Avatar użytkownika

OMZRiK

391
patronów
10 495 
miesięcznie
303 320 
łącznie
391
patronów
10 495 zł 303 320 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

10 zł miesięcznie
Dziękujemy za wspieranie naszej organizacji. Razem możemy więcej!
25 zł miesięcznie
Dziękujemy za wsparcie! To dzięki Tobie Ośrodek może działać
50 zł miesięcznie
Gdyby z naszych fanów na Facebooku jedna osoba na 300 wpłacała tyle, co Ty to moglibyśmy pokryć koszty stałe Ośrodka.
Dziękujemy, że jesteś z nami!
100 zł miesięcznie
Bardzo dziękujemy! Dzięki takim osobom, jak Ty możemy nie tylko opłacić koszty stałe, ale także rozwijać działalność Ośrodka.
Cieszymy się, że jesteś z nami!
500 zł miesięcznie
Dziękujemy za wsparcie! Masz pełne prawo nazywać siebie Sponsorem działalności antyrasistowskiej. Dziękujemy, że jesteś z nami!
1000 zł miesięcznie
To wyjątkowo hojne wsparcie naszych działań na rzecz normalności. Dziękujemy Ci! Zapewniamy, że każda złotówka zostanie spożytkowana w sposób jak najbardziej efektywny. Rezultaty możesz śledzić na naszych stronach ze świadomością uczestniczenia w ich osiągnięciu!

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora OMZRiK w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Stawiamy przed sądem, neonazistów, antysemitów, homofobów, rasistów. Działamy na rzecz tolerancji i równouprawnienia.
Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych jest organizacją pozarządową, całkowicie niezależną od władzy, korporacji, czy partii politycznych.

➨  skazanie członków ONR na kary więzienia - to dzięki nam

➨  ujęcie bandyty, który złamał kopnięciem obojczyk na Marszu Równości w Białymstoku - to my go namierzyliśmy

➨  procesy patostreamerów: Rafonixa, Kamerzysty, Magicala i wielu inni - to nasze działania

➨  akt oskarżenia czołówki PiS z powodu antyuchodźczego spotu - to my za tym stoimy

 

I za setkami innych spraw. 

 

OMZRiK to niezależna organizacja pozarządowa. Nie jesteśmy przybudówką żadnej partii politycznej, nie dostajemy dotacji od rządu, ani unijnych grantów. Nie wspiera nas mityczny Soros, czy międzynarodowa korporacja. 

Jesteśmy niezależni, bo jedynym źródłem finansowania naszych działań jesteście Wy

 

Zajmujemy się ściganiem przestępstw z nienawiści. Rasizm, homofobia, propagowanie faszyzmu, gnębienie słabszych - dajemy temu odpór. 

Udzielamy pomocy ofiarom, składamy akty oskarżenia i zawiadomienia, nasi prawnicy reprezentują w sądach pokrzywdzonych. Stawiamy tamę nawoływaniu do nienawiści z powodu rasy, pochodzenia, narodowości, czy orientacji seksualnej. 

 

●  Uzyskaliśmy pierwszy wyrok w powojennej Polsce, w którym członkowie ONR zostali skazani na kary więzienia!

Za publiczne nawoływanie do nienawiści wobec osób pochodzenia żydowskiego Jarosław R. został skazany na karę 1 roku pozbawienia wolności. Natomiast rzecznik ONR Krzysztof S. usłyszał wyrok pół roku pozbawienia wolności próbnie zawieszony na okres 2 lat.

Nad tą sprawą pracowaliśmy 5 lat! Prokuratura trzykrotnie umarzała śledztwo, my odwoływaliśmy się od decyzji i sąd nakazywał prowadzić sprawę dalej. Wreszcie uzyskaliśmy prawo do złożenia subsydiarnego aktu oskarżenia, więc na sali sądowej oskarżał przedstawiciel Ośrodka, a nie prokurator. 

To jeszcze nie koniec - w trakcie procesu wyszły na jaw personalia innych oenerowców, którzy szli przez Białystok skandując "A na drzewach zamiast liści będą wisieć syjoniści!". Teraz na nich kolej, by dołączyć do swych skazanych kolegów.

 

●  Podobnie jest z Jackiem M., byłym księdzem, nacjonalistą. Właśnie został skazany na 1 rok ograniczenia wolności za nawoływanie do nienawiści wobec Żydów i Ukraińców na wrocławskim Rynku 11 listopada 2017 r. Byliśmy wtedy we Wrocławiu, słyszeliśmy to na własne uszy i złożyliśmy zawiadomienie. Efekt przyszedł po 4 latach. 

Mówiliśmy, że jesteśmy cierpliwi i konsekwentni?

●  Jakub F. usłyszał wyrok 5 miesięcy ograniczenia wolności za groźby i zniewagi wobec małżeństwa Jakuba i Dawida

To tylko jeden z bardzo wielu wyroków skazujących za homofobię. Wykorzystujemy wiedzę prawników i kreatywnie, oraz konsekwentnie wykuwamy nowe ścieżki orzecznictwa sądowego. 

 

●  To dzięki wyznaczonej przez nas nagrodzie pieniężnej udało się zidentyfikować nacjonalistów i kiboli atakujących uczestników tęczowej parady w Białymstoku.  Wśród nich był m.in. pedagog szkolny, czy ten mężczyzna, który złamał kopnięciem obojczyk nastolatkowi:

 


Większość naszej aktywności odbywa się po cichu, często bardzo długo. 

Tyle złożyliśmy tylko my. Natomiast nie wiemy jaka jest prawdziwa skala przestępstw z nienawiści. Prokuratura Krajowa ukrywa dane, nie chce pokazać statystyk nawet po złożeniu wniosku o dostęp do informacji publicznej. 

Z tego powodu wystąpiliśmy na drogę sądową przeciwko Prokuraturze Krajowej. 


 

●  Równie uparci jesteśmy w sprawie pisowskich spotów wyborczych, w których nawoływano do nienawiści wobec uchodźców. Sprawa toczy się nieprzerwanie od  2018 r., chociaż prokuratura próbowała ją dwukrotnie umorzyć. Obecnie trwa dalsza rozgrywka prawna pomiędzy nami, a prokuraturą. Wierzymy, że wygramy, a winni będą odpowiadać przed sądem. 

 

 

 

●  ks. Piotra Natanka, który krzyczał z kościelnej ambony: „Dziecko z probówki nie jest istotą, jest zwierzęciem!”. Akt oskarżenia złożyliśmy w imieniu rodziców dzieci, które urodziły się dzięki procedurze in vitro.

●  Rafała Ziemkiewicza, który nazwał uczestniczki Strajku Kobiet "wulgarnymi kurewkami". Na Ziemkiewicza czeka też pozew w sprawie rozpowszechniania przez niego kłamstw na temat Ośrodka.

●  Jacka Międlara za jego słowa do uczestników Marszu Równości:

"Pedały, a nie geje czy homoseksualiści! To jest grupa społeczna, w której najczęściej można spotkać pedofilów (...) Przyglądnijcie się gębom tych zboczeńców, którzy będą przechodzili ulicami naszego miasta. Nie możemy pozwalać na to, by pedalstwo, pedofilia szerzyły się w naszym polskim mieście!"

●  Jarosława Jakimowicza z TVP za liczne wulgarne znieważenia osób na portalach społecznościowych

●  Roberta Bąkiewicza oskarżonego o naruszenie nietykalności cielesnej kobiety

 

 

●  Nasi obserwatorzy z bliska dokumentowali m.in. zamieszki w trakcie Marszu Niepodległości, marsze neofaszystów, czy ataki na Marsze Równości w całej Polsce. Dzięki naszej dokumentacji wideo udało się zapełnić ławy oskarżonych chuliganami łamiącymi prawo. 

 

 ●  W centrum Warszawy prowadzimy centrum pomocy osobom pokrzywdzonym z powodu swojego pochodzenia, religii, czy orientacji seksualnej. 

To tutaj mamy także swoją siedzibę, przechowujemy archiwum prowadzonych spraw. Jeśli chcecie zobaczyć jak pracujemy na co dzień - zapraszamy!

 

Nie otrzymujemy żadnych grantów - krajowych, czy zagranicznych, nie wspiera nas żadna partia polityczna, czy możni sponsorzy. Wszystkie działania finansujemy jedynie dzięki dobrowolnym darowiznom osób, które nas popierają. 

Daje to nam niezależność, szczególnie ważną w czasach, gdy władza chciałaby kontrolować wszelkie organizacje patrzące jej na ręce. Ale jednocześnie powoduje, że co miesiąc martwimy się czy uda się zapłacić wszystkie rachunki, czy funkcjonowanie Ośrodka nie jest zagrożone. 

 

Patronite pozwoli nam zbudować bazę finansową na pokrycie podstawowych kosztów:

- czynsz, media, wydatki biurowe (na same znaczki pocztowe wydajemy 2 tys. zł miesięcznie)

- pensje pracowników, podatki i ZUS

- koszty delegacji krajowych i utrzymania samochodu służbowego (dojazdy na rozprawy, pomoc udzielana osobom na miejscu, monitorowanie wydarzeń publicznych)

i, co najważniejsze: pomoc prawna

Kiedy zgłasza się do nas pokrzywdzona osoba nie możemy jej powiedzieć: nie mamy teraz pieniędzy na prawnika. Pomagamy każdemu, później martwimy się jak pokryć rachunki kancelarii adwokackich. 

 

Jeśli to, co robimy jest Ci bliskie będziemy wdzięczni za każdą wpłatę. 

Nie rozdajemy w zamian koszulek, ale będziemy wysyłać Wam podziękowania.  Będziecie też mieć satysfakcję, że każdy skazany faszysta, rasista, czy homofob to także Wasza zasługa!

 

 

 

 

 

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj OMZRiK w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora OMZRiK już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Cezary Tulin
Cezary Tulin
25 zł
Majka Baranowska
Majka Baranowska
10 zł
Monika Jóźwiak
Monika Jóźwiak
25 zł
Anonimowy patron
25 zł
Anonimowy patron
25 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.