Około Literatury

1 patron
20 miesięcznie
7 470 łącznie
Łódzki cykl spotkań funkcjonujący od listopada 2014. Rozmawiamy o literaturze, filmie, sztukach wizualnych i historii. Organizujemy wyjazdy w ciekawe miejsca, nagrywamy podcasty i wystawiamy spektakle teatralne.

O Autorze

Kim jesteśmy i co robimy?

W roku 2014 zainaugurowaliśmy cykl spotkań Około literatury. Założenie było proste – raz w miesiącu spotykamy się, żeby porozmawiać na ważne, aktualne bądź po prostu interesujące nas tematy ze świata literatury, filmu, sztuki i kultury. Przez ten czas zorganizowaliśmy ponad kilkadziesiąt spotkań, na które zapraszaliśmy pisarzy, naukowców, tłumaczy, artystów bądź ludzi z rynku wydawniczego.

Czasami po prostu sami staraliśmy się między sobą odpowiedzieć na tak kluczowe pytania jak rozwijał się przez lata w kulturze Mit Arturiański, dlaczego tak chętnie powracamy do opowieści kierowanych dla dzieci i młodzieży, co złego w kulturze zawdzięczamy postaci Jamesa Bonda oraz jakie hollywood próbował pokazać nam odległe epoki – a wszystko to tylko ze spotkań z ostatnich miesięcy, organizowanych w czasie pandemii.

 


Poza regularnymi spotkaniami staraliśmy się organizować inne działania promujące kulturę i twórczość.

Organizowaliśmy wyjazdy plenerowe – bo gdzie najlepiej dyskutować jak w miejscach ważnych dla naszej historii? Dotychczas odwiedziliśmy m.in. Zamek w Ogrodzieńcu, Zamek w Pieskowej Skale i Ojcowie, najpiękniejsze miejsca w Górach Stołowych i Kotlinie Kłodzkiej, Łysą Górę i Sanktuarium na Świętym Krzyżu.

 



Wyjazdy tematyczne – zorganizowaliśmy trzy edycje konwentu tematycznego Aurora, który był niczym innym jak weekendowym wyjazdem merytoryczno-integracyjnym, pełnym wykładów, dyskusji, wymiany wiedzy oraz innych atrakcji.

Wsparcie twórcze – przeprowadziliśmy dwa sezony warsztatów literackich dla dorosłych, ucząc i ucząc się w trudnej sztuce tworzenia prozy i zawiłości przekazu do czytelnika. Warsztaty zakończyły się wydaniem antologii opowiadań „Około fikcji”. W roku 2020 zainaugurowaliśmy też ideę plenerów pisarskich – wyjazdu do miejsca odosobnienia na dalekich Mazurach, gdzie każdy może w komfortowych warunkach zająć się tworzeniem oraz mieć wsparcie innych kompetentnych osób na miejscu.



Własna twórczość – Bo nie chcemy być tylko biernymi odbiorcami kultury, ale również wnieść coś od siebie. Od kilku lat staramy się prężnie działać na lokalnej scenie teatru amatorskiego, tworząc kolejne spektakle w tym:

„Merkucjo i Tybalt nie żyją”, zrealizowane we współpracy z Akademickim Ośrodkiem Inicjatyw Artystycznych, w reżyserii Katarzyny Żmudy, na podstawie „Romea i Julii” Williama Shakespeare’a, ale patrzącym z podziwem na „Brazil” Terry’ego Gilliama

„Wciąż patrzą” - spektakl zrealizowany we współpracy z zespołem tańca Nox, łączący w sobie teatr dramatyczny, słuchowisko i współczesne formy tańca, aby pokazać widzom świat z „Kotów Ultharu” H.P. Lovecrafta



„The Eldritch Accountant” - historia organizacji okultystycznej opowiedziana z punktu widzenia korporacyjnego świata i wrażliwości osób zajmujących się rachunkami i zestawieniami. Spektakl został przygotowany na festiwal Worldcon w Dublinie i miał swoją premierę na Scenie Kabaretowej Dublin Convention Centre, ponadto powstał też krótkometrażowy film.

Również od 2017 roku jesteśmy wpisaną do KRS fundacją. Nazwaliśmy się Atelier Improwizacji w skrócie – iatelier. Więcej informacji o nas znajdziecie też na stronie www.iatelier.pl.

Co planujemy i dlaczego patronite?

Od samego początku spotkania z cyklu Około literatury były całkowicie darmowe dla uczestników. Chcielibyśmy, żeby tak pozostało i żeby nikt nie musiał płacić za przychodzenie do nas.

Natomiast im dłużej je tworzymy, tym bardziej chcemy pracować nad poprawą ich jakości. Przede wszystkim chcielibyśmy kupić sprzęt pozwalający na nagrywanie spotkań, dzięki czemu z każdej dyskusji powstałaby unikalna pamiątka. Dotychczas kupiliśmy już mikser do rejestracji dźwięku, rejestrator audio do nagrań oraz kolumnę audio.

Dlatego też zdecydowaliśmy się na Patronite. Każdy, kto uważa, że nasze spotkania są warte tego, by je wspierać może zostać patronem.

Dla patronów przygotujemy specjalne bonusy - począwszy od wpływu na terminy i tematykę spotkań, przez pierwszeństwo w zapisach na wszystkie limitowane wydarzenia aż po specjalne gadżety oraz docelowo dostęp do nagrań ze spotkań.

Mamy nadzieję, że wszystko co robiliśmy do tej pory, było na tyle zachęcające, że zaufacie nam na tyle, żeby zdecydować się na patronat. Nie oczekujemy nie wiadomo jakich sum, nie zamierzamy też nikogo zmuszać ani dyskryminować jeśli się nie zdecyduje. 

Uważasz, że Około literatury zasługuje na wsparcie - zostań patronem.

Jeśli nie - wciąż serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.

Niezależnie od decyzji, mamy nadzieję, że czas spędzony z nami nie będzie stracony.

Jeśli możemy odpowiedzieć na jakieś pytania lub wątpliwości - piszcie do nas na okololiteratury@gmail.com albo na fb.com/okololiteratury


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Zgłoś użytkownika