Avatar użytkownika

Celuloid i światło

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Comiesięczny podcast filmowy. Pogadanki o kinie, opinie, eseje. Dlaczego "Celuloid i światło"? Roman Ingarden definiuje film jako widowisko filmowe wytworzone za pomocą celuloidowego paska i światła. Porozmawiajmy o tym. Uwaga! Spoilery.
grafika: Kasia Gasińska

 

Dzień dobry, dobry wieczór!

Ja się nazywam Jarek Tokarski i jestem hostem podcastu Celuloid i światło.

Na co dzień pracuję jako scenarzysta i reżyser, studiowałem filmoznawstwo, ale przede wszystkim jestem kinofilem.

Obejrzę wszystko i nie wyjdę z seansu. Nigdy nie wiadomo, co twórca odstawi w ostatnich minutach swojego dzieła.

Przegrzebię cały internet, żeby o danym filmie i twórcy dowiedzieć się jak najwięcej, poznać ciekawostki na ich temat, znaleźć konteksty, która pozwolą zajrzeć głębiej.

Podcast powstał z potrzeby dzielenia się wiedzą o kinie, jestem wielkim przeciwnikiem elitaryzmu.

Początkowo miał być podcastem odcinek per twórca i zacząłem od Alexa Garlanda:

Ale już tutaj poczułem, że monografia to za mało - konteksty, ciekawostki, własne interpretacje to jest to.

Stąd kolejny odcinek oparł się na mojej kontrowersyjnej tezie, jakoby Ingmar Bergman był prekursorem tzw. elevated horror i powstał dwuodcinkowy esej:

W kolejnych odcinkach podejmowałem temat dźwięku w filmie i twórczego użycia go w narracji, zastanawiałem się co ma religia do kina grozy albo czy fani poprawiający filmy to dobry pomysł.

Przydarzyły się też odcinki z gośćmi, Olą Nowak czy Michałem Oleszczykiem, chciałbym formę podcastu jak najbardziej poszerzyć o rozmowy z innymi badaczami, kinofilami, twórcami.

Podcast jest moim hobbystycznym działaniem, które daje mi wiele satysfakcji. Przygotowanie odcinka zajmuje wbrew pozorom wiele czasu, a dostęp do wielu źródeł, z których korzystam, kosztuje.

Dzięki wsparciu matronek, patronów i osób patronujących będę mógł bez uszczuplania domowego budżetu pozwolić sobie na zakup książek, akredytacji festiwalowych, subskrypcji bibliotek, magazynów filmowych i serwisów streamingowych, a dzięki temu dowozić jeszcze bardziej pogłębioną wiedzę i podejmować trudniejsze tematy w moim podkaście.

Celuloid i światło można słuchać na 𝐒𝐩𝐨𝐭𝐢𝐟𝐲  𝐀𝐩𝐩𝐥𝐞 𝐏𝐨𝐝𝐜𝐚𝐬𝐭/𝐢𝐓𝐮𝐧𝐞𝐬, 𝐘𝐨𝐮𝐓𝐮𝐛𝐞 i na innych platformach podcastowych.

Dodatkowo: Facebook, Instagram