WdŻ dla zaawansowanych

W Patronite od 12.12.2020

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 2107

Liczba Patronów: 2100

Zostań Patronem
2 patronów
40 miesięcznie
815 łącznie
Mam na imię Tosia - jestem psycholożką i edukatorką seksualną. Na Facebooku i na Instagramie prowadzę profil "WdŻ dla zaawansowanych", na którym recenzuję książki dla dzieci, młodzieży i rodziców oraz dzielę się materiałami i przemyśleniami na temat edukacji seksualnej.

O Autorze

Bardzo mi miło, że tu jesteś! Uważam, że edukacja seksualna to bardzo ważny temat. To wiedza, która pozwala nam świadomie kierować swoim życiem, mieć lepsze relacje ze sobą i z innymi, a także pomaga dbać o nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Dlatego ogromnie cieszę się, że tu jesteś!

 

WdŻ - O CO CHODZI?

Zacznijmy od tego, co to jest WdŻ, bo nie wszyscy znają ten skrót.
To nazwa przedmiotu szkolnego: Wychowanie do życia w rodzinie, w ramach którego porusza się tematy relacjach, płciowości i seksualności. Wiem, że nie wszyscy z Was go mieli i że nie u wszystkich był fajny. Dlatego zapraszam na lekcje do mnie :)!

 

 O MNIE

Nazywam się Tosia. Skończyłam psychologię oraz studia podyplomowe z Wychowania Seksualnego na Uniwersytecie Warszawskim. Oprócz tego ukończyłam Szkołę Trenerów Dramy DramaWay i różne inne kursy i szkolenia. Od 2014 pracuję jako psycholożka szkolna i nauczycielka i to bez wątpienia jest moje powołanie!

Oprócz zajęć związanych z edukacją seksualną, prowadzę także autorski przedmiot Podstawy Różnorodności, który dotyczy wszelkich aspektów
człowieczeństwa, którymi możemy się różnić!

 

 

W INTERNECIE

Moim pierwszym profilem w mediach społecznościowych był profil... o warsztatach radzenia sobie z tremą, bo w ramach pracy magisterskiej i jeszcze potem przez kilka lat zajmowałam się właśnie tym tematem. Nadal jeszcze dużo z tego pamiętam :)

Ale odkąd zajęłam się edukacją seksualną, to właśnie ona jest moją pierwszą pasją! Od 2019 roku prowadzę na Facebooku oraz na Instagramie profil "WdŻ dla zaawansowanych", na którym recenzuję książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dzielę się wiedzą i przemyśleniami.

 

RECENZJE KSIĄŻEK
 

Ważną częścią mojej działalności jest pisanie recenzji wudeżetowych książek, czyli o tym, skąd się biorą dzieci, o dojrzewaniu, o seksie dla młodych ludzi i książek dla rodziców. Szczególnie w przypadku braku edukacji w szkole i braku rozmów w domu, to bardzo ważne, co dzieci i młodzież przeczyta w takich książkach! A to niestety nie jest zawsze tak, że jak kupujemy książkę, to na pewno napisał_a ją specjalista_ka i możemy jej w pełni zaufać. Ja znalazłam już tyle bzdur i nieścisłości w takich książkach :(

W moich recenzjach jestem czepialska. Bo uważam, że to bardzo ważny temat, a na autorach i wydawcach ciąży duża odpowiedzialność! Ale przez moje dokładne i krytyczne podejście, raczej nie spodziewam się lukratywnych współprac z wydawnictwami... A przynajmniej na razie nie znalazło się takie odważne ;) Ale wiem, że moja praca się przydaje, bo piszecie, że dzięki recenzjom wybieracie świadomie książki dla swoich dzieci, wiecie jak z nimi rozmawiać, sami_e wybieracie takie dla siebie lub uniknęli_łyście kupienia jakiegoś chłamu!

No ale ja je wszystkie kupuję, czytam i dokładnie opisuję. Więc pomyślałam, że może ktoś z Was chciałby mnie w tym wesprzeć. A na mojej liście do kupienia jest też kilka pozycji niedostępnych już w obiegu i przez to ich ceny znacząco podskoczyły.

I myślę, że kiedyś przyjdzie pora na moją własną, którą wreszcie będą mogli skrytykować inni ;)

(w zdjęcia można klikać i przeniesie Was do postów na Instagramie)
 

SZKOŁA I EDUKACJA

Wiem również, że są nauczyciele_ki, którzy korzystają na lekcjach z moich materiałów. Bardzo mnie to cieszy (zwłaszcza jeśli podają źródła ;)!

Przydatny może być np. cykl o antykoncepcji:

(w zdjęcia można klikać i przeniesie Was do postów na Instagramie)
 

Te materiały są także dla wszystkich, którzy nie mają lub nie mieli odpowiedniej edukacji seksualnej - często ani w domu, ani w szkole. Oraz dla wszystkich, którzy po prostu chcą wiedzieć coraz więcej! Cieszę się, gdy wiedza o seksualności idzie w Polskę, bo Polska jej bardzo potrzebuje.

Piszą do mnie także czasami młodzi ludzie, aby zapytać o moje zdanie na temat materiałów, które dostają na swoich lekcjach WdŻ albo żeby zweryfikować wiedzę. A także po prostu ze swoimi pytaniami w temacie.

Szczególnie staram się w swoich wpisach wspierać osoby LGBTQ+. Kilka moich wpisów na ten temat było chętnie udostępnianych.

(w zdjęcia można klikać i przeniesie Was do postów na Instagramie)
 

PSYCHOLOGIA

W działaniach dotyczących edukacji seksualnej bardzo przydaje mi się także wykształcenie i doświadczenie psychologiczne oraz codzienny kontakt z młodzieżą. Dlatego powstają także takie materiały:

(w zdjęcia można klikać i przeniesie Was do postów na Instagramie)
 

JAKIE MAM PLANY?

Chciałabym przede wszystkim nadal tworzyć wartościowe i ciekawe materiały oraz pozostawać z Wami w kontakcie poprzez media społecznościowe.

Wiem, że wiele osób ustawia sobie tutaj cele: jak zbiorę ileś złotych, to zrobię coś. Dla mnie to będzie ogromne wyróżnienie, jeśli uznasz, że chcesz wesprzeć moją działalność. Ale nie chcę jej uzależniać od wpłat tutaj. Będę robić swoje, może czasem wolniej, ale i tak nic mnie nie zatrzyma :)!

Chcę robić nowe rzeczy! W 2020 roku pierwszy raz byłam w telewizji, więc 2021 niech też przyniesie nowe wyzwania.

Moje najbliższe plany i aktualne projekty to:

- Projekt związany z oswajaniem edukacji seksualnej w Polsce na YouTube, który niedawno się zakończył! Opublikowałam 15 wywiadów z fajnymi osobami, które robią sensowny WdŻ albo sensowną edukację seksualną. Poznaj ze mną tych ludzi :) Mój kanał tutaj: https://www.youtube.com/channel/UC640hZ0FaPL5KrL51Ni-InA

Rozmowy są też na Spotify: https://open.spotify.com/show/5LFOdNeUDmnwcEhCQ9RTHZ

- Na początku 2021 spontanicznie powstała na Facebooku grupa dla rodziców, żeby oswajać trudne tematy! Wyszukaj: WdŻ dla rodziców.

- W marcu wyszła pierwsze książka z moim matronatem: "Miesiączka. Chcę wiedzieć!" od Wydawnictwa Debit, a w maju druga: "Nie martw się". Staram się też zachęcać wydawnictwa do przekazywania polecanych przeze mnie książek w ramach konkursów i już sporo książek powędrowało do Was dzięki temu!

- Na stronie www marzy mi się zakładka z moimi recenzjami wudeżetowych książek z WYSZUKIWARKĄ według wybranych kryteriów. To będzie na pewno dużo pracy - mojej i osoby od spraw technicznych!

A potem książka, ale to raczej jeszcze nie będzie ten rok :)

I na pewno coś jeszcze po drodze powstanie w mojej głowie...

 

MOJE PODZIĘKOWANIE DLA MATRONEK I PATRONÓW:

W kwietniu razem z @jeanette.0709 udało się stworzyć grafiki przedstawiające ważne dla mnie hasła związane z edukacją seksualną. Można ich użyć jako tapety na telefon (w tym celu trzeba zrobić screen z zapisanej relacji na IG), a w realu istnieją jako naklejki i pocztówki! Powstały m.in. w celu bycia podziękowaniem za Wasze wsparcie!


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Najnowsi Patroni
Iwona Zwierzchowska
Iwona Zwierzchowska
Próg: 20 zł
Joanna Karbowska-Bebel
Joanna Karbowska-Bebel
Próg: 20 zł