Przydatne linki
Nie jesteś zalogowany
Szukaj
Przydatne linki
Logowanie Rejestracja Kategorie FAQ Jak to działa Baza wiedzy Kontakt z Patronite RegulaminNie jesteś zalogowany
Mieszkam i pracuję w „krainie dzikiej przyrody" jaką jest Podkarpacie. Piesze wędrówki do najdzikszych zakątków mojej okolicy są dla mnie najlepszą formą odpoczynku. Korzystając więc z każdej wolnej chwili wyłączam telefon, pakuję plecak i uciekam na łono natury. Bardzo cenię te momenty w życiu, kiedy mam okazję siedzieć wśród pól, obserwować majestatycznie krążące ptaki, wpatrywać się w leniwy nurt rzeki i zwyczajnie pozachwycać się światem. Od roku 2007, podczas moich wędrówek i obserwacji, towarzyszy mi aparat fotograficzny, który pozwala zachować piękno otaczającej nas przyrody oraz podzielić się nim z innymi. Chciałbym więc, aby moje zdjęcia przyczyniły się do lepszego poznania zwierząt, z których bliskości często nie zdajemy sobie sprawy, a także do zrozumienia potrzeby ich ochrony.
Fotografia przyrodnicza to jedna z najbardziej wymagających dziedzin fotografii. Każdy, kto decyduje się na fotografowanie przyrody, powinien liczyć się z przeszkodami, które potrafią zniechęcić. Wypady w plener to rzadko miły spacerek, z którego przynosimy sporo udanych kadrów, zdecydowanie częściej jest to wielogodzinne przesiadywanie w ukryciu i powrót bez zdjęć, za to z licznymi ugryzieniami.
Co zatem jest ważne i powoduje, że z naszych łowów wracamy ze świetnymi ujęciami? Moim zdaniem najważniejsze jest to coś, bez czego nawet najlepszy kamuflaż i profesjonalny sprzęt zdadzą się na nic. Krótko mówiąc są to: pasja, cierpliwość, wytrwałość.
Zakładając, że już spełniamy pierwszy warunek, drugą bardzo ważną rzeczą jest umiejętne maskowanie się oraz znajomość terenu pod kątem występowania poszczególnych gatunków. Ja najczęściej korzystam z siatki maskującej lub namiotu myśliwskiego, buduję również czatownie.
Dopiero na trzecim miejscu wyliczyłbym sprzęt, zgodnie z powiedzeniem nie aparat robi zdjęcie, lecz człowiek. Nie znaczy to, że sprzęt nie ma znaczenia, ma on bowiem spory wpływ na jakość fotografii, a także na komfort pracy w terenie. Często jednak ludzie zbyt dużą uwagę przywiązują do narzędzi zamiast umiejętności i ukrycia. W tej dziedzinie stosuje się przeważnie długoogniskowe jasne teleobiektywy, które niestety kosztują krocie. Każdy, kto zechce na poważnie zająć się fotografią przyrodniczą, musi liczyć się ze sporymi wydatkami i dźwiganiem ciężkiego „balastu” w nierzadko trudnym terenie. Ja korzystam w tej chwili z "pełnoklatkowego" aparatu oraz obiektywów marki Nikon.
Fotografia dzikiej przyrody jest wspaniała i fascynująca, niestety wiąże się z kosztami eksploatacji sprzętu, materiałów potrzebnych do budowy ukryć, "czatowni", zakupu budek lęgowych oraz karmy dla zwierząt, w szczególności ptaków w okresie zimowego dokarmiania. Zapraszam wszystkich, którzy kochają przyrodę. W tej kwestii liczę na Państwa zainteresowanie i pomoc. Razem zdziałamy więcej !
Moje zdjęcia są ogólnie dostępne, każdy może podziwiać piękno naszej przyrody ale dla patronów, przewidziałem bonusy :)
Prawa autorskie do zdjęć i tekstów zamieszczonych na tej stronie są zastrzeżone i chronione polskim prawem. Fotografie są własnością Piotra Welcza i nie mogą być wykorzystywane bez jego zgody.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:
Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.
Patroni: 0
Patroni: 0
Patroni: 0
Limit: 50
Patroni: 0
Limit: 50
Patroni: 0
Limit: 50
Patroni: 0
Limit: 10
Promowani autorzy
Pomoc