Mr. T's Quest / Wyprawa pana T. [FULL MOVIE / CAŁY FILM - NAPISY PL + ANG]

autor: SasanaPL
2 tygodnie temu

 

Więcej tu: http://sasana.pl/wyprawa-pana-t Wspomóż prace Sasany: https://patronite.pl/SasanaPL Film dokumentujący wyprawę pana T., który pragnie spędzić resztę życia nieopodal rzeki Mekong, na północnym wschodzie Tajlandii. Podczas tej pełnej przygód podróży, w towarzystwie jednoosobowej ekipy filmowej, ma wypełnić się jego przeznaczenie.

Głównym bohaterem filmu jest pan Taveep Sittichanchai, starzejący się mężczyzna, który chce znaleźć swoje miejsce na ziemi. Ukończył studia na najsłynniejszym uniwersytecie w Tajlandii, miał rodzinę, żonę, dwójkę dzieci, pracował w swoim zawodzie w Tajlandii, ale też zarabiał w Stanach Zjednoczonych, imając się różnych zajęć. Mimo że urodził się w kraju buddyjskim, to dopiero na starość przyszło mu bardziej zaangażować się w praktykę medytacyjną.

Protagonista często wspomina jhāny, sugerując, że sam doświadczył pierwszego wchłonięcia – jak często tłumaczy się ten pāḷijski termin. Ponieważ czytał wiele książek, głównie mistrzów medytacji w tradycji leśnej, uznaje, że najlepszą drogą dla niego – by wyzwolić się z wszelkich pragnień (rāga) – jest osiągnięcie czwartej jhāny. Jednak by wejść w ten stan, potrzebuje odpowiednich warunków, czyli, jak wyznaje, cichej okolicy, najlepiej przy rzece Mekong. Szuka również trzeciej miłości w swym życiu (po narzeczonej z lat młodzieńczych i żonie w późniejszych latach), która została mu przepowiedziana przez napotkaną wcześniej kobietę jasnowidzkę. Jest pewien, że tak będzie wyglądało jego życie, więc to tylko kwestia znalezienia się w odpowiednim czasie i miejscu.

Film Piotra Jagodzińskiego, który podjął się samodzielnego sfilmowania wyprawy pana T. i jego misji wypełnienia tego, co zostało mu przepowiedziane. Jest to także reportaż wyjaśniający wierzenia i poglądy Tajów na temat buddyzmu. Film składa się z czterech rozdziałów. Pierwszy rozdział wyjaśnia, na czym polega kult nagów/dev oraz drzew w Tajlandii, a także przybliża zjawisko wiary niektórych Tajów w funkcjonowanie mocy nadprzyrodzonych, których głównym zadaniem jest przepowiadanie liczb wygrywających w loterii (podobne wierzenia związane są z mnichami buddyjskimi). Drugi rozdział jest wywiadem, w którym pan T. ujawnia intencje i nieco swojej historii. Trzeci rozdział pokazuje klasztor Wat Pah Tham Kham w północno-wschodniej części Tajlandii, w którym pan T. przeprowadza wywiad z wysoko postawionym w hierarchii mnichem. Czwarty i ostatni rozdział to wywiad z protagonistą nad Mekongiem, w miejscu, które według jego przeczuć jest tym, które w przyszłości będzie jego domem.

Sfilmowane miejsca w Tajlandii: Uniwersytet Kasetsart w Bangkoku, Wat Cittabhavana Wat Tham Kham Thepchandaram Wat Pah Phukhaew Chiang Khan Sung Khom Praemaporn

Czas trwania filmu: 31 minut

Finansowanie: w całości dzięki wsparciu patronów z projektu patronite.pl/SasanaPL Szczególne podziękowania dla patronów: Adama i Roberta :)

Produkcja, zdjęcia, reżyseria... i wszystko inne: Piotr Jagodziński

Tłumaczenie: Portal Sasana.pl

Darmowy!
Trwa ładowanie...