Avatar użytkownika

Twoje Moje Leszno

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Jesteśmy niezależnym medium obywatelskim. My, czyli ja Włodzimierz Korza oraz Bolesław Poślednik. Odkrywamy to co niewidoczne, kontrolujemy samorząd leszczyński.

Witaj!

Twoje Moje Leszno to niezależny blog obywatelski. My czyli ja Włodzimierz Korza oraz Bolesław Poślednik. Połączyły nas ostatnie wybory samorządowe (w roku 2018) gdzie startując z jednego komitetu przedstawialiśmy identyczną wizję miasta Leszna. Miasta transparentnego, oszczędnego  i wolnego od układów. Ta chęć zmiany na lepsze połączyła nas po wyborach i oto działamy razem jako Twoje Moje Leszno.

Bolesław i ja nie dostaliśmy się do Rady Miejskiej Leszna. Na 134 kandydatów zaszczyt reprezentowania miasta uzyskały 23 osoby. Z pozostałych 111 tylko nas dwóch nadal aktywnie działa w  tematach samorządowych.

Mamy misję i chcemy ją wypełnić.

Spotkaliśmy się z zarzutami, że jest to forma odwetu za to, że nie dostaliśmy się do rady. Prawda jest inna. Przed wyborami obiecaliśmy sobie oraz wyborcom, że będziemy działać dla Leszna. Tak też się dzieje. Mimo “przegranych” wyborów nadal jesteśmy.  Nadal nas interesuje budżet i wydatki miasta. Nadal nas interesują problemy mieszkańców. Nadal chcemy lepszego Leszna. Nadal działamy i nie boimy się trudnych tematów.

3 filary naszej działalności

Nazywają nas opozycją obywatelską. Jest to po części prawda, ale tylko po części, ponieważ kontrolujemy całą władzę, nie tylko kluby rządzące. Patrzymy na ręce nie tylko radnym, ale i spółkom miejskim i zakładom budżetowym. Kontrola obywatelska to pierwszy  filar naszego działania.

Drugi filar to zwykłe, codzienne  problemy obywateli. Ścieżki rowerowe, place zabaw, brak oświetlenia czy pomysły na ulepszenie Leszna. Chcemy pomagać obywatelom rozwiązywać te problemy i wdrażać nowe pomysły. To nierzadko  wiąże się z procedurami, pismami, petycjami, wystąpieniami. Chcemy występować z mieszkańcami lub w ich imieniu.

W tym miejscu płynnie przechodzimy do  trzeciego filaru naszej działalności, czyli edukacji. Chcemy uświadamiać obywateli w ich prawach i możliwościach. Od prostych instrukcji co gdzie i jak załatwić po rozmowy i wywiady z prawnikami, samorządowcami, które będą odpowiadać na Wasze pytania i rozwiewać Wasze wątpliwości.

Gdzie jesteśmy?

 

W obecnej chwili możecie nas czytać na stronie https://twojemojeleszno.pl oraz na facebooku na fanpage Twoje Moje Leszno i w grupie facebookowej  o tej samej nazwie.

Nieskromnie pochwalimy się, że wzrost jest bardzo dynamiczny.
Działamy zaledwie od początku roku 2019, a nasz fanpage powiększa się średnio o 430 fanów miesięcznie. Nasza facebookowa grupa po zaledwie 2 tygodniach osiągnęła rozmiar 300 użytkowników. Codziennie otrzymujemy od Was wiadomości z podziękowaniami, ze słowami uznania, a także z tematami do zrealizowania.

To jest sygnał dla nas, że to co robimy jest potrzebne. To sygnał, że Leszno potrzebuje takiego niezależnego miejsca  o świeżym spojrzeniu. Leszno potrzebuje miejsca nieskażonego miejskimi pieniędzmi, gdzie prawda i wolność słowa to codzienność, a nie przywilej.

Jak działamy?

Kontrolując samorząd i jednostki samorządowe  korzystamy z naszego podstawowego demokratycznego prawa do informacji publicznej. Gdy podejrzewamy nieprawidłowość lub dostaniemy od Was informację, to wysyłamy zapytania do samorządu. W ten sposób pozyskujemy dane, na których opieramy nasze artykuły i kolejne działania, które mają na celu usprawnienie działania samorządu.

Działalność dla społeczeństwa również opieramy o pisma petycje i nagłaśnianie tematów. Czynnie uczestniczymy w dyskusjach w sieci, zbieramy te problemy, rozmawiamy. Czynnie też uczestniczymy w Sesjach Rady Miejskiej. Jesteśmy w stałym kontakcie z radnymi i przekazujemy im problemy jakie zgłaszacie. Trzeci filar edukacyjny w momencie gdy powstaje ten tekst jest w fazie projektu, który za chwilę będzie wdrożony.

Zmienimy Leszno, ale tylko z Wami

Od początku działalności finansujemy się sami. Każda złotówka zainwestowana w ten projekt wyszła z naszych prywatnych kieszeni. To co możemy robić samodzielnie, to robimy sami. Tam gdzie trzeba zapłacić, tam płacimy ze swoich. Pisma, opłaty administracyjne, domena, serwer, płatne posty (żeby dotrzeć do Was z informacjami), to wszystko opłacamy sami.

Spraw i Waszych zgłoszeń jest coraz więcej. Na działanie potrzebujemy też więcej czasu i zasobów. Coraz częściej też trafiamy na mur w jednostkach samorządowych.
Kilka spraw za chwilę trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To wszystko niesie za sobą koszty. Koszty postępowania, koszty porad prawnych czy zastępstwa procesowego. Powoli sięgamy sufitu jak i w zasobach finansowych, tak i w zasobach czasowych.
Nasza działalność rozwija się dynamicznie. Żeby przetrwać i się rozwijać są potrzebne środki oraz większy zespół. Stąd pomysł na patronite.

Jakie plany na przyszłość?

Przede wszystkim nadal będziemy robić to co dotychczas i rozwijać wszystkie filary działalności, o których wspomnieliśmy wcześniej, czyli kontrolę, pomoc i edukację.
Chcemy też być dostępni dla Was w innych formach, czyli poprzez obraz czy dźwięk. Chcemy nagrywać filmy i podcasty, żeby każdy Leszczyniak mógł nas odbierać w najwygodniejszej dla niego formie.  

Będziemy również rozwijać nasza stronę o część merytoryczną jak i techniczną. Będziemy ujawniać liczby, które do dziś znajdowały się w ciemnych czeluściach Biuletynu Informacji Publicznej. Chcemy te istotne informacje podać w sposób strawny, czytelny i bez ściemy.
Pomysłów jest mnóstwo i będzie ich jeszcze więcej, ale to czy zostaną zrealizowane zależy od naszej determinacji, której nie brakuje i środków których w tej chwili nie ma.

My i nasza niezależność

Przedstawiliśmy naszą działalność oraz nasze plany na przyszłość. Teraz kilka słów o nas:

 

Włodzimierz KorzaWłodzimierz Korza

Jestem przedsiębiorcą, wolnym od realizacji zadań z budżetu miasta. Od 10 lat działam na własną rękę w branży IT. W projekcie Twoje Moje Leszno odpowiadam głównie za część techniczną. Od budowy strony począwszy, przez prowadzenie FanPage, montaż filmów, po najmniejszą grafikę jaką widzicie w naszych publikacjach. Odpowiadam też za promocję, komunikację z Wami i redagowanie tekstów.

 

bolesław PoslednikBolesław Poślednik

Jestem emerytem. Przez ostatnie 13 lat byłem dyrektorem Miejskiego Zakładu Komunikacji w Lesznie. Dobrze znam struktury działania samorządu, a także obowiązujące prawo. Przez 13 lat z powodzeniem rozwijałem tę jednostkę samorządową, a doświadczenie pozwoliło mi dostrzec ułomności samorządu i podległych jednostek.
Teraz, będąc  na emeryturze chcę nadal działać dla naszego Leszna.
W projekcie jestem odpowiedzialny głównie za część merytoryczną i prawną. Odpowiadam za komunikację z Urzędem i jednostkami podległymi. Większość pism, które trafiają do urzędów wychodzą z pod mojego pióra. Większość tematów, które poruszamy wychodzą z rozmów i kontaktów z Wami. To również moja działka.

Działamy razem

Mimo wyraźnego podziału prac i obowiązków w projekcie działamy razem. Każdy problem dyskutujemy i rozpatrujemy wspólne. Razem podejmujemy decyzje co do kolejności i ścieżek rozwoju. Razem staramy się być na spotkaniach z Wami, na Sesjach Rady Miejskiej, czy komisjach.

Oboje też nie należymy do żadnej z partii politycznych. Nasze przekonania politycznie nie mają w naszej działalności żadnego znaczenia. Liczy się Leszno i jego rozwój oraz głos Mieszkańca.

Czas na decyzję.

Mamy nadzieję, że w tych kilkunastu zdaniach udało nam się przedstawić nas i nasze cele. Teraz przyszedł czas na Ciebie i Twoją decyzję. Jeżeli chcesz, aby projekt Twoje Moje Leszno rósł w siłę i dynamikę, a my Mieszkańcy mieli moc decyzyjną i sprawczą, to masz szansę dołożyć swoją cegiełkę.
Dzięki Twojemu patronowi będziemy mogli realizować swoją misję, która docelowo ma pomóc nam i naszym potomnym. W obecnym momencie Leszno jest miastem mocno zadłużonym. Czas położyć kres nieodpowiedzialnym wydatkom i nieodpowiedzialnym decyzjom. Czas, aby miasto było zarządzane optymalnie i w sposób transparentny. Czas, żeby Leszno stało się miastem nie tylko  proinwestycyjnym, lecz proobywatelskim.

Decyzje podjęte teraz będą miały skutki za kilka lat. Odczujemy je na emeryturze, a nasze dzieci i wnuki w wieku produkcyjnym. Wspólnie zadbajmy o przyszłość naszą i naszych bliskich.

To co? Działamy?