Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyHej, to my! Skoro tu trafiliście to zapewne mieliśmy już okazję spotkać się na jednej z organizowanych przez nas imprez orienteeringowych. Jeśli nie to koniecznie musicie to nadrobić! Takie cuda przygotowujemy dla Was co miesiąc, a czasem i częściej:
Orienteering to bardzo ważna część naszego życia - gdy akurat nie przygotowujemy dla Was map, sami bierzemy udział w imprezach i zawodach. W ubiegłym roku, pomimo pandemii udało nam się zdobyć Mistrzostwo oraz Wicemistrzostwo Polski w Orientacji precyzyjnej (odpowiednio w TempO i sztafecie) oraz zorganizować dla Was aż 12 imprez na żywo i 1 online. Niestety, jak można się domyślić, na takim zaangażowaniu cierpi niejednokrotnie nasze życie zawodowe ;). Dzięki Waszemu wsparciu chcielibyśmy utrzymać tak wysokie tempo działań i w tym roku. Planujemy zorganizować dla Was ponad 10 imprez regionalnych, a także rundę Pucharu Polski w MnO, jednocześnie przygotowując się do eliminacji do Mistrzostw Świata w Orientacji Precyzyjnej. Plan jest ambitny ale to właśnie dzięki Waszej pomocy jego realizacja może być możliwa!
Jesteś tu nowy? Mamy nadzieję, że zostaniesz na dłużej! Poniżej kilka informacji, które przydadzą Ci się na początku tej przygody:
Czym się zajmujemy?
Zajmujemy się szeroko pojętą działalnością związaną z orienteeringiem. Czym on jest? Określa się go jako grupę aktywności, w których kluczową rolę odgrywają zdolności nawigacyjne, a uczestnicy poruszają się po zróżnicowanym terenie przy pomocy mapy i kompasu. Startujący otrzymują specjalnie przygotowaną mapę o dużym stopniu szczegółowości oraz kartę startową. Ich zadaniem jest odnalezienie wszystkich punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie, w określonym czasie.
Rys historyczny
Historycznie orienteering wywodzi się ze środowisk wojskowych – w XIX wieku bowiem tylko one posiadały dostęp do odpowiednio szczegółowych i ujednoliconych map. Organizacje militarne oraz sportowe prowadziły ćwiczenia z terenoznawstwa, a już od 1983 roku również zawody w tej dyscyplinie. Za kolebkę orientacji sportowej uważa się kraje północnej Europy, w których do dzisiaj jest ona popularną formą spędzania czasu wolnego. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się ona prawdopodobnie w okresie międzywojennym i została spopularyzowana przez drużyny harcerskie.
Dyscypliny orienteeringowe
Orienteering występuje w wielu odmianach i wersjach, często związanych z innymi dyscyplinami sportu lub turystyki. Możemy spotkać się m.in. z imprezami pieszymi, rowerowymi, kajakowymi czy narciarskimi. Najbardziej popularne, ze względu na niski próg wejścia i nakłady organizacyjne, są trasy piesze (turystyczne) i biegowe.
Czym się różnią? W biegu na orientację liczy się szybkość - wygrywa osoba, która w najkrótszym czasie odnajdzie wszystkie punkty kontrolne – a start najczęściej jest indywidualny. Natomiast w marszach na orientację większe znaczenie ma precyzja - na trasie znajduje się wiele dodatkowych punktów, z których należy wybrać tylko te poprawne – a zespoły są zwykle kilkuosobowe. Specyfiką marszy na orientację jest zastosowanie różnych przekształceń mapy (np. przemieszczenie lub obrócenie fragmentu), co powoduje, że poza aspektem aktywności fizycznej stanowią również wyzwanie intelektualne.
Nie zapomniano również o osobach mniej mobilnych oraz poruszających się na wózkach inwalidzkich, które mogą rywalizować w zawodach orientacji precyzyjnej. Uczestnicy przemieszczają się tam wyłącznie wzdłuż dróg lub ścieżek, a właściwe punkty kontrolne wybierają z punktów podejmowania decyzji, jednakowych dla wszystkich. W kategorii OPEN tej dyscypliny mogą rywalizować również zawodnicy w pełni sprawni ruchowo.
Na świecie najbardziej popularne są biegi na orientację oraz imprezy orientacji precyzyjnej. Uczestnicy chętnie biorą udział również w różnego rodzaju rajdach długodystansowych i przygodowych. Natomiast Polska jest prawdopodobnie jedynym na świecie krajem, gdzie rozwinęły się turystyczne marsze na orientację.
Czy to bezpieczne?
Nie mniej niż zwykły trening biegowy czy spacer po osiedlu, parku czy górach (w zależności od lokalizacji imprezy). Przy zachowaniu rozsądku (np. niewchodzenie na potencjalnie niebezpieczne formy terenu typu skałki czy osuwiska) bez problemu unikniemy kontuzji.
Orienteering jest też dobrym wyborem wśród aktywności w aktualnej sytuacji epidemiologicznej. Każda drużyna ma przypisaną oddzielną minutę startową, co pozwala uniknąć gromadzenia się dużej ilości osób na niewielkim terenie. Punkty kontrolne są rozrzucone na dużej przestrzeni więc w drodze do nich tylko czasem mijamy się z innymi uczestnikami, a nawet wtedy mamy możliwość zachowania odpowiedniej odległości. Organizatorzy zapewniają też płyn do dezynfekcji rąk na starcie i mecie.
Co jest potrzebne, żeby zacząć?
Próg wejścia jest bardzo niski – żeby spróbować swoich sił wystarczą wygodne buty. Kompas oczywiście też się przydaje ale na trasach dla osób początkujących doskonale poradzimy sobie i bez niego. W przypadku imprez wieczornych lub popołudniowych w okresie jesienno-zimowym przyda się również latarka oraz kurtka przeciwdeszczowa. Obowiązkowym wyposażeniem jest również dobry humor. Resztę tj. mapy i karty startowej zapewnią organizatorzy :)
Kim są nasi uczestnicy?
Imprezy orienteeringowe są dosłownie dla każdego i nie jest to pusty slogan. Osoby lubiące się zmęczyć świetnie odnajdą się na trasach biegowych, rowerowych czy narciarskich. Natomiast osoby, które na co dzień nie mają czasu lub z innych powodów stronią od wysiłku fizycznego doskonale odnajdą się na marszach – najprostsze trasy to tak naprawdę spacer z mapą i kompasem, doskonały na umiarkowanie aktywne popołudnie na świeżym powietrzu czy zabawę z rodziną lub przyjaciółmi. Najmłodsi uczestnicy mają po kilka miesięcy i towarzyszą swoim rodzicom, w bezpiecznym schronieniu chusty lub wózka. Przedszkolaki pod opieką dorosłych już całkiem nieźle radzą sobie z prostymi mapami i jednocześnie świetnie się bawią, a nastolatki rywalizują już zupełnie samodzielnie. Niektóre imprezy przewidują również kategorie dedykowane seniorom – trasy są krótkie, teren niewymagający, a symbole i opisy na mapie duże i czytelne. Natomiast uczestnicy, których możliwości ruchowe są ograniczone, mogą skorzystać z tras orientacji precyzyjnej.
Nasza ekipa
Ekipa jedyna i niepowtarzalna, zarówno "zawodowo" jak i towarzysko ;). Działamy dla Was w ramach myślenickiego Stowarzyszenia Rozwoju Orienteeringu oraz Akademickiego Klubu Imprez na Orientację PTTK w Krakowie. Chętnie "przygarniemy" nowe osoby - rąk do pracy (i integracji) nigdy za wiele!
Maciej Urbaniak – aktualny Mistrz Polski w Indywidualnych Marszach na Orientacje oraz w Orientacji Precyzyjnej kat. TempO oraz wicemistrz Polski w Orientacji Precyzyjnej w kat. drużynowej Wcześniej Mistrz Polski Juniorów oraz Akademicki Mistrz Polski. Instruktor turystyki pieszej i kajakowej. Długoletni organizator imprez na orientację dla dzieci i młodzieży w ramach PTTK w Częstochowie
Kasia Urbaniak – aktualny wicemistrz Polski w Orientacji Precyzyjnej w kat. drużynowej, Przodownik Imprez na Orientacje PTTK, kierownik wycieczek, wychowawca placówek wypoczynku, animator czasu wolnego, pilot wycieczek, instruktor sportu, turystyki pieszej górskiej i nizinnej, rowerowej i kajakowej.
Natasza Figiel - Przodownik Imprez na Orientacje PTTK, redaktor naczelna „Gazety Górskiej”, przewodnik górski beskidzki, pilot wycieczek, autor relacji zdjęciowych z imprez na orientację oraz grafik je promujących
Adam Stalka – aktualny wicemistrz Polski w Orientacji Precyzyjnej w kat. drużynowej, Przodownik Imprez na Orientację PTTK, Mistrz Polski Juniorów w Nocnych Marszach na Orientację. Długoletni organizator imprez na orientację dla dzieci i młodzieży w ramach PTTK w Częstochowie, kartograf niegeodeta ;)
Marta Kapołka – Organizator Imprez na Orientację PTTK, długoletni organizator imprez na orientację w Katowicach, fotograf, architekt i specjalista IT
Olga Francuz - Przodownik Imprez na Orientacje PTTK, organizator turystyki, specjalista turystyki przyjazdowej i młodzieżowej
Wesprzyj działalność Autora Stowarzyszenie Rozwoju Orienteeringu już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.