W Patronite od 09.02.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1610

Liczba Patronów: 2672

Zostań Patronem
1 patron
100 miesięcznie
820 łącznie
Wspieramy współczesną polską poezję oraz jej twórców poprzez publikacje w Kwartalniku Poetyckim, podcasty, organizację Ogólnopolskich Konkursów Poetyckich NURT, a wkrótce także slamów i warsztatów.

O Autorze

, czyli jaki?

1. «mający związek z poezją albo poetą»
2. «mający urok właściwy poezji, wywołujący takie jak ona emocje»

 

Projekt Poetycki został utworzony przez grupę pasjonatów poezji w styczniu 2021 roku. Ma za zadanie wspierać współczesnych polskich poetów poprzez promowanie i upowszechnianie utworów poetyckich, organizację ogólnopolskich konkursów poetyckich NURT, a także slamów i warsztatów poetyckich, prowadzenie podcastów, publikowanie wierszy, wywiadów, esejów oraz wielu innych form, orbitujących bliżej i dalej wokół poezji na łamach Kwartalnika Poetyckiego.

 

Poezja dumna i żywa!

Projekt Poetycki propaguje „wyciąganie wierszy z szuflady”, pisanie i czytanie autorskich utworów lirycznych z dumą oraz „ożywianie poezji” poprzez odważne, performatywne prezentowanie treści poetyckich przed publicznością – na slamach, performansach, nagraniach oraz poprzez różnorodne projekty słowo-obraz, słowo-dźwięk, słowo-ruch. 

Ma na celu inicjowanie kontaktów pomiędzy poetami, pisarzami, artystami oraz miłośnikami poezji – tworzy bezpieczną przestrzeń swobodnej wymiany artystycznej opartej na dialogu, nauce, wspólnych działaniach i eksperymentach.

 


 

Baner ogłaszający Cykliczny Konkurs Poetycki NURT

Cykliczny Konkurs Poetycki NURT

Jednym z głównych sposobów wspierania współczesnej polskiej poezji przez Projekt Poetycki jest organizowanie comiesięcznego konkursu poetyckiego z atrakcyjnymi nagrodami, fundowanymi przez patronów i sponsorów (nagrody pieniężne i książkowe) oraz ekipę Poetyckiego (potężne pakiety promocji twórczości). Cykliczny Konkurs Poetycki NURT jest konkursem jednego wiersza ze zmieniającym się co miesiąc tematem przewodnim.

Zobacz wydarzenia:

 


 

Kwartalnik Poetycki

Drugim, równie ważnym elementem działań Projektu Poetyckiego jest prowadzenie nowoczesnego kwartalnika poświęconego współczesnej poezji. Kwartalnik Poetycki wydawany jest w trzech formach: blogowej, PDF oraz na papierze. Na jego łamach można znaleźć nie tylko utwory poetyckie, ale także: wywiady, eseje i felietony, galerie zdjęć i obrazów, fragmenty sztuk teatralnych oraz różnorodne formy eksperymentalne, orbitujące wokól poezji. Działy kwartalnika:

 • POEZJA - wiersze współczesnych polskich poetów (znanych i początkujących)
 • NURT - wiersze, wywady i artykuły zwycięzców Cyklicznego Konkursu Poetyckiego NURT
 • PROZA I DRAMAT - felietony, eseje, krótkie opowiadania, fragmenty dramatów etc.
 • PROCES - wywiady i felietony, stały dział prowadzony przez Małgorzatę Belniak
 • ŚCIANA - galerie obrazów i fotografii w poetyckim klimacie
 • EKSPERYMENT - wszystkie formy eksperymentalne (teksty i obrazy)

 


 

PROCES

To stały dział Kwartalnika Poetyckiego. Redaktor bezczelna, Małgorzata Belniak, wzywa na PROCES twórców z różnych dziedzin literatury i sztuki, by w wybrany przez siebie sposób - wywiad lub felieton - opowiedzieli o swoim procesie twórczym. Zaproszeni autorzy dzielą się między innymi tym, skąd biorą pomysły na swoje dzieła, w jaki sposób je tworzą, gdzie napotykają problemy i co im pomaga, jak działa na nich sztuka, czego się nauczyli podczas swojej drogi twórczej i czy nie mają problemu z nazywaniem siebie artystą lub artystką.

,,To bardzo osobista seria, mająca na celu pokazać, jak wieloma drogami można dojść od pomysłu do gotowego dzieła, dlaczego warto pozwalać sobie na autorskie rozwiązania i szukać w sztuce własnej drogi."  - Małgorzata Maria Belniak

Proces jest materiałem inspirującym, podsuwającym rozwiązania i motywującym do tworzenia bez względu na rodzaj, dziedzinę czy gatunek uprawianej sztuki.

 


 

Podcasty

Też będą! Podcasty w dużych i małych seriach oraz te specjalne - występujące pojedynczo. Na start w dwa de, potem też w trzy de. Jesteśmy na etapie rozszczepiania cząsteczek eteru pomiędzy poszczególne tematy oraz zbierania funduszy na mikro-studio nagraniowe. Idzie nam całkiem zgrabnie i mamy nadzieję, że już niebawem będziecie mogli nas nie tylko poczytać, ale też posłuchać.

Podcasty pojawią się na SoundCloudzie oraz YouTubie Projektu Poetyckiego.

 


 

Warsztaty i Slamy

Aktualna sytuacja epidemiologiczna nieco nas ogranicza. Niemniej, planujemy wkrótce poszerzyć nasze działania o organizowanie lub współorganizowanie slamów i warsztatów poetyckich.

 • WARSZTATY - w planie mamy m.in.:
  - warsztaty pisania wierszy dla początkujących (pisanie - poziom podstawowy)
  - masterclass z poetami i poetkami (pisanie - poziom zaawansowany)
  - warsztaty ładnego czytania wierszy (poerformans - podstawowy)
  warsztaty poezji performatywnej (performans - zaawansowany)
   
 • SLAMY - to wydarzenia będące skrzyżowaniem poezji i performansu. Podczas slamu artyści przedstawiają swoje wiersze przed publicznością, która na bieżąco ocenia każde z wystąpień i wyłania najlepszego autora wieczoru. Najważniejszy jest tu kontakt twórcy z odbiorcami, a na wynik występu wpływa nie tylko treść ale też sposób jej przedstawienia.

,,Nasza pasja do poezji rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi, a poeci performatywni mają ogromny wpływ na odrodzenie tej formy sztuki." - pisze poetka i slammerka Nikita Gill.

 


 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
 • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
 • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
 • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
 • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
 • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
 • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Anonimowy patron
Próg: 100 zł