Strefa Patrona:

3

patronów

25 zł

miesięcznie

315 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
526
miesięczne wsparcie
408
liczba patronów

  Nazywam się Marcin Wilkowski. Pracuję w laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW, interesuje się historią cyfrową, archiwizacją Webu oraz nowymi metodami upowszechniania dziedzictwa w Internecie. Na patronite możesz wesprzeć przygotowywanie i publikowanie kolejnych materiałów na ten temat.

ZOSTAŃ PATRONEM POKAŻ PROGI

Cele

0%
12 %
100%
osiągnięto 12%
cel: 200 zł miesięcznie
brakuje 175 zł
Na start
Po osiągnięciu tego celu będę publikował miesięcznie dwie notki (3-5 tys. znaków) streszczające wybrane, ważne i bieżące publikacje naukowe dotyczące tematów archiwizacji Webu i historii cyfrowej, dostępne online bez opłat (np. w dostępnych mi bazach artykułów naukowych czy w trybie open access). To dobry wstęp do tego, aby być z tematem na bieżąco nawet jeśli regularnie nie robicie przeglądu literatury naukowej.
0%
100%
osiągnięto 6%
cel: 400 zł miesięcznie
brakuje 375 zł
Książki
Po osiągnięciu tego celu będę raz w miesiącu opisywał obszernie niedostępną w Polsce publikację książkową poświęconą tematyce archiwizacji Webu i historii cyfrowej. Zgromadzone fundusze przeznaczę na kupno i sprowadzenie niedostępnych w Polsce książek.
0%
100%
osiągnięto 3%
cel: 700 zł miesięcznie
brakuje 675 zł
Poradniki "Krok po kroku"
Po osiągnięciu tego celu będę publikował co miesiąc poradnik "krok po kroku" korzystania z metod i narzędzi archiwistyki Webu i historii cyfrowej oraz pozyskiwania i analizy danych o kulturze i dziedzictwie.
0%
100%
osiągnięto 1%
cel: 1500 zł miesięcznie
brakuje 1475 zł
Regularne publikowanie
1500 zł to już raczej fantastyka ;) Jeśli uda mi się zebrać tę sumę będę regularnie publikował notki na blogu, min. 3 razy w tygodniu. To już dobre warunki do tego, aby po lekturze mojego bloga być na bieżąco z tematem.

O Autorze

Nazywam się Marcin Wilkowski. Pracuję w laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW, interesuje się historią cyfrową, archiwizacją Webu oraz nowymi metodami upowszechniania dziedzictwa w Internecie.

 

Zajmuję się rzeczami dość niszowymi: problemy takie jak alternatywne interfejsy archiwów cyfrowych, przetwarzanie źródeł historycznych na chatboty czy metody archiwizowania Twittera nie zainteresują ani dużych mediów ani nawet poczytnych blogoidów o piszących o technice. Może to i dobrze, bo łatwo te tematy zepsuć, opisując je w sensacyjnym tonie lub bezkrytycznie uznając za innowacje.

 

W 2005 roku założyłem stronę Historia i Media (historiaimedia.org), w której pisałem o historii cyfrowej bez sensacji i ideologii "innowacji". Po 10 latach zamknąłem portal, bo doszedłem do wniosku, że bez stałej redakcji (i warunkującego ją finansowania) nie da się robić dobrego i stabilnego czasopisma. Przeniosłem się na bloga wilkowski.org, gdzie od czasu do czasu publikuję notki na interesujące mnie tematy, zupełnie nieobecne w polskiej dyskusji o digitalizacji dziedzictwa, archiwach cyfrowych czy historii publicznej. Staram się upowszechniać nowe podejście do historii online także poza blogiem - w tekstach publikowanych w czasopismach internetowych, np. w Dwutygodniku i pismach drukowanych (Tygodnik Powszechny, Polityka) - chociaż ze względu na specyfikę tych ostatnich trudno tam znaleźć miejsce na tak niszowe tematy.

 

Na mojej stronie pobrać można wszystkie napisane przeze mnie książki:  Wprowadzenie do historii cyfrowej (2014), Historia wynagradzania twórczości (2015), Nowoczesna instytucja kultury w Internecie (2017). 

 

 

Założyłem konto na Patronite, bo chciałbym wprowadzić regularność publikowania na blogu. Przekłada się to na czas, który trzeba poświęcić na risercz i pisanie - to konkretna praca, której niestety nie da się monetyzować. Wsparcie ze strony patronów i patronek pozwoliłoby mi mocno zaangażować się w regularne publikowanie na blogu oraz finansowałoby konieczne do pisania kolejnych notek zakupy niedostępnej w Polsce literatury przedmiotu. Teraz nie bardzo jestem w stanie sobie na to pozwolić.

 

Obecnie chciałbym w tekstach na blogu skupić się na temacie archiwizacji Webu: publikować notki o narzędziach i metodach archiwizacji i pokazujące jak krok po kroku zabezpieczać wybrane zasoby (już teraz możesz przeczytać mój poradnik Jak korzystać z Wayback Machine). Chciałbym zintensyfikować sprawdzanie dostępności archiwów zasobów webowych w instytucjach państwowych i testować możliwość ich pozyskiwania w trybie dostępu do informacji publicznej. Moim celem jest też regularne informowanie o zagranicznych nowościach wydawniczych dotyczących tematów archiwizacji Webu, w tym streszczanie najważniejszych tez i danych z artykułów i monografii na ten temat. Nowym wątkiem na blogu mógłby być temat oddolnej archiwizacji Webu - rozwiązań pozwalających nakładem niedużych sił i środków tworzyć własne archiwa badawcze, projektowe, instytucjonalne oraz zabezpieczać osobiste zasoby i dane, publikowane online. Obok tego chciałbym również poruszać inne wątki związane z historią cyfrową.

 

Przykładowe tematy planowanych notek:

  • Jak badać martwe media? Minitel - przodek WWW
  • Niezależna archiwizacja stron facebookowych instytucji publicznych
  • Tweet jako źródło historyczne
  • Alterarchiwa społeczne ("Rogue Archives" Abigail De Kosnik)
  • Proste budowanie bota instytucji dziedzictwa dla Facebook Messengera
  • Zaawansowane wyszukiwanie w Wayback Machine z wykorzystaniem języka R

 

A tutaj przykładowe tematy notek opublikowanych już na blogu:

Chciałbym zwrócić uwagę, że żadna polska instytucja pamięci nie zajmuje się regularnie upowszechnianiem wiedzy na temat archiwizowania zasobów Webu, nie istnieją także granty pozwalające finansować takie zadania.

 

Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystkie notki publikowane na blogu w ramach wsparcia Patronite dostępne będą na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach, co oznacza, że każdy będzie mógł je swobodnie kopiować, przetwarzać i wykorzystywać.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Facebook

Zostań Patronem

Edytuj Progi

5 zł / miesiąc
patroni: 1
Każde wsparcie jest ważne, bardzo dziękuję za pomoc przy rozwijaniu mojego projektu!
Zostań patronem
10 zł / miesiąc
patroni: 2
Twoje regularne wsparcie traktuję jako uznanie mojej pracy i wartości tematów, które podejmuję. Dziękuję, to bardzo pomaga utrzymać motywację do regularnej pracy. Twoje imię i nazwisko (lub nick) znajdzie się na liście donatorów - jeśli prowadzisz bloga, stronę WWW lub jakiekolwiek inne działania online, chętnie je tam też podlinkuję.

Zostań patronem
20 zł / miesiąc
patroni: 0
Dziękuję za systematyczny wkład w mój projekt! Napisz do mnie i zaproponuj jaką publikację powinienem opracować w kolejnym wpisie na blogu. Oczywiście twoje imię i nazwisko (lub nick) znajdzie się na liście donatorów - jeśli prowadzisz bloga, stronę WWW lub jakiekolwiek inne działania online, chętnie je tam też podlinkuję.
Zostań patronem
50 zł / miesiąc
patroni: 0
Dziękuję za systematyczny wkład w mój projekt! Napisz do mnie i zaproponuj temat notki lub publikację do opracowania. Oczywiście twoje imię i nazwisko (lub nick) znajdzie się na liście donatorów - jeśli prowadzisz bloga, stronę WWW lub jakiekolwiek inne działania online, chętnie je tam też podlinkuję.
Zostań patronem
100 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 15
Dziękuję za takie zaangażowanie! Jeśli wybierzesz ten próg skontaktuj się ze mną i podaj swój adres. Na święta Bożego Narodzenia otrzymasz pocztą prezent - zestaw przygotowanych specjalnie dla Ciebie naklejek z reprodukcjami (nieoczywistych!) dzieł z domeny publicznej. Możesz również zasugerować temat notki lub publikację do opracowania. Twoje imię i nazwisko (lub nick) znajdzie się na liście donatorów - jeśli prowadzisz bloga, stronę WWW lub jakiekolwiek inne działania online, chętnie je tam też podlinkuję.
Zostań patronem

Najnowsi Patroni