Ćwiczenia na gardę Von Tag Vol-1

9 miesięcy temu

Czołem Ojczyźnie!
trochę czasu mi zajęło aby się ogarnąć z wyjazdem na ILHG 2017.
Zanim zdam wam relację z tej imprezy zapraszam was do obejrzenia propozycji na ćwiczenia doskonalące gardę Von Tag  na podstawie traktatu mistrza Meyera.

 

Mistrz Meyer w swojej książce poświęconej sztuce walki opisuje postawy jako miejsca do podejmowania decyzji. Jeżeli dystans jest dobry oraz warunki się zgadzają to możemy wykonać zadane przez niego techniki.

Aby wyrobić takie nawyki przygotowałem dla was cykl filmów w których przedstawiam kolejne ćwiczenia doskonalące tę postawę.
 

Ćwiczenie 1

Obaj zawodnicy poruszają się swobodnie na zadanym terenie.
Szermierz "A" ma za zadanie zaatakować szermierza "B" w górne otwarcie w trakcie gdy ten wchodzi do postawy von Tag.

Szermierz "B" ma za zadanie przyjmować w taki sposób gardę, aby przeciwnik "A" czół że może go zaatakować, ale wyłącznie z przekrokiem. 

Celem ćwiczenia jest nauczenie się "wyciągania" przeciwnika oraz bezpośredniego ataku tak, aby tutaj "A" czół, że może trafić bezpośrednim atakiem z jednym krokiem. 

Wyciąganie, ma na celu wydłużenie zarówno postawy przeciwnika, jak i tempa (Cięcie z krokiem ma dłuższe tempo od cięcia bez kroku).

 

Ćwiczenie 2

Do warunków z ćwiczenia 1 dodajemy Oberhau który wykonywany jest przez "B" jako "obrona" przeciwko natarciu "A".

Wykonanie Oberhaw:

  • w przeciwieństwie do ataku bezpośredniego Oberhaw, celem nie jest głowa
  • jeżeli przeciwnik atakuje z prawego barku nasze lewe otwarcie, to Oberhaw wymierzony jest w prawy bark przeciwnika, jeżeli atak wykonany jest z lewego barku w prawe otwarcie, to Oberhaw wymierzony jest w lewy bark przeciwnika. W obu przypadkach Oberhau "dociska" uderzenie "A" w dół.
  • Uderzenie wymierzone jest jak najbliżej silnej części przeciwnika, tak, aby w trakcie ataku, sięgnąć sztychem do jego barku.
  • w trakcie wykonania Oberhaw pracujemy nogami tak, aby odsunąć się od cięcia przeciwnika. (jeżeli atakuje on nasze lewe otwarcie to krok wykonany jest w prawo nieco w stronę "A", jeżeli atakowane jest prawe otwarcie to krok lewą nogą wykonany jest w lewo nieco w stronę "A")

Celem ćwiczenia jest wykonanie skutecznej obrony prostym cięciem na "wyciągniętago" przeciwnika. Oraz nauka podejmowania decyzji na dwa warunki, atak na prawe lub lewe otwarcie.
 

Ćwiczenie 3

do warunków ćwiczenia 2 dodajemy rozwinięcie sekwencji zgodnie z zaleceniami mistrza.

  • Po obronie cięcia na lewe otwarcie kontynuujemy z unterhau w prawą rękę przeciwnika z pracą nóg w naszą lewą, w kierunku prawej strony przeciwnika. 
  • Po obronie cięcia wymierzonego w prawe otwarcie zawijamy fałszywe ostrze przeciwnika za jego mieczem w jego głowę (gwałtownie wpychając lewą rękę pod prawe ramie)

 

Ćwiczenie 1 oraz 2:

 

Ćwiczenie 3:

 

Jeszcze w tym tygodniu przedstawię wam jak dalej rozwijać cwiczenia w celu doskonalenia gardy Von Tag.

Darmowy!
Trwa ładowanie...