Strefa Patrona:

29

patronów

649 zł

miesięcznie

26750 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
90
miesięczne wsparcie
82
liczba patronów

  Portal opinii Klubu Jagiellońskiego. Pogłębione spojrzenie na ważne sprawy. Rozmowy, analizy i bieżące komentarze. Historie polskich sukcesów: biznesowych, naukowych i kulturalnych. Chodzi nam o dobre państwo.

ZOSTAŃ PATRONEM POKAŻ PROGI

Cele

0%
100%
osiągnięto 100%
cel: 500 zł miesięcznie
cel osiągnięty!
Na dobry początek!
Podstawowy cel budżetowy – dzięki jego osiągnięciu będziemy mogli dalej funkcjonować. Opłacimy serwer, domenę i przygotujemy kilkanaście materiałów w miesiącu. Niestety nadal będziemy to robić po godzinach, ale dobre i to. Dziękujemy za wsparcie!
0%
64 %
100%
osiągnięto 64%
cel: 1000 zł miesięcznie
brakuje 351 zł
Rozproszyć Warszawę!
Polska nie kończy się na Warszawie i Krakowie. Przekroczenie tego progu pozwoli nam przygotowywać wywiady i teksty także poza największymi ośrodkami. Umożliwi to także wzrost liczby i jakości publikowanych materiałów.

Dodatkowo za tę kwotę zapewnimy sobie pełny dostęp do prasy i mediów internetowych, aby móc na bieżąco wdawać się w polemiki i recenzować poczynania naszego „medialnego mainstreamu” w ramach formuły #3grosze.
0%
25 %
100%
osiągnięto 25%
cel: 2500 zł miesięcznie
brakuje 1851 zł
Redaktor na pełen etat!
Czas na pierwszy poważny przełom. Pełna profesjonalizacja nie obędzie się bez pełnoetatowych redaktorów. Jak bardzo byśmy tego nie chcieli, za idee nie kupimy obiadu. Przekroczenie tego progu umożliwi jednemu z członków redakcji pełne poświęcenie swojego czasu dla portalu – bez dziennikarskiego chałturzenia, projektów i fuch na boku, do których jesteśmy dziś zmuszeni, by realizować swoją misję.

Dzięki temu będziemy dostarczać Wam regularnie jeden Temat Tygodnia i jeden WeekendJ24 w miesiącu. W ramach obu tych formuł dokonujemy próby selekcji tego, co najważniejsze w świecie polityki, gospodarki, kultury. Następnie ten jeden temat przedstawiamy za pośrednictwem artykułów, analiz i pogłębionych wywiadów. Dotychczas pisaliśmy m.in. o Polsce małych miast, zastanawialiśmy się, co dobrego, a co złego przyniesie nam umowa TTIP, analizowaliśmy krytycznie fenomen Żołnierzy Wyklętych. Oczywiście to ledwie wycinek wycinku naszej pracy. Więcej znajdziecie na naszej stronie w zakładkach Temat Tygodnia, Weekend J24 i Rozmowy.

Ponadto osiągnięcie tego progu pozwoli nam kontynuować rozpoczęty przed wakacjami cykl debat „Polska 2020”, gdzie o najważniejszych wyzwaniach politycznych, gospodarczych i społecznych, z jakimi będzie mierzyć się nasze państwo w najbliższej dekadzie, podyskutujemy z byłymi oraz obecnymi premierami i ministrami, samorządowcami, pracownikami administracji, naukowcami, ekspertami czy praktykami w danej dziedzinie.
0%
18 %
100%
osiągnięto 18%
cel: 3500 zł miesięcznie
brakuje 2851 zł
Polacy inspirują!
Polacy robią różnicę. Dlatego od kilku tygodni w ramach cyklu „Polacy Inspirują” publikujemy sylwetki naszych wybitnych rodaków, pionierów i mistrzów w swoich dziedzinach, których wkład w światową naukę, politykę, kulturę, a nawet współczesne życie codzienne pozostaje nie do przecenienia.

Osiągnięcie tego progu pozwoli nam na kontynuację cyklu i nową sylwetkę w każdy wtorek. Dodatkowo artykułom będą towarzyszyć infografiki, które w pigułce przedstawią najważniejsze osiągnięcia poszczególnych osób, pozwalając dotrzeć z tą wiedza do jeszcze szerszego grona odbiorców.
0%
12 %
100%
osiągnięto 12%
cel: 5000 zł miesięcznie
brakuje 4351 zł
Powiększamy redakcję!
Czas na przełom numer dwa i kolejne podwyższenie poprzeczki. Drugi redaktor na pełen etat oznacza dwa razy więcej materiałów na portalu. Nie jeden Temat Tygodnia w miesiącu, lecz dwa. Nie jeden WeekendJ24 w miesiącu, ale dwa. Nie jeden cykl debat, a dwa – serii spotkań w ramach „Polski 2020” zacznie towarzyszyć seminarium „Islam na poważnie”, gdzie spróbujemy zmierzyć się z wątpliwościami narastającymi wokół odpowiedzi na pytanie, czy grozi nam zderzenie cywilizacji?

Przypominamy jednocześnie, że Patroni będę mieli bezpośredni wpływ na dobór tematów poruszanych w ramach Tematów Tygodnia i WeekendówJ24 oraz selekcję gości w ramach cyklu „Polska 2020”.
0%
100%
osiągnięto 8%
cel: 7500 zł miesięcznie
brakuje 6851 zł
Podbijamy YouTube’a!
Przekroczenie tego progu pozwoli nam spełnić nasze kolejne marzenie – od zawsze chcieliśmy spotkać się z Wami za pośrednictwem platformy Youtube. 7500 zł umożliwi nam stworzenie zrębów wideo-redakcji. Na początek zajmiemy się streamingiem oraz nagraniami z naszych debat, przygotujemy krótkie filmiki promujące postaci z cyklu „Polacy Inspirują”, co poniedziałek będziemy publikować zapowiedź najważniejszych wydarzeń nadchodzącego tygodnia oraz omówienie najbardziej inspirujących artykułów z tygodnia minionego, nie zabraknie także szybkich, merytorycznych komentarzy z wydarzeń bieżących – #3grosze w nowej, vlogowej formie.
0%
100%
osiągnięto 6%
cel: 10000 zł miesięcznie
brakuje 9351 zł
Pełna niezależność!
Teraz nie ma już wymówek. Wrzucamy piąty bieg i ścigamy się z największymi! Bez pokusy reklam, „sponsorów strategicznych”, czy artykułów sponsorowanych. Na „finansowym pokładzie” już trzech najważniejszych redaktorów: naczelny, jego zastępca, sekretarz redakcji. Żadnemu ważnemu tematowi nie przepuścimy, bo będziemy mogli skorzystać z usług autorów spoza naszego środowiska. Naukowcy, analitycy, eksperci – dotrzemy się do najlepszych, najbardziej kompetentnych, najbardziej nieszablonowych. Pełna profesjonalizacja osiągnięta.

Dodatkowo wystartujemy z trzecią serią spotkań. Tym razem będzie to JKF – Jagielloński Klub Filmowy. Dyskutując o kinie będziemy jednocześnie dyskutować o naszej pokręconej przez historię tożsamości narodowej czy polityce historycznej. Jeden film i jeden temat w miesiącu. Na ekranie pojawią się m.in.: „Pokolenie”, „Popiół i diament” oraz „Popioły” Andrzeja Wajdy, „Sanatorium pod klepsydrą” Wojciecha Hasa, „Psy” Władysława Pasikowskiego, „Ida” Pawła Pawlikowskiego, Historia Roja” Jerzego Zalewskiego, seriale „Dom” braci Łomnickich oraz „Daleko od szosy” w reżyserii Zbigniewa Chmielewskiego.

O Autorze

Od razu mamy problem. Sekcja nazywa się „O autorze”, a tymczasem od powstania portalu ponad trzy lata temu, przez łamy Jagiellońskiego24 przewinęło się już 464 autorów, którzy stworzyli niemal 1700 materiałów. 


Podstawowa sprawa jest taka, że jako redakcja nie lubimy chórków. I ogólnie słabo nam idzie wszelkie śpiewanie. Prawak! Lewak! Pisior! Platfus! Nasza debata publiczna jest nużąca, przewidywalna, ale przy tym zaborcza i w tej zaborczości agresywna. Są tylko dwie drogi i dwa obozy, do których musisz się zapisać. Później już tylko ulga, bo razem z legitymacją członkowską dostajesz także gotowy pakiet poglądów na każdy temat i każdy dzień tygodnia. I od teraz musisz już tylko śpiewać w chórku. Przeciwko tym drugim. Też w chórku. No i my tutaj wysiadamy.


Odnosimy wrażenie, że odkąd J24 pojawił się w sieci, systematycznie rośnie liczba tych, którym taka symetrycznie pęknięta rzeczywistość nie pasuje i, tak jak my, chcą wysiąść. I to właśnie do Was adresujemy jedną jedyną prośbę: wysiądźmy razem i chodźmy zbudować coś na serio.

 

 

Naszym zdaniem niedaleka przyszłość mediów to przyjęcie jednego z trzech modeli:


I. Formuła tabloidowa – nachalne reklamy wszelakich produktów, wulgarne nagłówki, tysiące „śmieciowych wyświetleń”. Bez względu na to czy to media o polityce, czy o celebrytach – poziom ten sam.


II. Formuła branżowa – ekspercka, jasno sprofilowana, niszowa. Ale przy tym opłacalna, bo opłacana przez same zainteresowane branże. Żyjąc dla i dzięki subskrybentom w dobrze skrojonych garniturach.


III. Formuła tożsamościowa – formuła Jagiellońskiego24. Media finansowane oddolnie, republikańsko, przez samych czytelników. Formuła ryzykowna, idealistyczna, może wręcz naiwna, lecz jednocześnie dająca faktyczną niezależność. Bez paywalli, bez interesownych reklamodawców, bez politycznych mecenasów, bez rozmieniania się na drobne. Umożliwiająca powstawanie autorskich i intelektualnie niezależnych materiałów, zainteresowana jedynie opinią samych Czytelników przez wielkie „c”, bo traktowanych poważnie, podmiotowo, tworzących realnie zaangażowane środowisko. Czytelników szczerze utożsamiających się z czytanym medium oraz mających wpływ na poruszane tematy i publikowane treści. 


Początki były niepozorne. Krzysztof Bieda w momencie odpalenia portalu. 20 sierpnia 2013 roku.


Zaczynaliśmy skromnie. Pierwsze, nieporadne wywiady przeprowadzaliśmy na schodach, w towarzystwie szumiącego ekspresu do kawy. I co najistotniejsze – w przerwie lub zamiast zajęć uniwersyteckich. Dzisiaj już z uczelni powoli wychodzimy, niektórzy wrócą może jeszcze po doktorat. Ale kluczowe jest to, że tej studenckości się nie wstydzimy, wręcz przeciwnie – uważamy ją za atut. Mamy teraz swoją samodzielność i mamy swoje środowisko – Klub Jagielloński, naszego wydawcę. Z upływem czasu rosła jakość publikowanych materiałów. A wraz z nią zmieniał się także portal: nowa szata graficzna, nowe działy tematyczne, nowi autorzy. Dzisiaj trzon redakcji siedzi już w trzech miastach w Polsce: Krakowie, Warszawie i Katowicach, ale i na londyńskiej emigracji. Paweł, Piotrek, Bartosz krakowski i Bartosz warszawski, Karolina, Rafał, Maciek, Ala. A za nimi setki autorów, współpracowników, wywiadowanych...

 

Krakowskie planty, a na nich część krakowskej redakcji. Od lewej: Maciej Dulak, Paweł Grzegorczyk, Piotr Kaszczyszyn i Bartosz Brzyski. 


Chęć traktowania rzeczywistości na poważnie i niechęć do chodzenia na skróty przyświeca nam od samego początku. Stąd analizy gospodarcze obok komentarzy politycznych, namysł nad sprawami społecznymi obok recenzji kulturalnych – bo rzeczywistość jest tworem złożonym. Stąd odpowiednia selekcja tematów w poszukiwaniu tego, co ważne i co często wcale nie pojawia się w nagłówkach gazet i czołówkach telewizyjnych wydań wiadomości. Może nieraz było mniej emocjonalnie, bez personalnych wycieczek, zbyt nudno. Ale nie mamy wątpliwości, że było na serio. I po coś. 


W centrum naszych zainteresowań stoi państwo. Ale państwo na serio. Nie twarze rozkrzyczanych polityków, lecz ustrój, instytucje, administracja. I cały wachlarz wyzwań, które mają wpływ na nasze codzienne życie. I które nierozwiązane wcale nie znikną, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Narastając, będą miały coraz bardziej negatywny wpływ na naszą przyszłość. Polska małych miast i jej problemy, demografia, transport publiczny, rynek pracy, polityka społeczna, polityka regionalna, miejsce i rola Polski w UE. O tym wszystkim napisaliśmy już grubo ponad półtora tysiąca tekstów. 
Jak mierzyć siłę oddziaływania medium? Najprościej chyba tematami, które udało „przemycić się” do szerokiej debaty publicznej. Mamy tę satysfakcję, że udało się nam to dwukrotnie w tematach, które uważamy za naprawdę istotne. 


Pierwszy był patriotyzm gospodarczy – osobny dział zatytułowany „Dobre, bo Polskie”, a wcześniej pojedyncze materiały promujące tę, dziś już sztampową wręcz, ideę. To w naszym środowisku urodziła się aplikacja Pola, a teksty na naszym portalu były jednym z impulsów, który pozwolił wykrystalizować ten pomysł, z którego dziś korzysta już 300 000 ludzi. Mówiliśmy o tym na długo przed powstaniem zdecydowanej większości z setek profili w stylu „Kupuj u Polaka”. 


Druga sprawa – członkowie redakcji może i mieszkają oraz pracują w Krakowie czy Warszawie, lecz ich domy rodzinne znajdują się poza zasięgiem telewizyjnych kamer: Mielec, Nowy Sącz, Ostrołęka, Radom, Ropczyce. To z pozoru mniej ciekawa Polska, Polska małych i średnich miast. O jej zauważenie, dowartościowanie i poważne traktowanie apelowaliśmy już ponad rok temu w temacie zatytułowanym „Rozproszyć Warszawę”, gdzie promowaliśmy policentryzację Polski, „wyprowadzkę” instytucji państwowych ze stolicy na „prowincje” i równomierny, nieograniczony do dużych metropolii rozwój kraju. 
Nie chcemy być jednak dalej tylko „przemytnikami” wartościowych treści. Na razie być może zbyt mali, z Waszą pomocą chcemy szerzej uczestniczyć w debacie publicznej. Bo zarówno my, jak i Wy bardzo dobrze wiemy, ile ważnych tematów pozostaje niepodjętych przez największe media w kraju.

 


Wszystkie przedstawione wyżej cele, na które zbieramy środki to tylko różne sposoby, szczeble, narzędzia realizacji tego jednego zasadniczego pragnienia. Chcemy być podmiotem, nie przedmiotem sporu o Polskę. Współtworzymy otaczający nas świat, a z Waszą pomocą będziemy robić to skuteczniej i na poważniejszą skalę. Na tyle, na ile jest to możliwe. I na tyle, na ile pozwala na to formuła portalu opinii. 


Chcemy, abyście byli częścią Jagiellońskiego24. Bo wiemy, że Wam zależy tak samo jak nam. 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Facebook

Zostań Patronem

Edytuj Progi

9 zł / miesiąc
patroni: 9
Dziękujemy bardzo za wsparcie! Nawet najmniejsza suma, byle regularna, wiele dla nas znaczy. Zapraszamy na kawę do naszego biura (w Krakowie, Warszawie lub Katowicach). Otrzymasz również maila z imiennym podziękowaniem, wraz z podsumowaniem akcji oraz naszymi planami do końca roku.
Zostań patronem
24 zł / miesiąc
patroni: 16
Dzięki Tobie na portalu pojawi się jeszcze więcej materiałów! W podzięce mamy dla Ciebie dwa prezenty. Po pierwsze, będziesz miał możliwość otrzymywania regularnego, comiesięcznego newslettera, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem o naszych planach na kolejne tygodnie. Po drugie, będziesz mógł stać się czytelnikiem autorskiej PrasówkiJ24 – przesyłanego co dwa tygodnie przeglądu i krótkiego omówienia najbardziej inspirujących artykułów, wywiadów, analiz i raportów oraz zapowiedzi najciekawszych premier filmowych, książkowych, konferencji naukowych czy biznesowych. Wszystko specjalnie dla Ciebie.

Ten próg zawiera również nagrodę z poprzedniego progu.
Zostań patronem
39 zł / miesiąc
patroni: 3
Wiemy, ile dobrych rzeczy można kupić za taką sumę. Tym bardziej dziękujemy za Twoje wsparcie! W zamian proponujemy pojawienie się Twojego nazwiska w specjalnie do tego przeznaczonej sekcji na naszej stronie – WspierajJ24. Ponadto otrzymasz dostęp do Materiału Extra – ekskluzywnego, przygotowywanego raz na miesiąc specjalnie dla naszych Patronów, długiego, pogłębionego wywiadu, skrupulatnej analizy lub sążnistego eseju dotyczącego kultury, trendów społecznych bądź wyzwań cywilizacyjnych. Dostęp – tydzień przed szeroką publikacją, materiał dostarczany w formacie pdf bezpośrednio na Twojego maila. Zapraszamy Cię również na trzecie urodziny portalu. Będzie prezentacja naszych planów na najbliższe miesiące, spotkanie z autorami, a razem z zaproszonymi gośćmi specjalnymi odpowiemy sobie na pytanie o przyszłość mediów. Nie zabraknie także lampki szampana.

Ten próg zawiera również wszystkie nagrody z poprzednich progów (9 zł, 24 zł).
Zostań patronem
67 zł / miesiąc
patroni: 1
Zależy Ci na portalu tak samo jak nam! Dlatego chcemy podziękować Ci imiennie i bezpośrednio w specjalnie nagranym w tym celu filmiku. Dodatkowo uzyskasz dostęp do BibliotekiJ24 – wypuszczanych co kwartał w formie e-booków publikacji zbiorowych, składających się z tematycznie uporządkowanych najważniejszych artykułów, wywiadów i analiz już wcześniej opublikowanych na portalu, uzupełnionych o dodatkowe materiały, poszerzające spojrzenie i pogłębiające poruszane problemy. Robocze tytuły dwóch pierwszych planowanych pozycji: „Polak na kredyt” i „Pokonać Rosję”.

Ten próg zawiera również wszystkie nagrody z poprzednich progów (9 zł, 24 zł, 39zł).
Zostań patronem
111 zł / miesiąc
patroni: 0
Jesteś Doradcą Redakcji i współtworzysz z nami portal. Otrzymujesz możliwość bezpośredniego wpływu na publikowane przez nas treści. Konkretnie na jeden w miesiącu: Temat Tygodnia, WeekendJ24, Materiał Extra. Dodatkowo będziesz mógł wybierać gości, z którymi będziemy dyskutować w ramach cyklu „Polska 2020”. W kwestiach technicznych – wybór będzie odbywał się poprzez głosowanie spośród propozycji członków redakcji oraz Doradców. W tym Twoich, jeśli tylko takowe zgłosisz.

Ten próg zawiera również wszystkie nagrody z poprzednich progów (9 zł, 24 zł, 39 zł, 67 zł).
Zostań patronem
224 zł / miesiąc
patroni: 0
Zostajesz członkiem Rady Mecenasów. Na specjalnie organizowanych dwa razy do roku spotkaniach z redakcją i przedstawicielami naszego wydawcy, Klubu Jagiellońskiego dyskutujemy o planach strategicznych portalu – publikowanych materiałach, kształcie strony internetowej, koncepcji finansowej etc. Współkształtujesz z nami przyszłość Jagiellońskiego24.

Ten próg zawiera również wszystkie nagrody z poprzednich progów (9 zł, 24 zł, 39 zł, 67 zł, 111 zł).
Zostań patronem
453 zł / miesiąc
patroni: 0
Nie chcemy sprzedawać strategicznych patronatów w formie miejsca reklamowego na stronie. To nie pasuje do naszego portalu i wydaje nam się, że wcale tego nie potrzebujecie. To po prostu próg dla tych, którzy chcą nam pomóc PONAD NORMĘ. W zamian, poza wszystkimi przywilejami z poprzednich pułapów, na Urodzinach J24 lub przy kolejnej najbliższej okazji, poprosimy Cię o dłuższą rozmowę, aby poznać Twoją motywację.

Ten próg zawiera również wszystkie nagrody z poprzednich progów (9 zł, 24 zł, 39 zł, 67 zł, 111 zł, 224 zł).
Zostań patronem

Najnowsi Patroni