Strefa Patrona:

Obserwuj
Podziel się ze znajomymi
NAPISZ WIADOMOŚĆ
0

patronów

0 zł

miesięcznie

700 zł

łącznie

Blog o grach fabularnych pełen raportów z nietypowych sesji, projektów eksperymentalnych scenariuszy i innych poszukiwań erpegowych. Jak połączyć gry fabularne i paragrafowe? Jak stworzyć sesję dla dwóch osób o samotnym bohaterze? Jak wspólnie stworzyć świat gry, a mimo tego dać się mu zaskoczyć? Piszę o tych i wielu innych sprawach.

ZOSTAŃ PATRONEM

Cele

0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 500 zł miesięcznie
brakuje 500 zł
Laborant
Z takim wsparciem będę w stanie traktować prowadzenie Laboratorium jako stałe, poboczne zajęcie i na pewno utrzymać tempo 2-3 merytorycznych wpisów w tygodniu nawet, gdy będę poważnie obciążony obowiązkami naukowymi lub osobistymi.
0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 750 zł miesięcznie
brakuje 750 zł
Metaanaliza
Wiele z wpisów w Laboratorium układa się w serie, a z takim wsparciem znajdę czas na ich podsumowywanie. Po zakończeniu każdej serii wpisów będę tworzył estetycznie złożonego PDFa ze wszystkimi notkami z niej i drobnymi dodatkami - rozbudowaniem niektórych wpisów, wstępem i podsumowaniem, dokładniejszymi raportami z sesji związanych z daną serią lub innymi pasującymi rozszerzeniami.

Te pliki będą dostępne za darmo w Laboratorium Fabularnym i na DriveThruRPG.
0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 1000 zł miesięcznie
brakuje 1000 zł
Innowacja
Typowy wpis blogowy to forma, w której mam dużą wprawę i potrafię sprawnie pisać dobre teksty tego rodzaju. Niektóre idee lepiej jednak przekazywać w inny sposób - nagraniami, prezentacjami czy infografikami. Przy takim wsparciu będę w stanie poświęcić czas na wyćwiczenie się w takich formach przekazu i zacznę je stosować na blogu.

Oczywiście nie będę eksperymentował na Was, publikując niedoróbki - najpierw upewnię się, że dany materiał jest naprawdę dobry, a dopiero potem go udostępnię.

O Autorze

Kim jestem?

Nazywam się Marek Golonka, pisząc gry i o grach używam pseudonimu Planetourist. Od ponad dziesięciu lat pasjonuję się erpegami i zajmuję nimi jako prowadzący, gracz, projektant, prelegent i bloger. Moje materiały erpegowe ukazują się w Polsce i za granicą dzięki wydawnictwom Fajne RPG, Gramel oraz Avalon Games. Jestem też wielokrotnym finalistą i ostatnim zwycięzcą Quentina, najstarszego polskiego konkursu na scenariusz do gry fabularnej. Jeśli chcesz lepiej poznać mój dorobek, przejrzyj moją grografię.

 

Poza tym jestem doktorantem kulturoznawstwa i magistrantem psychologii na Uniwersytecie Warszawskim. Moje badania dotyczą przedstawiania przeszłości w kulturze popularnej, teatru muzycznego i wpływu studiowania na rozwój studentów. Okazjonalnie zajmowałem się też naukowym badaniem erpegów, ale na razie nie urodziły się z tego żadne wielkie projekty ani publikacje - na pewno dam Wam znać, jeśli to się kiedyś zmieni!

 

 

Po co prowadzę bloga?

Laboratorium Fabularne to blog, na którym opisuję swoje erpegowe doświadczenia: pisanie przygód, prowadzenie sesji oraz granie u innych. Piszę o wszelkiej takiej twórczości jako o "eksperymentach", gdyż ja i otaczający mnie erpegowcy jesteśmy bardzo otwarci na poszukiwania i nasze gry często są w jakiś sposób nietypowe, nowatorskie, przygotowywane z dużą samoświadomością tego, co chcemy uzyskać na sesji.

 

Lubię tworzyć gotowe materiały erpegowe – przygody, dodatki czy kompletne gry – ale wierzę, że od takich z góry przygotowanych pomocy cenniejsze jest „zrób-to-sam(a)”, czyli to, co każdy prowadzący wymyśla specjalnie dla swoich graczy i co potem rodzi się na sesjach, w relacji między grającymi. Chcę, by Laboratorium Fabularne zachęcało Czytelników do własnych eksperymentów i w tym celu opisuję to, jak "od kuchni" wygląda przygotowywanie i prowadzenie sesji.

 

Pisząc o erpegach w taki sposób nie da się dawać uniwersalnych rad. Dlatego w Laboratorium Fabularnym opisuję konkretne eksperymenty, które sam przeprowadziłem, a czasami też cudze, w których brałem udział. Jak najwnikliwiej omawiam to, jaki pomysł za nimi stał oraz to, czy się sprawdziły i dlaczego. Nie wszystkie z rozwiązań, o których piszę da się przenieść na dowolną inną sesję w skali 1:1, ale wierzę, że uważne opisanie ich drogi od pomysłu do przygody może być bardzo inspirujące dla innych prowadzących.

 

Czasami piszę też o innych sprawach – omawiam scenariusze i systemy, w których widzę coś szczególnie cennego albo wyjaśniam własną filozofię grania i projektowania erpegów. Takie wpisy nie są jednak zwykłymi recenzjami czy reklamami, a raczej analizą tego, jak różne gry mogą działać i kogo mogą zaciekawić.

 

Wierzę, że taki blog jest w polskim środowisku erpegowym potrzebny. Mamy sporo gotowych gier i dodatków do nich, a nawet poradników dla prowadzących, ale brakuje „studiów przypadku” – historii o tym, jak powstają poszczególne sesje, zwłaszcza projektowane z myślą o konkretnych drużynach, ich gustach, możliwościach i wcześniejszych przygodach. Jako doświadczony prowadzący i autor wierzę, że potrafię pisać o tym ciekawie i z pożytkiem dla czytelników. Dlatego też wszystkie moje wpisy pojawiają się zarówno w Laboratorium, jak i na Polterze - największym polskim serwisie o fantastyce, gdzie mogą dotrzeć do większej liczby odbiorców.

 

Oto linki do kilku wpisów dających dobry ogląd tego, o czym jest mój blog:

 

Vlad Palownik - historia mini-kampanii z Drakulą w roli głównej, którą wymyśliłem, gdy wampir stał się sojusznikiem drużyny i chciałem oddać prawdę o jego pochodzeniu w ręce graczy.

Sesja poza sesją - opowieść o tym, jak napisałem grę paragrafową, by nieobecna na sesji graczka mogła za jej pomocą wziąć udział w przygodzie. Wpis zawiera także pełną treść tej paragrafówki.

Filozofia odcinków specjalnych - podsumowanie cyklu o eksperymentach z formą kampanii pokazujące, w jaki sposób mogą one wzbogacić historie, które opowiadamy.

Współtworzenie miasta - relacja z kampanii, która ewoluowała od demokratycznego współtworzenia świata gry do bardziej klasycznego podziału na prowadzącego i graczy.

Torment uczy: Bezimienny - rozważania nad tym, co stanowi o niezwykłości kultowej gry komputerowej Planescape: Torment i jak można przenieść rozwiązania z niej na sesję.

Złotousty - analiza mini-gry dla dwóch osób o bardach kładąca nacisk na to, jak wykorzystać Złotoustego do tworzenia historii o wszelakich postaciach, które czegoś bardzo chcą albo potrzebują.

 

 

Dlaczego Patronite?

Regularne prowadzenie bloga o erpegach jest zajęciem miłym, ale czasochłonnym. W Laboratorium Fabularnym teksty ukazują się dwa-trzy razy w tygodniu, a do czasu poświęconego ich napisaniu i zredagowaniu dochodzi jeszcze ten, którego potrzebuję na przeprowadzanie licznych eksperymentów, a czasami też opracowanie ich wyników w formie zdatnej do publikacji (jak przy linkowanej wyżej paragrafówce). Gdy utrzymuję tempo publikacji, które Wam tu obiecuję, robię coś związanego z Laboratorium praktycznie codziennie.

 

Podstawowym celem tego patronatu jest to, bym mógł traktować prowadzenie Laboratorium Fabularnego jako stałe, poboczne zajęcie. Dzięku temu na pewno znajdę czas na regularne aktualizacje nawet wtedy, gdy będę bardziej obciążony moimi głównymi obowiązkami, czyli przede wszystkim doktoratem i innymi pracami badawczymi. Jeśli uda mi się uzyskać dużo wsparcia będę mógł nie tylko kontynuować dotychczasową działalność bloga, ale też rozszerzyć ją – zbierać wpisy na podobne tematy w solidnie zredagowane, ładnie złożone antologie i eksperymentować z innymi formami dzielenia się pomysłami.

 

Gdyby Wasze wsparcie przekroczyło obecnie wyznaczone przeze mnie cele planuję zwiększyć tempo ukazywania się wpisów, a w dalszej perspektywie także publikować za darmo przygody i inne materiały erpegowe. Na razie jest jednak za wcześnie, bym był w stanie podać dokładnie, jak sformułuję przyszłe cele i jakie ilości pieniędzy będą potrzebne do ich osiągnięcia.

 

 

Co zyskują patroni?

Wszyscy patroni będą wymienieni w podziękowaniach na blogu. Osoby, które wesprą mnie większą sumą mogą liczyć na umieszczenie podziękowań dla nich także w każdym materiale erpegowym, jaki w przyszłości opublikuję, oraz poprosić o to, bym pomógł im wymyślić rozwiązania przydatne na ich sesjach, przygotował artykuł bądź prelekcję na interesujący ich temat lub przeprowadził jakiś eksperyment erpegowy – szczegóły po prawej stronie.

Zostań Patronem

5 zł / miesiąc
patroni: 0
Takie wsparcie pozwala mi prowadzić moje eksperymenty nieco swobodniej i serdecznie za nie dziękuję!

Jeśli Twój patronat nie będzie anonimowy umieszczę Twoje nazwisko lub nicka na stronie z podziękowaniami na blogu.
Zostań patronem
10 zł / miesiąc
patroni: 0
To solidna pomoc, która pozwoli mi bardziej zaangażować się w prowadzenie bloga i eksperymenty erpegowe. Masz pełne prawo czuć się patronem nie tylko samego bloga, ale całej mojej działalności jako projektanta gier!

Dlatego też wymienię Cię jako patrona w każdym materiale epregowym, który wydam na własną rękę - a obecnie pracuję głównie nad takimi. Będę również walczył o miejsce na takie podziękowania we wszelkich tekstach pisanych przeze mnie dla wydawnictw.
Zostań patronem
20 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 50
To duże wsparcie, za które nie tylko dziękuję Ci naprawdę mocno i serdecznie, ale też chcę się odwdzięczyć.

Chętnie pomogę Ci rozwiązać jakiś erpegowy problem - czym zaskoczyć graczy, jaka postać będzie pasowała do kampanii, jak stworzyć mechanikę dobrze pasującą do fabuły, i tym podobne. Tylko od Ciebie zależy, czy te konsultacje będą prywatne, czy też będziesz chciał(a), bym opublikował ich przebieg na blogu.

Oczywiście ten i wyższe progi również obejmują podziękowania na blogu i w moich materiałach erpegowych.
Zostań patronem
30 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 25
Wspierając mnie tak poważną kwotą okazujesz Laboratorium duże zaufanie i masz prawo współdecydować o jego zawartości. Możesz poprosić mnie o napisanie notki na dowolny erpegowy temat, który Cię interesuje i nie jest sprzeczny z regulaminem Patronite, a ja opublikuję ją na blogu.

Jeśli takich próśb będzie dużo albo będą wiązały się z poznaniem przeze mnie nowych systemów spełnienie ich wszystkich może trochę zająć.

Osoby związane z konwentami i klubami fantastyki mogą zamiast tego poprosić, bym pojawił się na organizowanych przez nich wydarzeniach z prelekcją lub sesją.
Zostań patronem
50 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 10
Czuję się zaszczycony, że ktoś uznał moją działalność za wartą takiego wsparcia! Angażując się tak mocno w patronat nad moim blogiem możesz zaproponować mi temat serii kilku wpisów. Możesz też poprosić mnie o przeprowadzenie i opisanie na blogu eksperymentu wymagającego poprowadzenia nietypowej sesji czy napisania scenariusza albo innego większego materiału erpegowego.

Podobnie, jak w poprzednim progu szybkość powstania takiego materiału zależy od tego, ile osób skieruje do mnie takie prośby i ile będę musiał się nauczyć, by je spełnić.

Osobom związanym z konwentami i klubami fantastyki proponuję też, że zamiast powyższych dowodów wdzięczności mogę poprowadzić dla nich kilka sesji, prelekcji albo warsztatów.

Zostań patronem
100 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 5
Aż brakuje mi słów na opisanie tego, jak wielkim odkryciem byłoby dla mnie to, że ktoś postanowił wesprzeć moją działalność tak ogromną kwotą. Będę serdecznie i dozgonnie wdzięczny, a przede wszystkim postaram się, by dalsza działalność bloga Cię nie zawiodła.

Osoba, która udzieli mi tak wysokiego wsparcia będzie miała prawo do wszystkich korzyści z niższych progów. Będzie mogła też, jeśli uzna to za interesujące, otrzymać ode mnie prezent - egzemplarz z autografem dowolnego materiału erpegowego, którego jestem autorem lub współautorem.

A poza tym porozmawiam z nią i sprawdzimy, czy jest coś jeszcze, o co chciałaby mnie poprosić i co jestem w stanie zrobić.
Zostań patronem

Posty

O ciężkich sesjach – pierwsze rozpoznanie
autor: Laboratorium Fabularne
11 miesięcy temu
Pierwsza, nieśmiała próba odpowiedzi na trudne pytanie: jak i po co poruszać na sesjach trudne tematy i wywoływać przykre emocje?
Darmowy!
Brak komentarzy
Listopadowa klęska urodzaju
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Szybkie impresje z moich listopadowych eksperymentów i zarazem zapowiedź dalszych wpisów
Darmowy!
Brak komentarzy
Honor Paladyna - test pierwszy
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o pierwszym z testów sesji Honor Paladyna.
Darmowy!
Brak komentarzy
Pierwsze miesiące na Patronite
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
O tym, co profil na Patronite zmienił w prowadzeniu przeze mnie bloga.
Darmowy!
Brak komentarzy
Honor Paladyna - postaci
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o projektowaniu kart postaci do Honoru Paladyna i wstępna wersja owych kart
Darmowy!
Brak komentarzy
O testowaniu scenariuszy
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o tym, czemu testowanie scenariuszy bywa ryzykowne i jak uczynić z takich prób dobre sesje.
Darmowy!
Brak komentarzy
Czytanie finalistów Quentina
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
O tym, jakie dobra wyciągnąć można z tekstów, które weszły do finału tegorocznej edycji Quentina
Darmowy!
Brak komentarzy
Sesje solo plus
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Post podsumowujący eksperymenty z sesjami, w których jedno z graczy wciela się w głównego bohatera, a drugie w ważne postaci poboczne.
Darmowy!
Brak komentarzy
Prywatny Wolsung konwentowy
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o tym, co i dlaczego upraszczam w Wolsungu
Darmowy!
Brak komentarzy
Karnawał Quentina
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
O tym, jak i dlaczego szaleć z okazji konkursu Quentin.
Darmowy!
Brak komentarzy
Opóźnienie wpisów
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wyjaśnienie opóźnienia w publikowaniu kolejnych wpisów i dalsze plany co do nich.
Darmowy!
Brak komentarzy
Otwieranie D&D
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Najnowszy wpis poświęcony jednostrzałom do Dungeons & Dragons
Darmowy!
Brak komentarzy
Mapa Scenariusza
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o tym, w czym może pomóc narysowanie mapy scenariusza.
Darmowy!
Brak komentarzy
Nieopisywalne Sceny
autor: Laboratorium Fabularne
1 rok temu
Wpis o tym, co w scenariuszach niełatwe do opisania
Darmowy!
Brak komentarzy