SKĄDINĄD. Podcast Tomasza Stawiszyńskiego

W Patronite od 01.06.2020

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 91

liczba Patronów: 83

156 patronów
3 200 zł miesięcznie
11 620 zł łącznie
Podcast Tomasza Stawiszyńskiego, eseisty i filozofa, znanego m.in. z anteny Radia TOK FM, autora książki "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii".

O Autorze

Skądinąd to podcast, w którym toczy się niespieszna, dygresyjna rozmowa na tematy fundamentalne i całkiem zwyczajne. 

Bez żadnych ograniczeń. I bez żadnych ortodoksji.

Dla wszystkich, którym to, jaki jest świat i to, że jest, wydaje się radykalnie dziwne, a zarazem radykalnie ciekawe.

Dla wszystkich, którzy starają się rozumieć. 

Można go znaleźć w serwisie iTunesSpotify, Google Podcasts, YouTube oraz na stronie www.stawiszynski.org

 

Będziemy się w nim wspólnie zastanawiać nad metafizyką, polityką, psychologią, teoriami spiskowymi, literaturą, współczesnością i zamierzchłą historią, świadomością, nieświadomością, śmiercią, bezradnością, starością, melancholią, dzieciństwem - i setkami jeszcze innych spraw.


Nazywam się Tomasz Stawiszyński, być może niektórzy z Państwa znają mnie z anteny Radia TOK FM, gdzie prowadzę m.in. sobotni Magazyn Radia TOK FM, Godzinę Filozofów oraz Kwadrans Filozofa - minieseje radiowe, które w formie tekstów ukazują się także na stronie internetowej radia.


 

Od lat zajmuję się popularyzowaniem filozofii i – nazwijmy to – publicznym filozofowaniem, czyli po prostu rozmawianiem, pisaniem i myśleniem. Robiłem to na łamach wielu czasopism, m.in. Dziennika, Newsweeka, Przekroju, a także na falach TVP Kultura. W latach 2013-2016 na antenie RDC prowadziłem program "Niedziela filozofów czyli potyczki z życiem".

Od 2016 roku prowadzę także - ostatnio wspólnie z dr. Pawłem Boguszewskim, neurofizjologiem z Instytutu Nenckiego PAN - spotkania filozoficzne w Teatrze Powszechnym w Warszawie, organizowane pod egidą fundacji Strefa Wolnosłowa. 

W 2013 roku ukazała się moja książka "Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii" (PWN), a jesienią 2020 - jeśli pandemia pozwoli - wyjdzie kolejna.

Znaczną część moich tekstów, audycji, wywiadów udzielonych i przeprowadzonych, opowiadań, a nawet wierszy, można znaleźć na mojej stronie internetowej.

Pojawiają się na niej regularnie także nowe, niepublikowane nigdzie materiały.
W powyższej rozmowie z Karolem Paciorkiem - co tu dużo mówić, kultowym polskim YouTuberem – opowiadam o swojej filozofii uprawiania filozofii w mediach ;) A także o różnych aspektach mojej pracy i drogi zawodowo-życiowej. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o mnie więcej – to jest dobry adres.

Jak opisałbym najkrócej swoje podejście?

Może tak. Za kompletną bzdurę mam krążące na rynku medialnym przekonanie, że teksty oraz audycje powinny być krótkie, proste i podane językiem maksymalnie okrojonym z wszelkich "trudnych słów", a tak w ogóle to dywagacje na tzw. poważne tematy nikogo nie interesują, bo ludzie chcą przede wszystkim treści ekscytujących i rozrywkowych.

Naprawdę – to jest kompletna bzdura!

Oczywiście, hermetyczny żargon, którym posługują się często humaniści - i nie tylko - bywa nieznośny, ale polszczyzna to język na tyle bogaty i piękny, że zbrodnią byłoby redukowanie go do kilku elementarnych komunikatów. A przede wszystkim, zbrodnią byłoby zakładać, że Słuchaczki i Słuchacze, Czytelniczki i Czytelnicy są ludźmi o wąskich horyzontach i niewybrednych potrzebach. 

Jest dokładnie odwrotnie, przekonałem się o tym nie raz.

I właśnie dlatego postanowiłem stworzyć Skądinąd.

Liczę, że ten podcast spotka się z Waszym uznaniem i sympatią :) 

Będę wdzięczny za każde finansowe wsparcie. 

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem