Strefa Patrona:

1

patron

20 zł

miesięcznie

20 zł

łącznie

Miejsce w rankingu Autorów
591
miesięczne wsparcie
572
liczba patronów

  XIX-wieczna Łódź. Fabryki, pałace, wagony złota. Nędza, błoto, dym. Tworzę największą witrynę o historii tego wyjątkowego miejsca, opartą na prezentowanych on-line materiałach archiwalnych. Moja "książka", to nowa forma prezentacji historii. Rzetelna, kompleksowa i ogólnodostępna.

ZOSTAŃ PATRONEM POKAŻ PROGI

Cele

0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 2500 zł miesięcznie
brakuje 2480 zł
HARMONIA
Czy można zjeść ciastko i je mieć? Nie da rady. Zawsze jest coś, kosztem czegoś innego.
Osiągnięcie tego celu pozwoli mi na bardziej harmonijne łączenie pasji, pracy zawodowej i spraw codziennych. Przykładem może być INDEX, stanowiący ważny element witryny, a w którego uzupełnianiu „dobrnąłem”, po dłuższym czasie, do „zaszczytnego” numeru 52, z 232 wszystkich numerów.
Do tej pory pracuję nad witryną „skokami”, wyrywając czas wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Wiele umyka. W zgłębianiu historii, jak w śledztwie – gdy zrobimy dłuższą przerwę, tracimy uchwycone nitki.
0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 4500 zł miesięcznie
brakuje 4480 zł
ŚWIATŁO
Od przeszło 2 lat pracuję wyłącznie (no, może prawie wyłącznie) na podstawie źródeł archiwalnych, dostępnych w postaci zbiorów zdigitalizowanych. Zbiory te, których obszar powiększa się z miesiąca na miesiąc, są prawdziwymi „kopalniami króla Salomona”, ale … im głębiej w las, tym … ciemniej. Mrok rozświetlić może jedna tylko instytucja – szacowne Archiwum Państwowe w Łodzi.
• króciutka, kilkudniowa kwerenda, parę srebrników na skany wyszukanych dokumentów i gotowe. Mogę już uzupełnić jedno z tysięcy pustych miejsc w puzlach mojej witryny. Dni kwerendy i co za tym idzie, informacji i skanów do zamieszczenia na stronie, nie będzie tyle, ile bym sobie życzył, ale bryła drgnie w posadach.
Już wiecie czemu ma służyć osiągnięcie tego celu?
P.S. Przy majestacie AP nie wypadało mi wspomnieć o takich drobiazgach, jak:
• książki (najlepiej sprzed 1939 r.), opracowania, publikacje i inne pożółkłe papiery, oferowane najczęściej po (nie)okazyjnych cenach na naszym nieocenionym Allegro,
• magiczne i tajemnicze, przynajmniej dla mnie, SEO. Po 4 latach ignorowania tego tematu, powinienem chyba się tym zająć i ułatwić zadanie wujkowi Google.
0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 9000 zł miesięcznie
brakuje 8980 zł
SŁONECZNY DZIEŃ
Witrynę mą widzę ogromną …, ale żeby to urzeczywistnić i nie rozpisywać nut dla dzieci i wnucząt, powinienem:
• połączyć pasję z pracą i mieć dostateczną ilość czasu na pogarszanie wzroku przy laptopie i pożółkłych dokumentach,
• mieć możliwość stałej kwerendy i pozyskiwania skanów zbiorów AP w Łodzi, Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego i kilku innych, nie tylko łódzkich, instytucji publicznych,
• przytulić kilka rączek (doraźnie i nie tylko), co pozwoli:
- korzystać z pomocy webmastera- stworzyłem witrynę samodzielnie przy pomocy kreatora, co, niestety, widać i czego konsekwencje będą narastać,
- przetłumaczyć (a właściwie tłumaczyć- proces ciągły) witrynę na język angielski i tym samym dotrzeć do łodzian, obecnie najczęściej ich potomków, rozsianych po całym świecie- otrzymałem już kilkadziesiąt maili wyrażających takie oczekiwanie,
• poświęcić należytą uwagę archiwalnej prasie łódzkiej, która stanowi niekłamaną skarbnicę wiedzy. Większość czasopism jest już zdigitalizowana, co znacznie upraszcza pracę, ale to wciąż kilkaset tysięcy stron druku.

Problemem, tak naprawdę, nie są pieniądze, tylko mijający czas - dzięki pieniądzom, czas mogę wykorzystywać bardziej efektywnie. Tylko tyle i aż tyle.
0%
100%
osiągnięto 0%
cel: 12000 zł miesięcznie
brakuje 11980 zł
ILUMINACJA
Od samego początku moim zamierzeniem (póki co, marzeniem) jest wykonanie zdjęć sferycznych, które, po zastosowaniu odpowiedniego oprogramowania, umożliwią wirtualny spacer po opisanych na stronie miejscach i obiektach dawnej Łodzi. To duże, czasochłonne wyzwanie, niemożliwe do zrealizowania With a Little Help from My Friends , ale z pewnością warte zachodu.

O Autorze

Mam na imię Waldek i jestem autorem witryny internetowej piotrkowska-nr.pl, poświęconej historii Łodzi przemysłowej w latach 1824-1939.

NUDNE? Ziewnij i poświęć jeszcze kilkadziesiąt sekund na doczytanie do końca.

Zgłębianie dziejów Łodzi, to moja pasja, nie związana, czego żałuję, z wykształceniem. Pierwsze działania nad stroną podjąłem w kwietniu 2014 r. W chwili, gdy to piszę, stuknęły równo 4 lata. Co osiągnąłem? Napisałem i opublikowałem kilkaset stron tekstu, zamieściłem kilka tysięcy archiwalnych zdjęć, skanów i doszedłem do miejsca z napisem … START. Innymi słowy, stworzyłem szkielet projektu i wypełniłem go pierwszymi elementami.

Projekt, którego się podjąłem, jest możliwy do realizacji wyłącznie w postaci wirtualnej - żaden papier tego nie udźwignie.
Moim zamierzeniem jest stworzenie całościowej, rzetelnej historii Łodzi przemysłowej, opartej, w maksymalnym stopniu, na prezentowanych materiałach archiwalnych. Jedynym medium, jakie sprosta temu wyzwaniu, jest Internet. Tylko on daje możliwość tworzenia nie kończącej się opowieści.

Skromna, niepozorna kamienica pod nr 24, tak różna od imponujących budynków rozpoczynających swój marsz kilkanaście numerów dalej. Nie wszystko złoto, co się świeci. Zobacz ile historii skrywa posesja przy Piotrkowskiej 24, a to dopiero początek jej opowieści ...

Dlaczego historia Łodzi?
Po pierwsze dlatego, że jestem łodzianinem od kilku pokoleń i moim naturalnym środowiskiem jest bruk pod nogami i komin fabryczny za oknem. Drugim, ważniejszym czynnikiem, jest spektakularna odmienność mojego miasta.
Powstanie i rozwój Łodzi przemysłowej, to zjawisko wyjątkowe nie tylko w skali Europy, ale świata. Na początku lat 20-tych XIX w. w sennej, rolniczej osadzie (posiadającej, o dziwo, prawa miejskie)  mieszkało ok. 800 mieszkańców. Niespełna 90 lat później, na początku I wojny światowej, ulice jednego z największych centrów przemysłu włókienniczego Europy przemierzało ponad 600 tys. ludzi.
Dynamika wzrostu Łodzi przemysłowej jest nieporównywalna z żadnym miastem europejskim i równać się z nią mogą tylko miasta amerykańskie, takie jak Nowy Jork.

EPILOG (gdy do niego doszedłeś, jestem pełen podziwu)
Moja „ksiażka”, której napisałem dopiero pierwsze kartki, powinna zawierać rzetelne informacje. Jak to uczynić i, co równie ważne, jak dać temu dowód? Jest tylko jeden sposób. Magiczne słowo „ŹRÓDŁA”, tytułujące najczęściej jeden z ostatnich rozdziałów papierowej publikacji. Super! Jak wygląda to w praktyce? Zakładasz buty i pędzisz do określonej instytucji (przyjmuję, że wiesz do której), z napisaną na kartce przyjazną informacją „APŁ, AmŁ 186 ; TK 1632” lub „APŁ, NZS 573 ; RPG Wydział Budowlany 1860”.
Jest też inny sposób.
Klikasz link zawarty w treści, którą czytasz i skan dokument pojawia się w sąsiednim oknie.
To chyba obraz przyszłości, którą warto inicjować. Tak sądzę.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Facebook

Zostań Patronem

Edytuj Progi

10 zł / miesiąc
patroni: 0
WEBERMEISTER – od Ciebie wszystko się zaczyna. Jesteś osnową moich działań. DZIĘKUJĘ.

- Będziesz figurował (jeśli nie wybrałeś opcji „patron anonimowy”) na specjalnej podstronie „PATRONI”, do której zakładkę znajdziesz w głównym, górnym menu witryny.
- Dołączysz do zamkniętej grupy na FB „Patroni piotrkowskiej-nr”. Na grupie znajdziesz najnowsze informacje o dokonaniach na witrynie, archiwalne zdjęcia i skany, ale przede wszystkim liczę na Twoją interaktywność. Mam nadzieje, że pogadamy o dawnej Łodzi.
Zostań patronem
20 zł / miesiąc
patroni: 1
KUPIEC – jesteś niezastąpiony. Dzięki Tobie otrzymuję surowiec i oferuję produkt. DZIĘKUJĘ.

Prezentuję na witrynie wiele unikalnych zdjęć i dokumentów archiwalnych. Jedno z nich, zgodnie z Twoim wyborem, otrzymasz, drogą elektroniczną, z dedykacją specjalnie dla Ciebie.

* otrzymujesz nagrody poprzedniego progu (10zł)
Zostań patronem
50 zł / miesiąc
patroni: 0
FABRYKANT – dzięki Tobie maszyna parowa wypiera ręczną produkcję. Niech moc będzie z Tobą. DZIĘKUJĘ.

Galeria postaci stanowi sedno witryny. Ludzie z pierwszych stron archiwalnych gazet i ci mniej znani, zapomniani, których dokonania, często imponujące, odkrywam na nowo.
Wybierz jedną z postaci i zostań jej Patronem. W każdym miejscu witryny (również w tworzonym INDEKSIE), w którym pojawia się (i pojawi) ta osoba, zostaniesz wymieniony jako jej Patron.

* otrzymujesz nagrody poprzednich progów (10 i 20zł)
Zostań patronem
100 zł / miesiąc
patroni: 0
Limit: 227
KRÓL BAWEŁNY – wszystkie ścieżki, drogi i arterie prowadzą do Króla. Jesteś wielki. DZIĘKUJĘ.

Wybierz jeden z numerów ulicy Piotrkowskiej (podstronę odpowiadającą temu numerowi) i zostań Patronem tego numeru. Jak na Króla przystało, otrzymasz prestiżowe miejsce na stronie, w górnej części pola z informacjami. Król jest tylko jeden - gdy zasiądziesz na tronie, to miejsce będzie już niedostępne dla innych, chyba, że abdykujesz.
To nie wszystko.
Jesteś czy byleś związany z tym adresem, Ty lub Twoi przodkowie? Może Twoja firma (przedsiębiorstwo, instytucja, organizacja, …) ma obecnie siedzibę pod tym numerem? Świetnie!!! Pełne informacje o Tobie, historii, jakiej jesteś udziałem czy firmie, którą reprezentujesz, będą dostępne z poziomu strony wybranego przez Ciebie numeru.

* otrzymujesz nagrody poprzednich progów (10, 20 i 50zł)
Zostań patronem

Najnowsi Patroni

Polecani Autorzy