Avatar użytkownika

AKTA SPRAWY

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Z tej strony Tobiasz, twórca podcastu kryminalnego "Akta sprawy". Słuchowisko zawiera tylko mocne i emocjonujące polskie sprawy kryminalne w których zbrodniarze zostali skazani na karę śmierci ☠

Nazywam się Tobiasz i prowadzę podcast kryminalny "Akta sprawy", który możecie odsłuchać w serwisach Youtube, Spotify, a także Google Podcasts.

Zawodowo nie zajmuję się kryminalną tematyką, jednakże jest ona moim życiowym hobby. Zainteresowanie polskimi zbrodniami przerodziło się w marzenie o stworzeniu własnego kryminalnego podcastu, które udało się spełnić. Pierwszy odcinek podcastu miał premierę w czerwcu 2019 roku i był dla mnie swoistym sprawdzianem, który jak się okazało z opinii słuchaczy, zdałem relatywnie bardzo dobrze. Był to punkt zapalny do jeszcze cięższej pracy i tworzenia wartościowych dla odbiorcy treści. Staram się, aby z każdym kolejnym epizodem całokształt podcastu był coraz lepszy, a zainteresowanie słuchaczy intensywniejsze.

O czym jest podcast?

Tematyką podcastu są polskie sprawy kryminalne sprzed lat. Moim założeniem jest stworzenie koncepcji sezonów słuchowiska, które opowiadać będą o zbrodniarzach z określonej dekady. Biorę na warsztat historie kryminalne jakie wydarzyły się po drugiej wojnie światowej i rozpoczynam kryminalną podróż od lat 50-tych ubiegłego wieku. Co ważne sprawy, które poruszam w podcaście dotyczą tylko przestępców skazanych na karę śmierci. Dlaczego tylko takich? Dlatego, że uważam te sprawy za bardzo emocjonujące i niejednokrotnie makabryczne z punktu widzenia czynów sprawcy. Interesująca w tym aspekcie jest psychika samego oprawcy, który zdawał sobie sprawę z aktualnie obowiązującego prawa i możliwości otrzymania w końcowych rozrachunku wyroku śmierci. Myślę, że również dla pasjonatów kryminalistyki taki wymiar kontentu jest nie lada rarytasem w dobie współczesnego omawiania spraw zza granicy naszego kraju.

Kolejnym ważnym aspektem w ramach założeń treści podcastu jest omawianie spraw tylko tych niszowych i mało znanych w ogólnodostępnych zasobach mediów. Sądzę, że takie podejście tylko uatrakcyjnia słuchowisko i potrafi tym mocniej zaciekawić odbiorcę, gdy poznaję on nieznaną mu dotychczas sprawę z własnego podwórka. Oczywiście żeby brak publicznego szumu wokół przytaczanej sprawy Was nie zmylił, powiem, iż nierzadko historie te są bardziej barbarzyńskie i przerażające niż wszystkim dobrze znane polskie sprawy seryjnych morderców. W okresie działalności przestępcy było o nim głośno aż nadto. Dodatkowo w moich założeniach stanowczo widnieje punkt o niepowielaniu i nieomawianiu jako kolejny twórca tej samej sprawy kryminalnej.

Formuła podcastu:


Jak już wiesz podcast będzie się składał z kilku sezonów. Pierwszy, który aktualnie mam przyjemność tworzyć to lata 50-te ubiegłego wieku. Poniżej możesz zobaczyć moje publikacje dotyczące tej dekady.


Tadeusz Ołdak (2 zabójstwa, 2 usiłowania zabójstwa, kara śmierci 1951r.):








Józef Nastarowicz (2 zabójstwa, kara śmierci 1956r.):


 

Ryszard Gorzel (2 zabójstwa, kara śmierci 1957r.):

 

Jan Miśkiewicz (1 zabójstwo, kara śmierci 1959r.):

 

Edmund Słaby (7 zabójstw, kara śmierci 1959r.):

 


Dlaczego patroni?

Jeśli tutaj dotarłaś/-eś to muszę Ci o czymś powiedzieć. Nie wiem czy wiesz, ale proces tworzenia treści, które możesz oglądać, a także słuchać to bardzo skomplikowane zjawisko. Jeśli mówimy o tematyce kryminalnej, której akurat dotyczy mój podcast to aby nowy epizod ujrzał światło dzienne wymagane jest przejście sporej liczby kroków i wykonanie ogromnej ilości pracy. Zaczynając od odnalezienia ciekawej sprawy kryminalnej, przez zebranie wartościowych materiałów, weryfikację zgodności z faktami, napisanie całkiem obszernego scenariusza, przeprowadzenie korekty stylistycznej tekstu, przygotowanie stanowiska emisji głosu, nagrania, odsłuchy, korekta dźwięku, montaż audio, montaż wideo, tworzenie grafik, rysunków, treści około podcastowych i setki innych czynności na które finalnie składa się każdy kolejny odcinek podcastu kryminalnego "Akta sprawy".

Jak już pewnie wiesz, podcast jest moim dodatkowym zajęciem, które staram się realizować w ogniu innych codziennych zajęć takich jak praca na etacie, dom, rodzina, sport itd. itd. Chciałbym aby ten podcast dawał mi ogrom satysfakcji, ale przede wszystkim dawał Wam mnóstwo ciekawych i wartościowych treści. Dzięki takiej złożoności procesu powstawania podcastu oferuję Wam profesjonalne materiały, nienaganny dźwięk, koncept i całokształt treści na najwyższym poziomie.

Aby utrzymać podcast w takiej formule i regularnie raczyć Was nowymi publikacjami potrzeba sporej dawki czasu, który jest ograniczony wspomnianymi wyżej codziennymi czynnikami. Wasze wsparcie pozwoliłoby mi na rezygnację z części etatowych nadgodzin i przyczyniłoby się do zwiększenia nakładu pracy na realizację podcastu. Wydaje mi się, że to główny punkt, który determinuje rozwój tego podcastu.

Kanał podcastu na Youtube bierze udział w kampanii Google AdSense, dzięki któremu publikowane odcinki mają okazję wyświetlać reklamy. Niestety, ale jeśli jeszcze tego nie wiecie charakter tematyki, którą porusza podcast nie jest zgodny z wytycznymi społeczności Youtube i w większości nie spełnia wymagań dotyczących publikowanych treści. Niesie to za sobą demonetyzację filmów i brak jakiegokolwiek wynagradzania tworzonych treści.

Podsumowując. Drogi Patronie, jeśli podoba Ci się to co robię, cenisz sobie ogrom pracy włożonej w przygotowanie wartościowych treści i chcesz wesprzeć moją podcastową działalność to śmiało możesz wrzucić coś do tej internetowej skarbonki wybierając odpowiedni dla siebie próg.


Plany:

W tej chwili skupiam się na finalizacji sezonu pierwszego podcastu, który jak wiecie dotyczy lat 50-tych ubiegłego wieku. Gdy już to nastąpi nie odpoczywając zbyt długo ruszam z kolejną dekadą kryminalnych historii. Nie tak dawno temu wpadł mi do głowy pewien pomysł. Jest on ściśle powiązany z podcastem, a dotyczy "transkrypcji", czyli przełożenia mowy podcastu na tekst zawarty na papierowych kartkach ? Mówiąc zwięźlej narodził się pomysł, aby powstała książka/publikacja zawierająca poruszane w podcaście historie kryminalne. Książka, która opisywałaby sprawy z określonej dekady - analogicznie jak w podcaście sezony.

Pomysł ten trafił do oceny publiczności podcastu i zderzył się z ogromnym poparciem. Żeby nie być gołosłownym poniżej możecie zobaczyć wizualizację okładki książki, która może kiedyś ujrzy światło dzienne z Waszą pomocą.

Kolejnym pomysłem, który może kiedyś doczeka się realizacji jest stworzenie warsztatów podcastowych opowiadających o całokształcie tematyki. Od omówienia pomysłu na podcast, poprzez wszystkie aspekty związane z rozpoczęciem jego tworzenia, narzędzia, programy, serwisy, sposób prowadzenia, internetowe morze powiązań, aż po publikację. To na pewno olbrzymi balon wiedzy i doświadczenia, który mógłby z Waszą pomocą zostać poruszony na takich warsztatowych spotkaniach z chętnymi.

Jeśli mówimy już o spotkaniach to na pewno jednym z planów do zrealizowania jest spotkanie autorskie z podcastowymi twórcami kryminalnych treści. Myślę, że ciekawie byłoby wspólnie poopowiadać wśród zebranej publiczności na temat najciekawszych historii kryminalnych poruszanych w prowadzonych słuchowiskach. Może się to udać również z Waszą pomocą, a kto byłby podcastowym gościem, przyniesie tylko nadchodzący czas.