄDINĄD. Podcast Tomasza Stawiszyńskiego

W Patronite od 01.06.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 72

Liczba Patronów: 59

Zostań Patronem
306 patronów
6 035 miesięcznie
40 755 łącznie
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, eseisty i filozofa, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora m.in. książek "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (2013) oraz "Co robić przed końcem świata" (2021).

O Autorze

Skądinąd to podcast, w którym toczy się niespieszna, dygresyjna rozmowa na tematy fundamentalne i całkiem zwyczajne. 

Bez żadnych ograniczeń. I bez żadnych ortodoksji.

Dla wszystkich, którym to, jaki jest świat i to, że jest, wydaje się radykalnie dziwne, a zarazem radykalnie ciekawe.

Dla wszystkich, którzy starają się rozumieć. 

Można go znaleźć w serwisie iTunesSpotify, Google Podcasts, YouTube oraz na stronie www.stawiszynski.org

 

Będziemy się w nim wspólnie zastanawiać nad metafizyką, polityką, psychologią, teoriami spiskowymi, literaturą, współczesnością i zamierzchłą historią, świadomością, nieświadomością, śmiercią, bezradnością, starością, melancholią, dzieciństwem - i setkami jeszcze innych spraw.


Nazywam się Tomasz Stawiszyński, być może niektórzy z Państwa znają mnie z anteny Radia TOK FM, gdzie prowadzę m.in. sobotni Magazyn Radia TOK FM, Godzinę Filozofów oraz Kwadrans Filozofa - minieseje radiowe, które w formie tekstów ukazują się także na stronie internetowej radia.


 

Od lat zajmuję się popularyzowaniem filozofii i – nazwijmy to – publicznym filozofowaniem, czyli po prostu rozmawianiem, pisaniem i myśleniem. Robiłem to na łamach wielu czasopism, m.in. Dziennika, Newsweeka, Przekroju, a także na falach TVP Kultura. W latach 2013-2016 na antenie RDC prowadziłem program "Niedziela filozofów czyli potyczki z życiem".

Od 2016 roku prowadzę także - ostatnio wspólnie z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN - spotkania filozoficzne w Teatrze Powszechnym w Warszawie, organizowane pod egidą fundacji Strefa Wolnosłowa. 

W 2013 roku ukazała się moja książka "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (PWN), a jesienią 2020 - jeśli pandemia pozwoli - wyjdzie kolejna.

Znaczną część moich tekstów, audycji, wywiadów udzielonych i przeprowadzonych, opowiadań, a nawet wierszy, można znaleźć na mojej stronie internetowej.

Pojawiają się na niej regularnie także nowe, niepublikowane nigdzie materiały.
W powyższej rozmowie z Karolem Paciorkiem - co tu dużo mówić, kultowym polskim YouTuberem – opowiadam o swojej filozofii uprawiania filozofii w mediach ;) A także o różnych aspektach mojej pracy i drogi zawodowo-życiowej. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o mnie więcej – to jest dobry adres.

Jak opisałbym najkrócej swoje podejście?

Może tak. Za kompletną bzdurę mam krążące na rynku medialnym przekonanie, że teksty oraz audycje powinny być krótkie, proste i podane językiem maksymalnie okrojonym z wszelkich "trudnych słów", a tak w ogóle to dywagacje na tzw. poważne tematy nikogo nie interesują, bo ludzie chcą przede wszystkim treści ekscytujących i rozrywkowych.

Naprawdę – to jest kompletna bzdura!

Oczywiście, hermetyczny żargon, którym posługują się często humaniści - i nie tylko - bywa nieznośny, ale polszczyzna to język na tyle bogaty i piękny, że zbrodnią byłoby redukowanie go do kilku elementarnych komunikatów. A przede wszystkim, zbrodnią byłoby zakładać, że Słuchaczki i Słuchacze, Czytelniczki i Czytelnicy są ludźmi o wąskich horyzontach i niewybrednych potrzebach. 

Jest dokładnie odwrotnie, przekonałem się o tym nie raz.

I właśnie dlatego postanowiłem stworzyć Skądinąd.

Liczę, że ten podcast spotka się z Waszym uznaniem i sympatią :) 

Będę wdzięczny za każde finansowe wsparcie. 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
dawid lipka
dawid lipka
20 zł miesięcznie
Piotr Czekała
Piotr Czekała
10 zł miesięcznie
Piotr Łukasiewicz
Piotr Łukasiewicz
20 zł miesięcznie
Jacek Bachalski
Jacek Bachalski
20 zł miesięcznie
Bartek Pruchnicki
Bartek Pruchnicki
20 zł miesięcznie
Andrzej Kinastowski
Andrzej Kinastowski
20 zł miesięcznie