WdŻ dla zaawansowanych

W Patronite od 12.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 1802

Liczba Patronów: 1409

Zostań Patronem
Kup na prezent
7 patronów
115 miesięcznie
1 990 łącznie
Mam na imię Tosia - jestem psycholożką i edukatorką seksualną. Na Facebooku i na Instagramie prowadzę profil "WdŻ dla zaawansowanych", na którym recenzuję książki dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz dzielę się materiałami i przemyśleniami na temat edukacji seksualnej.

O Autorze

Bardzo mi miło, że tu jesteś! Uważam, że edukacja seksualna to bardzo ważny temat. To wiedza, która pozwala nam świadomie kierować swoim życiem, mieć lepsze relacje ze sobą i z innymi, a także pomaga dbać o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego ogromnie cieszę się, że tu jesteś!

 

WdŻ - O CO CHODZI?

Zacznijmy od tego, co to jest WdŻ, bo nie wszyscy znają ten skrót.
To nazwa przedmiotu szkolnego: Wychowanie do życia w rodzinie, w ramach którego porusza się tematy relacjach, płciowości i seksualności. Wiem, że nie wszyscy z Was go mieli i że nie u wszystkich był fajny. Dlatego zapraszam na lekcje do mnie :)!

 

 O MNIE

Nazywam się Tosia. Skończyłam psychologię oraz studia podyplomowe z Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz tego ukończyłam Szkołę Trenerów Dramy DramaWay i różne inne kursy i szkolenia. Od 2014 pracuję jako psycholożka szkolna i nauczycielka i to bez wątpienia jest moje powołanie!

Oprócz zajęć związanych z edukacją seksualną, prowadzę także autorski przedmiot Podstawy Różnorodności, który dotyczy wszelkich aspektów
człowieczeństwa, którymi możemy się różnić!
 

W INTERNECIE

Moim pierwszym profilem w mediach społecznościowych był profil... o warsztatach radzenia sobie z tremą, bo w ramach pracy magisterskiej i jeszcze potem przez kilka lat zajmowałam się właśnie tym tematem. Nadal jeszcze dużo z tego pamiętam :)

Ale odkąd zajęłam się edukacją seksualną, to właśnie ona jest moją pierwszą pasją! Od 2019 roku prowadzę na Facebooku oraz na Instagramie profil "WdŻ dla zaawansowanych", na którym recenzuję książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dzielę się wiedzą i przemyśleniami.
 

RECENZJE KSIĄŻEK

Ważną częścią mojej działalności jest pisanie recenzji wudeżetowych książek, czyli o tym, skąd się biorą dzieci, o dojrzewaniu, o seksualności dla młodych ludzi i książek dla rodziców. Szczególnie w przypadku braku edukacji w szkole i braku rozmów w domu, to bardzo ważne, co dzieci i młodzież przeczyta w takich książkach! A to niestety nie jest zawsze tak, że jak kupujemy książkę, to na pewno napisał_a ją specjalista_ka i możemy jej w pełni zaufać. Ja znalazłam już tyle bzdur i nieścisłości w takich książkach :(

 W moich recenzjach jestem czepialska. Bo uważam, że to bardzo ważny temat, a na autorach i wydawcach ciąży duża odpowiedzialność! I wiem, że moja praca się przydaje, bo piszecie, że dzięki recenzjom wybieracie świadomie książki dla swoich dzieci, wiecie jak z nimi rozmawiać, sami_e wybieracie takie dla siebie lub uniknęli_łyście kupienia jakiegoś chłamu!

I myślę, że już przyszła pora na moją własną, którą wreszcie będą mogli skrytykować inni ;)
 

SZKOŁA I EDUKACJA

Wiem również, że są nauczyciele_ki, którzy korzystają na lekcjach z moich materiałów. Bardzo mnie to cieszy (zwłaszcza jeśli podają źródła ;)!

Te materiały są także dla wszystkich, którzy nie mają lub nie mieli odpowiedniej edukacji seksualnej - często ani w domu, ani w szkole. Oraz dla wszystkich, którzy po prostu chcą wiedzieć coraz więcej! Cieszę się, gdy wiedza o seksualności idzie w Polskę, bo Polska jej bardzo potrzebuje.

Piszą do mnie także czasami młodzi ludzie, aby zapytać o moje zdanie na temat materiałów, które dostają na swoich lekcjach WdŻ albo żeby zweryfikować wiedzę.
A także po prostu ze swoimi pytaniami w temacie.

Szczególnie staram się w swoich wpisach wspierać osoby LGBTQ+.
 

PSYCHOLOGIA

W działaniach dotyczących edukacji seksualnej bardzo przydaje mi się także wykształcenie i doświadczenie psychologiczne oraz codzienny kontakt z młodzieżą. Dlatego powstają także posty bardziej psychologiczne.
 

WSPARCIE RODZICÓW

Od jakiegoś czasu szczególne miejsce w mojej działalności zajmuje wsparcie rodziców w tzw. trudnych rozmowach z ich dziećmi. Poruszam tematy tego, jak nazywać genitalia albo jak pogodzić się z myślą o tym, że nasze dziecko prawdopodobniej kiedyś rozpocznie aktywność seksualną.
 

JAKIE MAM PLANY?

Chciałabym przede wszystkim nadal tworzyć wartościowe i ciekawe materiały oraz pozostawać z Wami w kontakcie poprzez media społecznościowe.

Wiem, że wiele osób ustawia sobie tutaj cele: jak zbiorę ileś złotych, to zrobię coś. Dla mnie to będzie ogromne wyróżnienie, jeśli uznasz, że chcesz wesprzeć moją działalność. Ale nie chcę jej uzależniać od wpłat tutaj. Będę robić swoje, może czasem wolniej, ale i tak nic mnie nie zatrzyma :)!

Chcę robić nowe rzeczy! W 2020 roku pierwszy raz byłam w telewizji i uczyłam się mediów społecznościowych. W 2021 było sporo podcastów, pierwsze książkowe współprace, dwa wspaniałe matronaty oraz projekt związany z oswajaniem edukacji seksualnej w Polsce na YouTube. Opublikowałam 15 wywiadów z osobami, które robią sensowny WdŻ i rzetelną edukację seksualną. Poznaj ze mną tych ludzi :) Mój kanał tutaj:
https://www.youtube.com/channel/UC640hZ0FaPL5KrL51Ni-InA

Rozmowy są też na Spotify:
https://open.spotify.com/show/5LFOdNeUDmnwcEhCQ9RTHZ

Rok 2022 przyniósł wiele postów edukacyjnych, polecanych książek, współpracę z klubem dla rodziców Parentflix i tworzenie własnej książki.

W 2023 mam nadzieję, że ta książka wreszcie wyjdzie. A co jeszcze? Zobaczymy!

 

MOJE PODZIĘKOWANIE DLA MATRONEK I PATRONÓW:

Razem z @jeanette.0709 stworzyłyśmy grafiki przedstawiające ważne dla nas hasła związane z edukacją seksualną. Można ich użyć jako tapety na telefon (w tym celu trzeba zrobić screen z zapisanej relacji na IG), a w realu istnieją jako naklejki i pocztówki! Powstały m.in. w celu bycia podziękowaniem za Wasze wsparcie!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Joanna Karbowska-Bebel
Joanna Karbowska-Bebel
Próg: 20 zł
Jerry Bremer
Jerry Bremer
Próg: 20 zł
Kinga Wielgus
Kinga Wielgus
Próg: 10 zł
Weronika Anna Zoltan
Weronika Anna Zoltan
Próg: 15 zł
Iwona Zwierzchowska
Iwona Zwierzchowska
Próg: 20 zł
Joanna Machowska
Joanna Machowska
Próg: 10 zł