POSTAW NA SIEBIE

W Patronite od 22.05.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie:

liczba Patronów:

0 patronów
0 zł miesięcznie
0 zł łącznie
Jestem hazardzistą uzależnionym od zakładów bukmacherskich po leczeniu w zamkniętym ośrodku. Moje działania (blog, kontakt z czytelnikami, wykłady dla młodzieży) służą profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu oraz pomocy innym hazardzistom, ich rodzinom i bliskim.

O Autorze

O mnie

Nazywam się Szymon Bartnicki. Jestem hazardzistą uzależnionym od zakładów bukmacherskich. Grałem ponad 10 lat. Nie gram blisko 3 lata. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbyłem terapię w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień.

W przeszłości  byłem dziennikarzem sportowym. Pracowałem m.in. w Polskim Związku Piłki Nożnej, gdzie pisałem o piłce młodzieżowej dla  portalu „Łączy nas Piłka”, w Legii Warszawa, gdzie prowadziłem stronę internetową Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa  oraz w „Piłce Nożnej”.

Od kwietnia 2017 roku prowadzę bloga „POSTAW NA SIEBIE” - postawnasiebie.org.

O blogu

Blog "POSTAW NA SIEBIE" powstał w kwietniu 2017 roku. Założyłem go 4 miesiące po wyjściu z zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień. 

Założyłem go, ponieważ dostrzegłem, że coraz więcej osób zachęca do obstawiania zakładów bukmacherskich, a nikt nie mówi czym to grozi. Postanowiłem to zmienić. Zacząłem opisywać swoją historię: od pierwszego kuponu, przez pobyt w ośrodku, po wyjście na wolność i nowe życie. Ku przestrodze dla innych i z nadzieją, że komuś pomogę.

Na początku blog pomagał przede wszystkim mi. Był czymś w rodzaju terapii. Dodatkiem do niej. Z czasem okazało się, że blog pomaga także innym. Pojawiły się wiadomości od czytelników. Od hazardzistów, ale i ich rodzin oraz bliskich.

Hazardziści pisali, że po lekturze bloga zaczęli dostrzegać, że ich hazard jest problematyczny. Inni zaczynali to rozważać. Część z tych osób zdecydowała się na leczenie, a wiem, że kolejne osoby zamierzają pójść w ich ślady.

Pisali (i wciąż piszą) do mnie rodziny hazardzistów oraz ich bliscy. Wszyscy tak bardzo przerażeni, że nie potrafię tego opisać. Mimo to dziękują mi tłumacząc, że po lekturze bloga jest im łatwiej zrozumieć to, co robi bliska im osoba, która jest uzależniona od hazardu.

Każdemu, kto zwraca się do mnie o pomoc tłumaczę, że pomocy należy szukać u specjalistów, w ośrodkach leczenia uzależnień. Ja jedynie mogę powiedzieć/napisać jak to było u mnie. I właśnie to, z tego co czytam w wiadomościach od czytelników, ludziom pomaga. Ułatwia to zrozumienie tej choroby oraz jej mechanizmów. 

Wszystkie te wiadomości utwierdzały i wciąż utwierdzają mnie w tym, że to co robię ma sens. Że blog ma sens. Ilość tych wiadomości oraz ich treść sprawiły, że w pewnym momencie zacząłem zastanawiać się nad tym, czy nie wykonać kolejnych kroków.

Efektem tych rozważań było to, że 10 lutego 2019 roku ujawniłem się (dotychczas prowadziłem bloga anonimowo). Zrobiłem to po to, by łatwiej byłoby mi wykonać owe kroki. Postanowiłem, że będą one zmierzać w kierunku działań służących profilaktyce dot. uzależnienia od hazardu oraz dalszej pomocy hazardzistom oraz ich rodzinom i bliskim.

Dotychczasowe działania:

- ponad 2 lata prowadzenia bloga i korespondencji z czytelnikami: hazardzistami oraz ich rodzinami i bliskimi w celu uświadomienia im istoty uzależnienia od hazardu oraz mechanizmów tej choroby;
- aktywność medialna, której celem jest przestroga dla innych oraz profilaktyka
http://postawnasiebie.org/w-mediach/ 
- WYKŁADY,  podczas których dzielę się swoją historią ku przestrodze dla innych i w ramach profilaktyki dot. uzależnienia od hazardu;

 

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem