Filip Drapejkowski

W Patronite od 04.09.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 999

liczba Patronów: 440

8 patronów
28 zł miesięcznie
28 zł łącznie

Publiczne Pieniądze = Jawny Kod

100 zł

miesięcznie

28%

osiągnięto

72 zł

brakuje

Oprogramowanie tworzone przez Państwo za nasze pieniądze powinno być dla nas jawne.

Zamierzam do tego doprowadzić przy pomocy oddolnych inicjatyw.

Piszę na ten temat artykuły ( https://medium.com/@filip.drapejkowski ), mówię o tym w trakcie wykładów wygłaszanych przy okazji konferencji Informatycznych, a w przyszłości chciałbym zorganizować debaty panelowe.

Żeby ułatwić politykom i administracji publicznej podjęcie odpowiednich działań, opracuję i będę regularnie aktualizował listy:
- Firm gotowych na współpracę w modelu opensource.
- Przetargów na oprogramowanie, w których treści powinno wystąpić kryterium otwartości kodu.
- Państwowych, upublicznionych projektów z całego Świata, gdyż dowodzą one, że "się da" - i to skutecznie, bezpiecznie, bezboleśnie.
- Historycznych przypadków, w których koszt oprogramowania był szokująco wysoki, wykonawca uzyskał monopol na rozwijanie i naprawienia systemu, ten zaś niekoniecznie spełnił pokładane w nim nadzieje.

Jak się okazuje, Ministerstwo Cyfryzacji jest świadome istnienia problemu. Mimo to, ostatnie wzmianki na ten temat, które udało mi się znaleźć, sięgają 2017 roku. Najwyraźniej my (środowisko informatyczne) nie wywieramy na administracji dostatecznej presji.
Zamierzam więc pisać maile i listy z pytaniami o stan prac, sugestiami rozwiązań i standardów, oraz prośbami o interpelacje poselskie.
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni