Katarzyna Nowak

W Patronite od 07.02.2023

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 383

Liczba Patronów: 452

Zostań Patronem
Kup na prezent
42 patronów
1 600 miesięcznie
7 600 łącznie
Działam aktywnie na rzecz ofiar pedofilii. Prowadzę bloga, jestem twórczynią internetową i autorką książki pt. "Sama".

O Autorze

 

Nazywam się Katarzyna. Jako pierwsza osoba w Polsce wygrałam proces o zadośćuczynienie za krzywdy, które wyrządził mi ksiądz pedofil. Pierwszy raz w historii naszego kraju za przestępstwa swojego pracownika skazana została Instytucja, jaką jest Kościół Katolicki. Jestem aktywistką, działam na rzecz ofiar pedofilii głównie w Kościele Katolickim. 
Napisałam książkę pt. "SAMA", w której opowiedziałam moją historię licząc, że przyniesie ona realne zmiany zarówno w społeczeństwie, jak i w instytucjach, których głównym zadaniem jest ochrona dzieci. 

Moje działania przekładają się na realne zmiany. Osoby pokrzywdzone w końcu otrzymują zabraną im godność, dzieciństwo, życie, sprawiedliwość. Po moim wyroku skazującym Instytucję Kościelną, zaczęły zapadać kolejne wyroki skazujące Kościół Katolicki na wypłatę zadośćuczynień ofiarom. To bardzo ważny krok. Bardzo mi zależało, żeby wygrać proces cywilny nie tylko dlatego, aby mi zwrócono sprawiedliwość i ukarano winnych mojej krzywdy, ale również dlatego, żeby otworzyć innym ofiarom furtkę do tej sprawiedliwości.

Rozmowa którą przeprowadził ze mną Tomasz Sekielski.

Dlaczego jestem na Patronite?

Jestem na Patronite poszukując niezbędnej pomocy w mojej codzienności, ale przede wszystkim wsparcia w sprawach, o które nadal walczę. 

Ze względu na to, że część społeczeństwa nadal broni księdza i dla mojego bezpieczeństwa, muszę pozostać anonimowa. Robię to w obawie o swoje życie, bo wielokrotnie mi grożono, tylko dlatego, że ośmieliłam się ujawnić moją krzywdę i walczyć o sprawiedliwość. Ta anonimowość bardzo utrudnia chociażby promocję mojej książki. Bardzo mi zależy, by dotarła do jak największej liczby odbiorców, by była pomocą dla innych pokrzywdzonych.

Staram się pomagać innym ofiarom, które się do mnie zgłaszają i ciągle aktywnie działam w sprawie pedofilii w kościele. Pracuję nad kolejnym projektem, który niebawem ruszy i mam nadzieję, że przyniesie jeszcze większe zmiany oprócz tego, co udało mi się już osiągnąć do tej pory. Rozpoczęły się także prace nad filmem na podstawie mojej książki. Pełnię tu rolę konsultantki. 

Prowadzę od kilu lat bloga, na którym nie tylko opisuje swoje życie i działania, jakich się podejmuję, ale stał się on też takim moim "oknem na świat" i zgromadziłam tam wielu życzliwych ludzi. Razem zrobiliśmy już wiele dobrych rzeczy. Otrzymałam tysiące wiadomości od ludzi, którym blog daje siłę. 

Otworzyło się przede mną wiele ofiar przemocy, w różnym wieku. Dla niektórych z tych osób, byłam pierwszą osobą, której opowiedziały o tym, że zostały skrzywdzone, również po wielu latach od wyrządzonych krzywd. Dostaję też dużo wiadomości, że moja książka jest ważna i potrzebna. Wiele osób pisze, że otworzyła im oczy.

Walczę też z hejtem w Internecie. Z tymi, którzy sadzą, że są bezkarni, bo nie stoją z nami twarzą w twarz, kiedy nas krzywdzą. Mam aktualnie kilka procesów z tego tytułu i wsparcie jakie tu otrzymam na pewno pomoże mi w pokryciu kosztów. Przede mną proces z prawicowym publicystą, który najpierw po ogłoszeniu wyroku skazującego zakon Chrystusowców nazwał mnie kur** a później, kiedy został za to skazany, w zemście ujawnił moje dane osobiste w Internecie pomimo tego, że każdemu z nas przysługuje prawo do anonimowości. Wielu jego zwolenników zaczęło mnie hejtować, a nawet grożono mi śmiercią. Z takimi zachowaniami trzeba walczyć!

           

 

Pomimo wygranych spraw sądowych moje życie i sytuacja finansowa nadal są trudne. Nie pracuję, ponieważ znalezienie pracy, która by spełniała warunki, jakie zawarli biegli sądowi psychiatrzy i psycholodzy, jest trudne. Problemem jest również przerwana edukacja - mam wykształcenie gimnazjalne, co praktycznie uniemożliwia znalezienie pracy zdalnej, która będzie dla mnie najlepszym, bezpiecznym rozwiązaniem Podjęcie nauki to stres i koszty, na które czuję się jeszcze gotowa, ale nie wykluczam tego w przyszłości, jak tylko poczuję się silniejsza.

Wsparcie Patronek i Patronów to dla mnie możliwość kontynuacji moich działań, a jednocześnie pomoc w radzeniu sobie z traumami i ogromna motywacja. To środki potrzebne na procesy, które się aktualnie toczą, opłaty urzędowe oraz dojazdy na rozprawy, ale i na promocję książki. Jeśli ta książka czy ten film, który się ukaże, uratują choć jedno dziecięce życie, to będzie to dla mnie największą nagrodą.

Wszystkim, którzy zdecydują się mnie wesprzeć w moich działaniach, serdecznie dziękuję. 

 

W 2021 Roku zostałam wyróżniona w Plebiscycie 50 Śmiałych przez Wysokie Obcasy

za bycie głosem dzieci skrzywdzonych przez Kościół katolicki

Katarzyna Nowak (imię i nazwisko zmienione) jest pierwszą osobą w Polsce, która za krzywdy wyrządzone jej przez księdza pedofila pociągnęła do odpowiedzialności całą instytucję. W styczniu 2018 r. sąd cywilny w Poznaniu orzekł, że Towarzystwo Chrystusowe, do którego należał oprawca Katarzyny – ksiądz Roman B. – ponosi odpowiedzialność za czyny duchownego, i zasądził zadośćuczynienie w wysokości miliona złotych. 
Niedługo po wyroku Katarzyna Nowak zaczęła komunikować się ze światem za pośrednictwem bloga „Ofiara księdza pedofila/ aktywistka/ autorka książki”. W 2021 r. nakładem wydawnictwa Świat Książki ukazała się autobiografia Katarzyny pt. „Sama” – opowieść o życiu, które od najmłodszych lat wypełniały krzywda i samotność. Ksiądz pedofil pojawił się, gdy miała 12 lat, i pod pozorem zapewnienia lepszych warunków do nauki zabrał ją z domu, w którym była przemoc i był alkohol, wywiózł do wielkiego miasta i, dosłownie, uwięził. Podczas gdy ksiądz miał wielu sojuszników, Katarzyna pozostawała dla społeczeństwa niewidzialna. Choć krzywda, której doświadczyła, jest trudna do wyobrażenia, Katarzyna Nowak znalazła w sobie dość siły, by zawalczyć o sprawiedliwość. Stanęła naprzeciwko najpotężniejszej instytucji w Polsce i nie dała się zastraszyć ani zdyskredytować. Pokazała, że nawet w kraju, w którym więzy tronu i ołtarza wciąż są tak silne, można pociągnąć Kościół do odpowiedzialności. Wytyczyła ścieżkę, teraz idą nią kolejne osoby. Kropla drąży skałę. Katarzyna Nowak pokazuje nam, jak z ofiary zamienić się w ocalałą.  

Magdalena Karst-Adamczyk

Kilka istotnych linków:

• https://poznan.wyborcza.pl/poznan/7,36001,25604268,sukces-katarzyny-sad-najwyzszy-zmienia-sedziow-ktorzy-zajma.html

• https://obywatele.news/zasady-ochrony-i-zabezpieczenia-nieletnich-wedlug-chrystusowcow/?fbclid=IwAR3KZF_fqgNQNhqqq4PgFJ7n6madI-4v-DAwCoi4G3Fjk0pcOBrTQyWMDtQ

• https://tvn24.pl/programy/czarno-na-bialym-cena-cierpienia-ra872715-2582877

 

 

 

 

 

 


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Paulina Moskal
Paulina Moskal
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 160 zł
Halina Sarnowicz
Halina Sarnowicz
Próg: 20 zł
Anonimowy patron
Próg: 500 zł
Katarzyna Ułano-wicz
Katarzyna Ułano-wicz
Próg: 80 zł