Avatar użytkownika

Przemyślane Kadry

Opcja wsparcia finansowego jest niedostępna!

O autorze

Przemyślane Kadry to blog o kinie i filozofii. Co tydzień omawiam na nim na nim jeden filozoficzny problem, posługując się jednym filmem jako ilustracją.

Cześć!

Nazywam się Jakub Walicki, jestem doktorem filozofii, copywriterem i autorem jednej książki. Odkąd zacząłem pisać pierwsze teksty i prowadzić zajęcia, chętnie sięgałem po filmowe przykłady. Zdawszy sobie sprawę, że takie podejście pozwala popularyzować filozofię i omawiać ją w przystępny sposób, postanowiłem wykorzystać tę ideę do stworzenia bloga.

Przykładowe teksty:

Już od ponad roku co tydzień umieszczam na nim nowe teksty, pochylając się nad problemami z wielu dziedzin filozofii: moralnością, religią, wiedzą, rozumieniem, miłością, samotnością, psychologią, złem, szczęściem etc.

Przemyślane Kadry zrzut ekranu

Każdy wpis posiada spójną strukturę: zwykle cytuję w nim tylko jedno dzieło filozoficzne, krótko opisuję jego autora, a na końcu umieszczam dane bibliograficzne. Jednocześnie gromadzę wszystkie teksty na podstronie Kanon, gdzie umieszczam charakterystyki filozofów wraz z odnośnikami do filmowych ilustracji ich poglądów.

Kanon filozofów Przemyślane Kadry

Dla przykładu, rozplątując myśli Fryderyka Nietzschego do tej pory odwołałem się do Siedmiu dusz (2008), I Am Easy to Find (2019), Toniego Erdmanna (2016), Strasznej kobiety (2017) i Sprawy Kramerów (1979).

Przemyślane Kadry zrzut ekranu

Ponieważ wybierane przeze mnie przykłady są różnorodne (kino amerykańskie i europejskie, wschodnie i zachodnie, filmy krótkometrażowe i pełne metraże, starsze i współczesne produkcje), pozwalają one również poszerzać swoją wiedzę na temat tej dziedziny sztuki, szukać inspiracji i odkrywać nowych twórców.

Przemyślane Kadry zrzut ekranu

Nie zamierzam rezygnować z prowadzenia bloga niezależnie od rozwoju wydarzeń. Zawsze staram się, aby publikowane na nim wpisy były jak najlepsze. Ponieważ jednak przez cały tydzień jestem zajęty pracą, dysponuję ograniczoną ilością wolnego czasu. Chociaż wieczorami udaje mi się oglądać nowe filmy, zwykle muszę korzystać z książek, które już znam. To powoduje, że moje teksty nie są tak długie i urozmaicone, jak mogłyby być. Brakuje mi również czasu na nagrywanie rozmów wideo i pisanie kolejnych książek.

Jeżeli chciałbyś mnie wesprzeć, pomagając mi w ograniczeniu etatu i większym zaangażowaniu się w tworzenie bloga, pisaniu książek i popularyzacji filozofii, miałoby to dla mnie wielkie znaczenie. Dzięki! :)