Dudek o Historii

W Patronite od 09.02.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 195

Liczba Patronów: 195

Zostań Patronem
Kup na prezent
114 patronów
3 031 miesięcznie
5 537 łącznie
Inna Historia Polski - opowieść o naszej bliższej i odleglejszej przeszłości, bez emocji i agitacji.

O Autorze

Profesor nauk humanistycznych, od 1989 do 2014 wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim,  a obecnie na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

O historii można opowiadać na różne sposoby i w różnym celu. Mój youtubowy kanał „Dudek o Historii” ma motto: „O historii bez histerii”. Opowiadam zatem o przeszłości spokojnie, ważąc racje i nie wmawiając słuchaczom, że głoszę Prawdę. Ja do niej jedynie dążę, z pełną świadomością, że jest to cel w pełni nieosiągalny. Przyświecają mi przy tym trzy podstawowe zasady:

I. Dążenie do możliwie bezstronnej analizy dostępnych źródeł.
II. Konfrontowanie informacji, przy zachowaniu ostrożności w wyciąganiu z nich wniosków.
III. Ujawnianie źródeł na jakich się opieram.


Celem jest oczywiście edukacja historyczna.
Każdy, kto uważnie obserwuje teraźniejszość, dostrzega, jak przemożny wpływ wywiera na nią przeszłość. Zwłaszcza ta nieodległa. Dlatego  Inna Historia Polski (IHP), której rozdziałami stają się kolejne odcinki programu, powstaje inaczej niż tradycyjne podręczniki.
Rozpoczęła ją opowieść o narodzinach III Rzeczpospolitej i pierwszych dekadach jej istnienia, ale równolegle będą też stopniowo powstawać odcinki o czasach wcześniejszych. Najpierw o epoce PRL i II Rzeczpospolitej, a później także i o odleglejszych nam dziejach.
Będzie się to zatem odbywało inaczej niż w przypadku tradycyjnego, szkolnego nauczania, którego kryzys był dla mnie jedną z inspiracji do stworzenia kanału „Dudek o Historii”.
 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Bartolomeo
Bartolomeo
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Kamil Sprengel
Kamil Sprengel
Próg: 10 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Marcin Barański
Marcin Barański
Próg: 10 zł
PrzWar
PrzWar
Próg: 10 zł