Filmopedia.org

W Patronite od 13.07.2021

Realizujemy wspólnie z Państwem, sympatykami filmu i kina projekt “Filmopedii” – digitalizacji 67 lat wydawania magazynu „Film”. Wierzymy we, wspólny sukces! Jeżeli projekt się powiedzie podejmiemy również wyzwanie przywrócenia magazynu „Film” - najstarszego polskiego pisma o kulturze filmowej.

O Autorze

 

Dlaczego Patronite?

Realizujemy wspólnie z Państwem, sympatykami filmu i kina projekt “Filmopedii” – digitalizacji wszystkich wydanych do tej pory edycji magazynu „Film” . Od Państwa zależy, wspólny sukces! Przez kilkadziesiąt lat “Film” kształtował pokolenia miłośników kinematografii - chcielibyśmy ocalić dziedzictwo polskiej kinematografii.

Projekt „Filmopedia” powstał kilka lat temu. Jego celem jest skompletowanie i udostępnienie publiczne na stronie filmopedia.org wszystkich wydań magazynu „Film”. Do tej pory udało nam się zdigitalizować i opublikować 22 roczniki (co odpowiada ponad 490 wydaniom). Niestety części wydań nie posiadamy w naszym archiwum i aby projekt kontynuować zwracamy się do Państwa z pomocą o wsparcie.

Jeżeli projekt się powiedzie to być może z Państwa pomocą podejmiemy próbę przywrócenia magazynu „Film”, może już w nowoczesnej, cyfrowej wersji ale nadal pełnej wartościowych tekstów i recenzji. Czasy się zmieniły, ale pasja do kina, dbałość o najwyższą jakość materiałów, właściwy poziom artykułów i wsłuchiwanie się w głos najlepszych ekspertów to wartości ponadczasowe. Dlatego wierzymy, że również i dziś głos “Filmu” jest potrzebny!


W sekcji "Cele" znajdziecie Państwo pełną listę wydań "Filmu", których do tej pory nie udało nam się odzyskać - i przetworzyć do cyfrowej wersji. Jeśli zdecydujecie się nam Państwo pomóc - na trwale zapiszecie się w historii "Filmu"!

Jeżeli posiadacie Państwo w swoim domowym archiwum, któreś z brakujących wydań i roczników i chcielibyście je nam przekazać prosimy o wysyłkę ich na adres:

Projekt FILMOPEDIA, Al. Jerozolimskie 212, 02-486 Warszawa lub kontakt z nami.

Każdy numer, odzyskany dzięki wsparciu Patronów, będzie oznaczony na liście celów - ale także jasno zostanie to zakomunikowane na stronie filmopedia.org, na którą serdecznie zapraszamy!

Czym się obecnie zajmujemy? 

Czym jest "Filmopedia"? To cyfrowe archiwum magazynu "FILM", które ma zawierać 67 lat historii - czyli 2536 wydań magazynu. Pierwszy numer ukazał się w… 1946 roku:

Danuta Szaflarska, aktorka, która pojawiła się na pierwszej okładce Dwutygodnika Film w 1946 roku. Na zdjęciu widzimy Panią Danutę w trzech odsłonach – w roku 2015, 1956 i 1946)

„Film” ukazywał się jako dwutygodnik, tygodnik, a przez ostatnich dwadzieścia lat miesięcznik i to na jego łamach prezentowano najważniejsze treści ze świata polskiej i światowej kinematografii. Recenzje, wywiady, reportaże, ciekawostki z planu – FILM zawsze stanowił forum interesującej dyskusji na temat wydarzeń kulturalnych w Polsce i na świecie.

Projekt "Filmopedia" powstał z konstatacji faktu, iż archiwalne numery „Filmu” stanowią szczególną spuściznę narodową. 

Założeniem projektu "Filmopedia" jest prezentacja wszystkich numerów w niezmienionej, oryginalnej formie. Cyfrowa wersja konkretnych wydań w wysokiej jakości pozwoli na kontakt z żywą materią magazynu. Do dziś udało się zdigitalizować i opublikować 22 roczniki, w sekcji Cele znajdziecie Państwo listę brakujących roczników i wydań. Celem projektu na Patronite na dziś jest przede wszystkim ich pozyskanie i o taką pomoc prosimy Państwa. 

Dzięki Państwa wsparciu, możemy rozwijać ten projekt - ale nie chcemy zatrzymywać się wyłącznie w przeszłości. Być może wspólnie uda nam się sprawić, że "Film" powróci.

O magazynie "Film" 

"Film" to najstarszy polski miesięcznik o tematyce filmowej - ukazywał się od 1946 r do 2013 roku. Zawierał aktualne informacje na temat premier filmowych, branży oraz sylwetek twórców produkcji kinowych i telewizyjnych. "Film" był również organizatorem jednego z najbardziej prestiżowych plebiscytów w świecie polskiego kina - "Złotych Kaczek".

 


 

Wieloletnia obecność na rynku i współpraca z pasjonatami kina, stała się gwarantem bogatej merytorycznie i atrakcyjnej dla miłośników kina treści. "Film" to przede wszystkim artykuły najlepszych polskich filmoznawców i teoretyków kina, wyważone opinie i rzetelne informacje podane w sposób zrozumiały dla każdego czytelnika.
 

Na łamach magazynu można było znaleźć wiele interesujących wywiadów, relacji z planów zdjęciowych, festiwali i przeglądów, a także zapowiedzi nadchodzących wydarzeń. "Film" to także ciekawostki, zestawienia oraz spojrzenie na historię kina. Artykuły ciekawe, nietuzinkowe, niekiedy zaskakujące.

Jednym z haseł jakie towarzyszyło redakcji było: "Film. Wszystkie filmy w jednym Filmie"


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)