Fundacja Strefa WolnoSłowa

W Patronite od 17.07.2019

Miejsce w rankingu Autorów

miesięczne wsparcie: 1497

liczba Patronów: 1543

1 patron
10 zł miesięcznie
550 zł łącznie
Strefa WolnoSłowa już od ośmiu lat organizuje warsztaty i wydarzenia artystyczne z pogranicza sztuki i interwencji społecznej. Do wspólnej pracy angażujemy profesjonalistów i amatorów o różnym pochodzeniu kulturowym.

O Autorze

KIM JESTEŚMY

Strefa WolnoSłowa od ośmiu lat tworzy spektakle, których bezpośrednimi twórcami są osoby o różnym pochodzeniu kulturowym, religijnym, z rozmaitych grup społecznych i w różnym wieku. Spektakle Strefy powstają jako rezultaty wspólnej wielomiesięcznej pracy grup warsztatowych: teatralnej, muzycznej i  wizualnej. Wszyscy uczestnicy zaangażowani są w tworzenie rezultatu działań pisząc, improwizując, komponując. Przedstawienia angażują tym samym każdorazowo około 50-60 twórców z różnych krajów, zarówno Polaków, jak i migrantów i uchodźców. Pokazywane były zarówno w Warszawie, jak i w Poznaniu, Gdańsku, Ostrołęce, Berlinie, Bolonii, Paryżu i innych miastach europejskich. Oprócz dużych, wspólnotowych spektakli Strefa WolnoSłowa tworzy mniejsze formy, jak np. “Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”, który zaangażował jako twórców osoby pochodzenia polskiego i irańskiego, zarówno profesjonalnych artystów, jak i amatorów oraz wyróżniony został nagrodą na Festiwalu Prapremier w Bydgoszczy za “bezpretensjonalny dialog na temat polskości, jej mitów i kondycji, prowadzony z szacunkiem dla przeszłości i teraźniejszości”.

Fot. Pat Mic


Strefa WolnoSłowa od początku swojego działania współpracuje z licznymi organizacjami i instytucjami polskimi i międzynarodowymi realizując projekty nastawione na włączanie w aktywne działania twórcze migrantów i uchodźców, na edukację wielokulturową, odkrywanie i opowiadanie historii uchodźczych czy pogłębianie, poprzez działania artystyczne, świadomości społecznej dotyczącej fenomenu migracji i uchodźctwa. Wspólnie z Fundacją Batorego i Chlebem i Solą zainicjowaliśmy powstanie portalu uchodźcy.info, który stał się podstawowym źródłem wiedzy o uchodźcach w Polsce. Zrealizowaliśmy międzynarodowe projekty artystyczne "The City Ghettos of Today""Migrating Theater""The History Atlas Under Construction" czy "Beyond Theater", w których byliśmy pomysładowcami i koordynatorami działań, prowadziliśmy warsztaty teatralne z grupami profesjonalistów i amatorów w Iranie, Urugwaju, Palestynie.  Nasze projekty międzynarodowe zawsze są silnie osadzone w tym, co lokalne. Od 2015, razem z Teatrem Powszechnym, prowadzimy Stół Powszechny, który jest miejscem naszym warsztatów artystycznych, projektów oraz licznych wydarzeń skierowanych do lokalnej społeczności: debat, spotkań, projekcji filmów, dyskusji. Stół Powszechny z czasem stał się również Miejscem Aktywności Lokalnej, dzięki czemu otwarty jest na rozmaite inicjatywy mieszkańców czy na projekty artystyczno-społeczne innych organizacji i grup nieformalnych.

Fot. Karolina JóźwiakW 2018 roku zorganizowaliśmy “Sąsiedztwo - granice bliskości” -  pierwszy, pilotażowy projekt Strefy przeznaczony dla młodych twórców i twórczyń, którzy chcą pracować ze społecznościami migranckimi przygotowując autorskie i wspólnotowe projekty. Zastanawialiśmy się nad najlepszymi metodami takiej pracy, dużo dyskutowaliśmy, doświadczaliśmy. Efektem kilkumiesięcznego wspólnego tworzenia i czerpania z doświadczeń artystów i artystek, którzy od lat pracują ze społecznościami, była performatywna instalacja, w ramach której wszyscy mieli szansę zaprezentować, co wypracowali w czasie projektu. 

Ze względu na duże zainteresowanie, zarówno odbiorców, jak i potencjalnych uczestników chcemy powołaliśmy Instytut Otwarty, którego pierwsza edycja odbyła się jesienią 2019 roku i będzie działaniem cyklicznym, w ramach którego młodzi twórcy i twórczynie, często o pochodzeniu innym niż polskie, będą mieli szansę rozwinąć i poszerzyć umiejętności oraz zacząć realizować autorskie projekty artystyczne z udziałem społeczności.

Fot. Pat Mic

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Zostań Patronem
Najnowsi Patroni