Około Literatury

6 patronów
120 miesięcznie
5 190 łącznie
Łódzki cykl spotkań funkcjonujący od listopada 2014. Rozmawiamy o literaturze, filmie, sztukach wizualnych i historii. Organizujemy wyjazdy w ciekawe miejsca, nagrywamy podcasty i wystawiamy spektakle teatralne.

O Autorze

Kim jesteśmy i co robimy?

Około literatury to funkcjonujący od 2014 roku cykl spotkań. Około. Literatury. Często filmu. Czasem innych sztuk.

Przez trzy lata spotykaliśmy się co miesiąc, otwarcie i bez biletów, rozmawialiśmy z naukowcami, tłumaczami, artystami, czasem po prostu między sobą, by odpowiedzieć na tak kluczowe pytania, jak to:

co Władca Pierścieni zawdzięcza Makbetowi,

czy system ekonomiczny na Archipelagu mógłby istnieć,

czy płaska ziemia to pierwszy w historii plagiat z Prattchetta

i co mają wspólnego Penny Dreadfule, ryba z frytkami i ewolucja angielskiej kolei.

Tematy, których się podejmowaliśmy, to m.in:

- gender w literaturze i filmie science fiction

- "Diuna" Franka Herberta

- historie alternatywne według historyków i czytelników

- historia literatury groszowej

- historia okładek powieści fantastycznych

- filmy animowane dla dorosłych widzów

 

Poza regularnymi spotkaniami zajmowaliśmy się takimi rzeczami jak:

- Wyjazdy plenerowe - bo gdzie najlepiej dyskutować jak nie w niebanalnej lokacji? Dotychczas odbyły się dwa wyjazdy: w lipcu 2017 nad Zalew Sulejowski i w marcu 2018 na ruiny Zamku w Ogrodzieńcu.

- Dwie Aurory - Aurora powstała jako projekt mający na celu stworzenie możliwie spójnej, niewielkiej imprezy zrzeszającej głównie uczestników spotkań z cyklu Około Literatury. Pierwsza edycja, posiadająca jedną, zróżnicowaną nitkę programową obejmującą tematy z szerokiego spektrum okołofantastycznego, od przeglądu kinematografii SF aż po dyskusje na temat kondycji polskiego rynku wydawniczego, spotkała się z dużym entuzjazmem trzydziestu uczestników i już pół roku później doczekała się kontynuacji.

W opozycji do pozbawionej jednolitej konwencji edycji pierwszej, druga Aurora tematyką skupiała się na cyberpunku - nurcie literatury i filmu SF, który wyrósł na charakterystycznym dla schyłku zimnej wojny przerażeniu gwałtownym skokiem technologicznym i rosnącej w siłę potędze międzynarodowych korporacji. Blok programowy obejmował tematykę skupiającą się zarówno na przedstawieniu problematyki cyberpunkowej w kulturze, jak i współczesnym rozwoju technologicznym, a goszczący na konwencie dr Adam Mazurkiewicz przedstawił, z perspektywy naukowca i literaturoznawcy, metafizyczne tło towarzyszące gatunkowi.

- Na drugiej Aurorze miała też swoją swoją premierę ZAMI3Ć - przedstawienie teatralne mające na celu przeniesienie “Burzy” Williama Shakespeara na realia korporacyjnego retrofuturyzmem, inspirowany w dużej mierze “Blade Runnerem” i twórczością cyberpunkową.

- Od października siłami Anny Szumacher i Tomasza Kozłowskiego prowadzimy też comiesięczne warsztaty literackie, na których omawiamy tworzone przez uczestników teksty i staramy się przekazać jak najwięcej o niełatwej sztuce pisania.

Co planujemy i dlaczego patronite?

Od samego początku spotkania z cyklu Około literatury były całkowicie darmowe dla uczestników. Chcielibyśmy, żeby tak pozostało i żeby nikt nie musiał płacić za przychodzenie do nas.

Natomiast im dłużej je tworzymy, tym bardziej chcemy pracować nad poprawą ich jakości. Przede wszystkim chcielibyśmy kupić sprzęt pozwalający na nagrywanie spotkań, dzięki czemu z każdej dyskusji powstałaby unikalna pamiątka. Zależy nam również na mikrofonach nagłaśniających i rzutniku - wtedy niezależnie gdzie będziemy występować, to nigdy nie będzie już problemu z dźwiękiem i obrazem.

Ponadto dysponując budżetem, będziemy mogli pozwolić sobie na zapraszanie gości spoza Łodzi - przede wszystkim pisarzy, ale nie tylko.

Dlatego też zdecydowaliśmy się na Patronite. Każdy, kto uważa, że nasze spotkania są warte tego by je wspierać może zostać patronem.

Dla patronów przygotujemy specjalne bonusy - począwszy od wpływu na terminy i tematykę spotkań, przez pierwszeństwo w zapisach na wszystkie limitowane wydarzenia aż po specjalne gadżety oraz docelowo dostęp do nagrań ze spotkań.

Mamy nadzieję, że wszystko co robiliśmy do tej pory było na tyle zachęcające, że zaufacie nam na tyle, żeby zdecydować się na patronat. Nie oczekujemy nie wiadomo jakich sum, nie zamierzamy też nikogo zmuszać ani dyskryminować jeśli się nie zdecyduje. 

Uważasz, że Około literatury zasługuje na wsparcie - zostań patronem.

Jeśli nie - wciąż serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.

Niezależnie od decyzji, mamy nadzieję, że czas spędzony z nami nie będzie stracony.

Jeśli możemy odpowiedzieć na jakieś pytania lub wątpliwości - piszcie do nas na okololiteratury@gmail.com albo na fb.com/okololiteratury

Twórcy inicjatywy

Tomasz Kozłowski i Grzegorz Biały


Ryzyko
Ryzyka - o czym należy pamiętać?

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę:

  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować swoich celów (np. nie zbierze odpowiedniej kwoty, która pozwoli mu na realizację zamierzeń).
  • Ryzyko związane z tym, że Autor może nie zrealizować nagród, opisanych w progach (np. wysłanie pocztówki).
  • Autor może zmienić charakter swojej działalności, co może sprawić, że zmieni się Twój sentyment w stosunku do niego/niej (ludzie się zmieniają).
W jaki sposób Patronite stara się minimalizować te ryzyka:
  • Patronite weryfikuje tożsamość każdego z Twórców, zanim pozwoli na wpłacanie pieniędzy na jego cel. Zabezpieczamy także progi, które zostały wykupione przez Patronów - ich edycja jest możliwa jedynie po uzyskaniu zgody administratora serwisu.
  • W sytuacjach spornych działamy jak mediator między Twórcą a Patronem.
  • Monitorujemy działalność Autorów, zarejestrowanych na Patronite, starając się w jak najszerszym stopniu zapobiegać wystąpieniu czynników ryzyka, o których wspominamy powyżej.
  • Uruchomiliśmy specjalny formularz zgłoszeń nadużycia - mamy również aktywnie działającą grupę wsparcia Autorów, która pomaga nam w walce z ewentualnymi nadużyciami.

Jednak zanim zdecydujesz się na wsparcie Autora, weź pod uwagę, że w przypadkach spornych ewentualny zwrot pieniędzy może być obarczony znacznym ryzykiem.

Udostępnij

Pomóż, udostępniając profil!