Fundacja Przystań Medyczna

Fundacja Przystań Medyczna została utworzona w 2017 roku, w odpowiedzi na potrzebę wsparcia wychodzenia z bezdomności ulicznej. Działamy zarówno w aspekcie medycznym jak i socjalnym by objąć pomocą potrzebujących w jak najszerszym zakresie. Całość naszych działań prowadzona jest przez wolontariuszy.

O Autorze

 

Ostatnio w mediach:
https://sdu.malopolska.pl/mobilna-przychodnia-dla-ubogich/
https://krakow.tvp.pl/41528657/karetka-do-ratowania-zdrowia-i-zycia-bezdomnych-na-plantach

Zaczynając przygodę z Patronite chcieliśmy uruchomić ambulans dla bezdomnych, który będzie działał na Plantach jak i w sytuacjach wymagających interwencji. -> TEN CEL UDAŁO SIĘ ZREALIZOWAĆ DZIĘKI WSPRACIU PATRONÓW, PRYWATNYCH DARCZYŃCÓW ORAZ KOMITETOWI ŚWIATOWYCH DNI UBOGICH ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

O nas:

Fundacja Przystań Medyczna została utworzona w maju 2017 roku. Naszą misją jest pomoc ludziom dotkniętym problemem bezdomności ulicznej. W naszej codziennej pracy uczestniczą wyłącznie wolontariusze, których stanowią:

 • lekarze,
 • studenci kierunków lekarskich oraz pielęgniarstwa,
 • studenci pozamedycznych kierunków,
 • farmaceuci,
 • marketingowcy, 
 • pozostałe osoby chętne w jakikolwiek sposób wesprzeć nas swoją pracą. 

Nasza dotychczasowa praca opiera się głównie na medycznej pomocy prowadzonej na terenie Krakowskich Plant. W każdą środę i niedzielę zabieramy nasz czerwony plecak, aby pomagać właśnie na ulicy. Nie ograniczamy się czasowo - jesteśmy tam do ostatniego potrzebującego, co sprawia że pierwszy rok naszej działalności mogliśmy podsumować tak:

Podsumowanie pierwszego roku działaności

Podobnie jak nasi podopieczni tak i my jesteśmy teraz na ulicy, a nasza pomoc nie byłaby możliwa bez systematycznego wsparcia naszych darczyńców/patronów. 

Ważne jest to, że w naszej działalności nie zamykamy się jedynie na medyczny aspekt pomocy, ale chcemy skupić się na człowieku jako całości, by zrozumieć jego problem i pomóc mu go rozwiązać. Nie jest to łatwym zadaniem, ale na wysokości zadania stają nasi wolontariusze, którzy starają się by ich praca była w swoim zakresie holistyczna. Dzięki takiemu podejściu oni sami na progu własnej dorosłości mogą uczyć się empatii i właściwego podejścia do ludzi, a także w wielu przypadkach - przyszłych pacjentów. 

Wiemy, że taka forma wsparcia jest potrzebna, a bezdomność uliczna jest poza marginesem zainteresowań wielu osób czy organizacji. Mamy zatem nadzieję, że właśnie dzięki Wam będziemy w stanie zrealizować zakładane cele.

Obecnie rozpoczęliśmy współpracę z noclegowniami i schroniskami w związku z czym potrzebujemy także wsparcia na zakup:

 • środków leczniczych
 • środków higienicznych
 • środków dezynfekcyjnych

W ostatnim czasie udało nam sie zakupić aparat do elektrokardiografii oraz dwa nowe plecaki medyczne dedykowane pracy w noclegowniach i schroniskach!

W najbliższym czasie chcielibyśmy:

 • uruchomić punkt stacjonarny pomocy medycznej celem zaopatrzenia bardziej wymagających pacjentów. - NASZ OBECNY PRIORYTET
  • Prowadzenie przychodni to koszt do 50 000 zł miesięcznie! - stąd bez Was nie damy rady!

Nasze dalekosiężne plany zakładają:

 • utworzenie Centrum Pomocy dla Bezdomnych zawierające
  • przychodnię dla bezdomnych i ubogich
  • łaźnię
  • pralnię
  • oraz pierwszy w Polsce oddział dla bezdomnych
 • utworzenie platformy koordynującej pomoc dla bezdomnych na terenie małopolski

W pierwszej kolejności pragniemy zadbać o obecne warunki pracy. Niestety zimowe warunki są nieubłagane dla naszych podopiecznych. Często bardzo niskie temperatury nie pozwalają na wykonanie opatrunków i przez ten czas stan kończyn dramatycznie się pogarsza. Chcielibyśmy zatem, aby utworzenie ambulansu zapewniającego dobre warunki w terenie było pierwszym krokiem jaki zostanie zrealizowany dzięki wspraciu naszych Patronów.

Zdajemy sobie sprawę, że wiele osób pragnie pomóc napotykanym bezdomnym, ale często nie wiadomo jak to zrobić, aby przyniosło to korzyść zamiast szkody. Jeżeli na prawdę zależy nam na pomocy, to nie możemy oddawać tego co nam zbywa, a musimy nastawić się na inwestycję.  Dopiero taka pomoc staje się często widoczna w postaci oczekiwanych skutków. W końcu jak Wy byście sie czuli, gdybyście w ramach pomocy otrzymali stare, przetarte i przechodzone spodnie? Może właśnie nadszedł czas żeby to zmienić, a my chcemy to zrobić razem z Wami!

Jeśli nadal się zastanawiacie lub chcecie nas poznać lepiej - zachęcamy do poczytania/posłuchania o nas i naszej działalności:

https://stacja7.pl/swiatowy-dzien-ubogich/jestesmy-bezdomni-pomagajacy-bezdomnym/

https://vod.tvp.pl/video/wielkie-nieba,06052017,29964415

http://www.radiokrakow.pl/audycje/przed-hejnalem/fundacja-medyczna-przystan-tak-jeszcze-nie-pomagano-bezdomnym/

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!

Hej!

Znajdujesz się na profilu-wizytówce - możesz podejrzeć tu moją twórczość i pasję, rozgość się więc i czuj jak u siebie! Pamiętaj jednak, że funkcja finansowego wsparcia jest niedostępna :)

Najnowsi Patroni