Ida Tymina

W Patronite od 22.12.2022

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 888

Liczba Patronów: 1183

Zostań Patronem
Kup na prezent
11 patronów
520 miesięcznie
1 450 łącznie
Jestem samorzeczniczką w spektrum autyzmu i ADHD. Działam na rzecz bardziej sprawiedliwego, neuroróżnorodnego społeczeństwa. Wspieram osoby neuroodmienne w budowaniu samoświadomości, a także w dostępie do diagnozy, opieki zdrowotnej i zatrudnienia. Zaczynam nagrywać podcast!

O Autorze

Diagnozę autyzmu dostałam w wieku 28 lat. To było ponad dwa lata temu. Diagnoza nie rozwiązała wszystkich moich problemów, ale dużo mi wyjaśniła i pozwoliła zacząć zmieniać swoje życie na lepsze. Od tego czasu aktywnie działam na rzecz osób w podobnej sytuacji.

Rzetelna, aktualna wiedza na temat autyzmu (a także ADHD i innych neuroodmienności) ma bardzo ograniczone zasięgi. Do tego o autyzmie wciąż najczęściej mówi się bez udziału samych zainteresowanych. Zaczęło się to zmieniać w ostatnich latach, ale to wciąż kropla w morzu potrzeb. Żeby przeciwdziałać dyskryminacji i zaniedbaniom musimy trafić do wielu różnych grup ludzi: specjalistów zdrowia psychicznego; pracowników służby zdrowia, administracji i wymiaru sprawiedliwości; nauczycieli; rekruterów; pracodawców... Zwiększenie świadomości na temat doświadczenia osób neuroodmiennych w każdym z tych miejsc może przynieść wymierne korzyści dla osób należących do tych mniejszości, a także dla społeczeństwa w ogóle.

Na Instagramie, gdzie działam od dwóch lat, trafiam do tysięcy ludzi, ale zależy mi na dotarciu w nowe miejsca, zwłaszcza tam, gdzie wiedza o neurorożnorodności może najwięcej zmienić. Uważam, że szczególnie istotnym obszarem jest kwestia zatrudniania osób autystycznych i ADHD-owych, dlatego chciałabym dotrzeć do zakładów pracy i osób pracujących w rekrutacji i działach HR. Na tym chcę się skupić w 2023 roku.

W związku z tym mam na ten rok dwa cele: przygotować kursy online dla pracodawców i zacząć nagrywać podcast. W przypadku obu tych projektów potrzebuję gotówki na rozruch, a zacząć chcę od podcastu. Podcast będzie przedłużeniem istniejącej już na Instagramie serii live'ów #IdaRozmawia, w ramach której przeprowadzałam wywiady z osobami autystycznymi i innymi zaangażowanymi w działanie na naszą rzecz. W ramach serii można było posłuchać m.in. o projektowaniu sensorycznie przyjaznej odzieży, o doświadczeniu bycia autystyczną drag queen czy o autystycznej perspektywie na śmierć i religię.

 

 

Są to z reguły tematy nieporuszane nigdzie indziej, dlatego bardzo chciałabym, żeby mogły wybrzmieć w lepszej jakości i trafić do szerszego grona słuchaczy i słuchaczek. Dodatkowo w ramach podcastu chcę dotykać jak najczęściej zagadnień związanych z miejscami pracy, karierą, zatrudnieniem. Chcę rozmawiać z wpływowymi postaciami, naukowcami, ekspertami i każdym, kogo wiedza lub doświadczenie będzie mogło wzbogacić publiczną debatę na temat neuroróżnorodności.

Nad techniczną jakością podcastu będzie czuwać (a właściwie już czuwa - posłuchajcie zwiastuna) inżynierka dźwięku i montażystka Maja ze Stellar Heart Sound. Chciałabym, żebyśmy obie mogły dostawać godne wynagrodzenie za nasz wkład pracy. Do tego będziemy musiały opłacać czas w studiu i koszty podróży. Jeśli fundusze będą wystarczające, będę chciała zacząć je przeznaczać również na produkcję kursów, o których wspominałam powyżej. Mam nadzieję, że pomożecie!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Maria Wieczorek
Maria Wieczorek
Próg: 20 zł
Aspendens Sp zoo
Aspendens Sp zoo
Próg: 100 zł
Anonimowy patron
Próg: 40 zł
Kamila Jakubas
Kamila Jakubas
Próg: 100 zł
Anna Sztyber
Anna Sztyber
Próg: 40 zł
Dominik Rudzki
Dominik Rudzki
Próg: 40 zł