Avatar użytkownika

Barłóg Literacki

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Barłóg Literacki to prowadzące: Sylwia Chutnik (pisarka), Karolina Sulej (reporterka) oraz Mateusz Kubik - fotograf i realizator. Siedząc w łóżku z kubkiem kawy i kotami nachalnie promujemy czytelnictwo, omawiamy książki i zapraszamy do łóżka pisarzy i pisarki. Nasze zawołanie: Czytaj, bo umrzesz!

Od kwietnia 2015 roku prowadzimy cotygodniowy program Barłóg Literacki, w którym promujemy (i to nachalnie) czytelnictwo.

Jego nazwa jest nawiązaniem do miejsca, w którym często czyta się książki. Tak, to łóżko z rozkopaną kołdrą. Lubimy rozmawiać ze sobą o lekturach, a czytamy sporo. Wcześniej współprowadziłyśmy program Cappuccino z Książką w TVP Kultura oraz rubrykę literacką w Wysokich Obcasach. Teraz czytamy i gadamy do Was na You Tubie.

Kręcimy wszystko metodami mocno chałupniczymi, kwestie techniczne są dla nas ważne, ale ważniejsze jest meritum. Chcemy, aby formuła programu była swobodna i niewymuszona, stąd bezpretensjonalne elementy, takie jak domowa scenografia, miauczące koty a przede wszystkim język, którego używamy do opowiadania i zachęcania do sięgnięcia po proponowane książki 

Jedno łóżko, dwa koty, dwie prowadzące, jeden realizator, kilka poduszek, wielość książek. Jesteśmy na YouTube i na Facebooku. Co niedzielę na naszym kanale i na stronie FB pojawia się nowy odcinek programu.

               

Tworzą go:  

pisarka Sylwia Chutnik: prowadząca, która kocha wszystko co papierowe, kaligrafię, kolaż i książki dla dzieci, które wcale nie są dla dzieci. Działaczka społeczna promująca czytelnictwo.                       

reporterka Karolina Sulej: prowadząca ze słabością do książek osobliwych, podomek, zachwycająca się wszystkim niczym Ania z Zielonego Wzgórza. Mateusz to jej mąż. 

fotograf i żeglarz Mateusz Kubik: odpowiada za realizację i montaż oraz: czarny humor, docinanie Sylwii, zaganianie kotów na łóżko i tłumaczenie Karolinie, że wcale nie wygląda w kamerze tak źle, jak się jej wydaje. 

Jesteśmy przekonani, że czytanie i zainteresowanie książkami, to część życia, która jest dostępna dla każdego. Opowiadamy o tym, co i kogo czytać, aby nie umrzeć :)

Bo literatura nie jest tylko dla "gadających głów" w telewizji i tych, co mają za dużo wolnego czasu. Można czytać codziennie, niezależnie od ulubionego gatunku. Staramy się więc, aby w programie była różnorodność tematów i książkowych rozdań. Powieść, poezja, reportaż, komiks czy bajki - czytaj,  bo tak wiele jest ciekawych tekstów.                 

Nazwa programu żartobliwie nawiązuje do miejsca, w którym najczęściej czytamy – do łóżka. „Barłożenie się” - wylegiwanie się w łóżku, odpoczywanie, relaks z książką  - to nasza alternatywa dla telewizora oraz powrót do czasów, kiedy weekend oznaczał to, że można dłużej pospać, zjeść w łóżku śniadanie i poczytać gazety czy książki.

    Do naszego łóżka trafiają rozmaici goście, których zapraszamy w naszą  przestrzeń i którzy godzą się na to, aby pokazać się nam z domowej strony i porozmawiać o tym, co piszą i czytają. 

Pisarze i pisarki - czasem jednocześnie! Tutaj Cezary Łazarewicz i Ewa Winnicka.

                    

I nie tylko! Tutaj aktorka - Kasia Kwiatkowska. 

                 

Program to także dwa rosyjskie niebieskie koty - Klusia i Farysia. Współtworzą nasz program - niekiedy wyjątkowo widowiskowo ;)

Program robimy całkowicie oddolnie, własnymi siłami w mieszkaniu Mateusza i Karoliny ( co myślą o tym sąsiedzi - możecie się domyślać ;) ). Na sprzęt zebraliśmy dzięki pomocy naszych widzów i czytelników wierzących w książki na Polakpotrafi.pl.

Nasi goście nie są wynagradzani, nie pobieramy żadnych pieniędzy za omawiane książki. Wszystko, co dzieje się w programie jest wolną decyzją naszej trójki ( i kotów). 

Barłóg Literacki emitujemy raz na tydzień - ale przez cały czas wrzucamy na FB inne treści przez nas polecane – zdjęcia, filmy, linki, teksty.                                             

Czasem podróżujemy i prowadzimy spotkania o książkach. Możemy przyjechać także do Was! 

Czytanie i rozmawianie o książkach w łóżku to naszym zdaniem rodzaj hygge – tak modnej ostatnio sztuki szczęścia według Duńczyków.

Czytanie sprawia dziecięcą frajdę, poszerza horyzonty, uczy empatii i uważności oraz otwartości na innych. Czas z książką jest też czasem dla nas samych. Taka randka z własną wyobraźnią :)