Marcin Wilkowski

Nazywam się Marcin Wilkowski. Pracuję w laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW, interesuje się historią cyfrową, archiwizacją Webu oraz nowymi metodami upowszechniania dziedzictwa w Internecie. Na patronite możesz wesprzeć przygotowywanie i publikowanie kolejnych materiałów na ten temat.

O Autorze

Nazywam się Marcin Wilkowski. Pracuję w laboratorium Cyfrowym Humanistyki UW, interesuje się historią cyfrową, archiwizacją Webu oraz nowymi metodami upowszechniania dziedzictwa w Internecie.

 

Zajmuję się rzeczami dość niszowymi: problemy takie jak alternatywne interfejsy archiwów cyfrowych, przetwarzanie źródeł historycznych na chatboty czy metody archiwizowania Twittera nie zainteresują ani dużych mediów ani nawet poczytnych blogoidów o piszących o technice. Może to i dobrze, bo łatwo te tematy zepsuć, opisując je w sensacyjnym tonie lub bezkrytycznie uznając za innowacje.

 

W 2005 roku założyłem stronę Historia i Media (historiaimedia.org), w której pisałem o historii cyfrowej bez sensacji i ideologii "innowacji". Po 10 latach zamknąłem portal, bo doszedłem do wniosku, że bez stałej redakcji (i warunkującego ją finansowania) nie da się robić dobrego i stabilnego czasopisma. Przeniosłem się na bloga wilkowski.org, gdzie od czasu do czasu publikuję notki na interesujące mnie tematy, zupełnie nieobecne w polskiej dyskusji o digitalizacji dziedzictwa, archiwach cyfrowych czy historii publicznej. Staram się upowszechniać nowe podejście do historii online także poza blogiem - w tekstach publikowanych w czasopismach internetowych, np. w Dwutygodniku i pismach drukowanych (Tygodnik Powszechny, Polityka) - chociaż ze względu na specyfikę tych ostatnich trudno tam znaleźć miejsce na tak niszowe tematy.

 

Na mojej stronie pobrać można wszystkie napisane przeze mnie książki:  Wprowadzenie do historii cyfrowej (2014), Historia wynagradzania twórczości (2015), Nowoczesna instytucja kultury w Internecie (2017). 

 

 

Założyłem konto na Patronite, bo chciałbym wprowadzić regularność publikowania na blogu. Przekłada się to na czas, który trzeba poświęcić na risercz i pisanie - to konkretna praca, której niestety nie da się monetyzować. Wsparcie ze strony patronów i patronek pozwoliłoby mi mocno zaangażować się w regularne publikowanie na blogu oraz finansowałoby konieczne do pisania kolejnych notek zakupy niedostępnej w Polsce literatury przedmiotu. Teraz nie bardzo jestem w stanie sobie na to pozwolić.

 

Obecnie chciałbym w tekstach na blogu skupić się na temacie archiwizacji Webu: publikować notki o narzędziach i metodach archiwizacji i pokazujące jak krok po kroku zabezpieczać wybrane zasoby (już teraz możesz przeczytać mój poradnik Jak korzystać z Wayback Machine). Chciałbym zintensyfikować sprawdzanie dostępności archiwów zasobów webowych w instytucjach państwowych i testować możliwość ich pozyskiwania w trybie dostępu do informacji publicznej. Moim celem jest też regularne informowanie o zagranicznych nowościach wydawniczych dotyczących tematów archiwizacji Webu, w tym streszczanie najważniejszych tez i danych z artykułów i monografii na ten temat. Nowym wątkiem na blogu mógłby być temat oddolnej archiwizacji Webu - rozwiązań pozwalających nakładem niedużych sił i środków tworzyć własne archiwa badawcze, projektowe, instytucjonalne oraz zabezpieczać osobiste zasoby i dane, publikowane online. Obok tego chciałbym również poruszać inne wątki związane z historią cyfrową.

 

Przykładowe tematy planowanych notek:

  • Jak badać martwe media? Minitel - przodek WWW
  • Niezależna archiwizacja stron facebookowych instytucji publicznych
  • Tweet jako źródło historyczne
  • Alterarchiwa społeczne ("Rogue Archives" Abigail De Kosnik)
  • Proste budowanie bota instytucji dziedzictwa dla Facebook Messengera
  • Zaawansowane wyszukiwanie w Wayback Machine z wykorzystaniem języka R

 

A tutaj przykładowe tematy notek opublikowanych już na blogu:

Chciałbym zwrócić uwagę, że żadna polska instytucja pamięci nie zajmuje się regularnie upowszechnianiem wiedzy na temat archiwizowania zasobów Webu, nie istnieją także granty pozwalające finansować takie zadania.

 

Bardzo dziękuję za pomoc. Wszystkie notki publikowane na blogu w ramach wsparcia Patronite dostępne będą na wolnej licencji Creative Commons Uznanie Autorstwa - Na Tych Samych Warunkach, co oznacza, że każdy będzie mógł je swobodnie kopiować, przetwarzać i wykorzystywać.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)