Patronite nie pobiera prowizji od zbiórek
Witajcie, Zespół i Fundacja Muzyki Dawnej GIARDINO di DELIZIE pracują nad nowym projektem o nazwie Sobieska International Music Festival. Projekt ten przewiduje organizację długoterminowego polsko-włoskiego festiwalu muzycznego z naciskiem na polsko-włoską wymianę kulturową w dziedzinie muzyki. Jego pierwsza edycja odbędzie się w listopadzie 2024 roku i będzie poświęcona królowej Marii Klementynie Sobieskiej oraz utworom dedykowanym jej przez włoskich kompozytorów, którym patronowała w Rzymie. Planujemy 2 koncerty we Włoszech i 2 koncerty w Polsce oraz nagranie płyty CD z w większości dotąd jeszcze nienagraną muzyką Porpory, Gaspariniego czy Sarro dedykowaną Marii Klementynie Sobieskiej.
Kim byla Maria Klementyna Sobieska?
Maria Klementyna Sobieska urodziła się w 1701 roku w Oławie i była wnuczką Marii Kazimiery Sobieskiej i króla Jana III Sobieskiego. W 1719 wyszła za mąż za króla Jamesa III Stuarta i przeprowadziła się do Rzymu. W Rzymie zafascynowała się operą włoską, bywała w najważniejszych teatrach operowych tego miasta, ale najważniejsze miejsce w jej sercu zajął teatr d’Alibert którego wraz z mężem Jamesem stała się protektorką jak i mecenaską włoskich kompozytorów i artystów przebywających w tym czasie w Rzymie i grających w tym teatrze. W sumie kompozytorzy włoscy zadedykowali jej w latach 1720-1730 9 oper i właśnie arie z tych oper jak również utwory instrumentalne artystów, którzy regularnie grali dla Klementyny Sobieskiej i jej męża są przedmiotem niniejszego projektu. Wśród kompozytorów, którzy stanowią integralną część tego programu są Nicola Porpora, Leonardo Vinci, Francesco Gasparini, Domenico Sarro, Luca Antonio Predieri, Giovanni Mossi i Costanzi. Temat mecenatu artystycznego Klementyny Sobieskiej jest jeszcze bardzo mało zarówno w Polsce jak i we Włoszech. W ostatnim okresie zajmuje się nim muzykolog dr Aneta Markuszewska, która jest ekspertką od tematyki obu królowych Sobieskich w Rzymie.
Otrzymaliśmy już patronat nastepujących instytucji:
Burmistrz Miasta Frascati, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Instytut Polski w Rzymie , Gazeta online IlMamilio we Frascati , SPAM, Fundacja Pokolenia Pokoleniom, Ambasada RP przy Watykanie, Instytut Wloski w Warszawie.
International Sobieska Music Festival (ISMF 2024)
I Edycja
"Patronat Artystyczny Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie"
ORGANIZACJA:
Dyrektor Artystyczny - Dr Ewa Anna Augustynowicz
Dyrektor Produkcji - Mgr Anna Skorupska
Dyrektor Honorowy - Prof. Lilianna Stawarz
Konsultacja Muzykologiczna - Dr Aneta Markuszewska
Konsultacja Merytoryczna - Mgr Francesca Ceci
Program pierwszej edycji festiwalu:
9.11.2024
Bazylika św. Cecylii w Rzymie
10.11.2024
Villa Falconieri we Frascati
16.11.2024
Sala Kolumnowa UW w Warszawie
video nagranie koncertu
17.11.2024
Sala Biała Pałacu w Wilanowie
Wykonawca:
Zespół Muzyki Dawnej Giardino di Delizie w składzie:
Kontratenor Jakub Foltak
Kontratenor Stefano Guadagnini
Skrzypce I: dr Ewa Anna Augustynowicz, Joanna Crosetto, Sara Montani Skrzypce
II: Flavia Succhiarelli, Joanna Dobrowolska
Altówka: Anna Skorupska
Wiolonczela: Agnieszka Oszańca
Violone: Diana Fazzini
Tiorba: Giorgia Zanin
Klawesyn: prof. Lilianna Stawarz
Wszystkim koncertom będzie towarzyszyć wykład dr Anety Markuszewskiej na temat mecenatu artystycznego Marii Klementyny Sobieskiej w Rzymie
Tytuł wykładu "W cieniu korony. Maria Klementyna Sobieska jako patronka opery w Rzymie."
Projekt przewiduje również nagranie płyty CD z utworami Porpory, Sarro i Gaspariniego, które są częścią programu powyższych koncertów.
Mamy nadzieję, że nasz projekt spotka się z zainteresowaniem wszystkich, którzy kochają dobrą muzykę i chcieliby pomóc w promocji tej nieznanej części kultury muzycznej na świecie. Wszystkie darowizny zostaną nagrodzone upominkami wymienionymi poniżej.
Wesprzyj nasz projekt i zostań mecenasem muzyki.
Fundacja Giardino di Delizie
Fundacja Giardino di Delizie to młoda fundacja która została założona w 2023 roku przez Dr Ewę Annę Augustynowicz, skrzypaczkę, managerkę muzyki i pasjonatkę muzyki dawnej. Jej głównym celem jest popularyzowanie, wspomaganie i promowanie muzyki różnych stylów, epok i gatunków w zakresie muzyki poważnej z naciskiem na muzykę dawną i muzykę polską. Fundacja rozwija te cele poprzez ścisłą współpracę z zespołem muzyki dawnej Giardino di Delizie, który działa prężnie na europejskim rynku muzycznym od 2014 roku. Zespół Giardino di Delizie nagrał do tej pory 7 płyt dla renomowanej firmy fonograficznej Brilliant Classics i dla Da Vinci Publishing: Lonati: Complete Sinfonias (2018), Gems of the Polish Baroque (2020), Colista: Sinfonie a tre (2020), Stradella: Complete: Violin Sinfonias (2021), Isabella Leonarda: Complete Trio Sonatas (09.2022) i Alla Polacca. Polish influences in Baroque music (04.2022), Carlo Mannelli: Trio Sonatas op. 3 (03.3023). Wiele z tych publikacji to pierwsze nagrania światowe, których wydanie spotkało się z bardzo pozytywnymi reakcjami ze strony krytyki międzynarodowej a płyty z Sinfoniami Lelio Colisty, Carlo Mannellego i Alla Polacca były nominowane do prestiżowej nagrody Preis der deuschen Schallplattenkritik. Ruch Muzyczny podsumował płytę “Gems of the Polish Baroque” w ten sposób:
„To być może najlepsze jak dotąd interpretacje dzieł czołowych polskich twórców barokowych-od Zieleńskiego przez Jarzębskiego po Szarzyńskiego. Znakomita promocja muzyki polskiej na świecie.„
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie zespołu www.giardinodidelizie.com
Trwa ładowanie...