Julia Wollner / "Lente"

W Patronite od 18.10.2021

Ranking Autorów

Miesięczne wsparcie: 455

Liczba Patronów: 614

Zostań Patronem
Kup na prezent
26 patronów
1 105 miesięcznie
11 190 łącznie
Prowadzony przeze mnie magazyn “Lente” to najbardziej śródziemnomorskie miejsce w sieci! Piszemy o południowej kulturze i stylu życia, pozwalając przenieść się nad Mare Nostrum bez kupowania biletu. Zapraszam do dołączenia do naszego grona, do spotkania z kolebką naszej kultury oraz z samym sobą.

O Autorze

Buon giorno, buenos días, καλημέρα, שלום!

Bardzo mi miło, że tu zaglądasz. Pozwól, że opowiem Ci trochę o sobie i swojej działalności.

Nazywam się Julia Wollner. Mam 41 lat.
 

Julia WollnerJestem dziennikarką, doktorem filologii włoskiej (specjalność: literaturoznawstwo) i redaktorką naczelną  „Lente”  – magazynu w całości poświęconego kulturze krajów śródziemnomorskich.

Od września 2022 roku prowadzę także podcast pod tym samym tytułem.

Na Facebooku natomiast znajdziesz moją grupę dla miłośników literatury: Klub Śródziemnomorskiej Książki.
 


"Lente" powstało z przekonania, że Śródziemnomorze to nie tylko pojęcie geograficzne, ale także mentalność i styl życia. Można go przyjąć i praktykować również w głębi kontynentu, bez względu na narodowość i miejsce zamieszkania. Więcej na ten temat przeczytać można we wstępie do wydanej przeze mnie antologii śródziemnomorskiej Metamorfozy w artykule Nasze Morze w nas.Ja i kilkunastoosobowa Lente-redakcja zachęcamy Cię do wybrania świadomego stylu życia, a także nakłaniamy do refleksji nad pięknem sztuki, literatury i przyrody. Zapraszamy do poznania tradycji i obyczajów innych krajów: od Italii po południową Francję i Hiszpanię, od Bałkanów po Grecję i Turcję, od Egiptu po Izrael. Inspirujemy do zwolnienia, porzucenia pędu codzienności. Zgodnie z dewizą rzymskiego cesarza Augusta, chcemy się spieszyć, żyjąc intensywnie, ale powoli, smakując każdą chwilę.

 


Tytuł naszego przedsięwzięcia łączy w sobie kilka ważnych idei. Wyrazu lente jako pierwsi używali starożytni Rzymianie, dla których stanowił on przysłówek oznaczający tyle, co “spokojnie, łagodnie, powoli, bez pośpiechu”. Tak właśnie chcemy żyć – delektując się chwilą, ciesząc codziennością, doceniając piękno drobnych gestów.Dzisiaj w językach romańskich lente oznacza natomiast soczewkę, szkło powiększające. Implikuje skupienie i świadomość korzeni, ale przypomina też, że celem naszego projektu jest wzięcie pod lupę południowej kultury, uważne przyjrzenie się tradycjom i obyczajom. Radosna i ufna otwartość na poznanie Innego.
 


Lente to wreszcie część słynnej i jakże pięknej śródziemnomorskiej maksymy: festina lente (‘spiesz się powoli’). Przypisuje się ją wspomnianemu już rzymskiemu cesarzowi Augustowi; wiadomo, że chętnie używał jej także włoski ród de’ Medicich. W naszym mniemaniu ‘spiesz się powoli’ znaczy tyle, co: działaj, łącząc ostrożność ze spontanicznością. Utrzymuj równowagę, o którą w dzisiejszych czasach coraz trudniej.Dzięki Tobie, drogi Patronie, "Lente" to także my, redakcja magazynu "Lente", oraz Wy – grono miłośników Śródziemnomorza, dobrej lektury, codziennych rytuałów. Zapraszając Cię we wspólny rejs, zachęcamy: bądź kapitanem swojego statku. Odważ się płynąć pod prąd, ale i ciesz wiatrem, który popycha Twoje żagle.

Razem z nami spiesz się smakować życie. Powoli.

⚓ lente-magazyn.com

 

Lente


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika
Zostań Patronem
Kup na prezent
Najnowsi Patroni
Joanna Pietraszkiewicz
Joanna Pietraszkiewicz
Próg: 100 zł
Marcin Ujma
Marcin Ujma
Próg: 25 zł
Anonimowy patron
Próg: 10 zł
Marcin Koźliński
Marcin Koźliński
Próg: 25 zł
Szymon Chojnowski
Szymon Chojnowski
Próg: 100 zł
Joanna Janicka
Joanna Janicka
Próg: 25 zł