Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Podcast Inna Polska w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyNie znasz żadnych osób LGBT? A może znasz, ale nie wiesz, jak z nimi rozmawiać, aby ich nie urazić? Czy Twoje dziecko jest tęczowe i chcesz zrozumieć jego problemy? Jeśli chociaż na jedno pytanie odpowiedział*ś TAK, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie!
Do studia zapraszamy rozmaite osoby ze społeczności LGBTQ+, zarówno te działające lokalnie, jak i te obecne w życiu publicznym. Poruszamy z nimi tematy osobiste, zahaczając przy okazji o kwestie kulturowe, społeczne czy polityczne. Zapewniamy naszej społeczności bezpieczną przestrzeń, w której mogą zabrać głos bez strachu przed ostracyzmem.
Odcinki publikujemy co najmniej raz na miesiąc na Spotify i innych platformach streamingowych oraz na YouTube, ale z Waszym wsparciem będziemy w stanie tworzyć ich jeszcze więcej! W każdym z nich gościmy osobę lub osoby reprezentujące społeczność LGBT+ z zachowaniem jak największej różnorodności tożsamości, wieku i pochodzenia. Poznaj różne oblicza polskich queerów!
Niezwykle ważna jest dla nas również inkluzywność, dlatego na naszym kanale na YT zamieszczamy polskie napisy.
Aktualności, w tym informacje o przyszłych i nowych odcinkach, oraz inne ciekawe treści zamieszczamy na naszych mediach społecznościowych na Instagramie i Facebooku.
Wszystkie linki znajdziecie również tutaj: https://linktr.ee/podcast.inna.polska
Na początek polecamy wysłuchanie naszego odcinka bonusowego "Alfabet", w którym wyjaśniamy podstawowe terminy z świata LGBTQ+.
Dlaczego Patronite? Wielu naszych ulubionych twórców podcastowych zbiera środki w ten sposób, więc pomyślałyśmy - a dlaczego nie my? Chcemy również zaoferować coś w zamian za udzielane nam wsparcie, a Patronite, jako najlepsza platforma do promocji niezależnych twórców, to ułatwia.
Wszystko zaczęło się, kiedy w ramach Poznań Pride Week 2023 organizowaliśmy dyskusję plenerową “Za moich czasów. O doświadczeniach kobiecej queerowości w latach 80. i 90. w Polsce” z udziałem osób w wieku 40+. Do dyskusji zaprosiliśmy Agnieszkę Graff, Ewę Hołuszko, Annę Strzałkowską i Pixie Frączek, które przedstawiły nam swoją unikatową perspektywę dorastania w późnym okresie PRLu i na początku III RP, a naszą ekspertką była Magda Staroszczyk. Panel okazał się wielkim sukcesem, ponieważ nasze umiejętności świetnie się uzupełniały! Dotarło do nas, że takie spotkania są bardzo ważne, ale ograniczone czasowo i geograficznie. Po wydarzeniu zaczął w nas kiełkować pomysł rozwinięcia ogólnodostępnej platformy z historią mówioną polskiej społeczności LGBT+. Uważałyśmy, że dzięki medium, jakim jest podcast, dotrzemy do największej liczby osób, dotrzemy poza naszą “bańkę”...
Podcastowi nadałyśmy nazwę “Inna Polska”. Zapraszamy do siebie różnorodne osoby z polskiej społeczności queerowej i rozmawiamy z nimi o ich życiu prywatnym, wspólnie umieszczając całość w kontekście historycznym, politycznym i społecznym. Chcemy pokazać, że jesteśmy ludźmi z krwi i kości, którzy przeżywają cały wachlarz emocji, i przybliżyć specyficzne problemy, z jakimi borykamy się na co dzień, a których mogą nie być świadome nawet osoby sojusznicze.
Podcast tworzymy MY, czyli Dominika Błażyca - z wykształcenia filolożka, osoba tłumacząca i aktywistyczna, a prywatnie miłośniczka czarnych kotów - oraz Agnieszka Tamara Filipiak - na co dzień naukowczyni, z wykształcenia dziennikarka, pasjonatka kina, gór i (białych) królików.
Mam na imię Dominika i chciałabym Wam opowiedzieć co nieco o swojej aktywistycznej ścieżce :) Pierwszym protestem, w którym wzięłam udział, była demonstracja przeciwko koalicji PiS-Samoobrona-PSL. Był to rok bodajże 2005, a sam protest miał miejsce w Katowicach. Drugi raz protestowałam dopiero w 2017 roku, sprzeciwiając się zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W 2018 roku ukończyłam japonistykę w Poznaniu i wyjechałam na dwuletnie stypendium do Japonii. Pierwszy raz byłam na marszu właśnie w Tokio w 2019 roku! W międzyczasie w Polsce aż się gotowało! Wróciłam w lipcu 2020 roku, a już wiosną 2021 roku zgłosiłam się jako osoba wolontariacka na Poznań Pride Week i zaczęłam poznawać naszą niesamowitą, lokalną społeczność queerową :) W 2022 roku podczas czerwcowego Poznań Pride Week poznałam Tamarę, a już w styczniu 2023 r. zaczęłyśmy planować pierwsze wydarzenie pridowe, które odbyło się 2 lipca w CK Zamek pod hasłem "Za moich czasów. O doświadczeniach kobiecej queerowości w latach 80. i 90. w Polsce". Byłam niesamowicie dumna z jego sukcesu, ponieważ było to pierwsze wydarzenie, jakie kiedykolwiek organizowałam. Obecnie realizuję się jako osoba współtworząca podcast Inna Polska, w którym zajmuję się wieloma kwestiami, ale raczej zakulisowo - przydzielaniem i egzekwowaniem zadań, montażem, Instagramem i wieloma innymi, pomniejszymi sprawami, aczkolwiek sporadycznie współprowadzę również wywiady w studiu :)
!Hola, soy Tamara! Przedstawiam się Wam po hiszpańsku, ponieważ z wykształcenia jestem hispanistką i dziennikarką 😊 Pierwsze doświadczenia aktywistyczne zdobyłam właśnie w Hiszpanii! W Barcelonie, około 2007 roku, wzięłam udział w wolontariacie SCI dla fundacji ARED, która pomagała w resocjalizacji kobietom z doświadczeniem więziennym. Z kolei później podczas pobytu stypendialnego w Maladze w 2010 roku zaangażowałam się na rzecz uchodźców, działając jako nauczycielka hiszpańskiego. Po powrocie do Polski założyłam z przyjaciółkami Fundację Sfera, która przez blisko 10 lat działała na rzecz popularyzacji kultury hiszpańskojęzycznej, ze szczególnie uwzględnieniem praw kobiet, uchodźców i osób LGBT+. W związku z radykalizującym się klimatem politycznym w kraju i z poczuciem, że trzeba zacząć coś z tym robić, w 2020 r. dołączyłam do Stowarzyszenia Społeczności LGBT+ UAM i zaczęłam działać prowadząc Tęczowe DKF-y i spotkania z osobami ze społeczności. Tak właśnie poznałam Dominikę, z którą najpierw zorganizowałyśmy wydarzenie na Poznań Pride Week 2023 a później wymyśliłyśmy Podcast Inna Polska, żeby emocje i spotkania z pięknymi, queerowymi osobami trwały jak najdłużej! W zespole podcastu zajmuję się prowadzeniem rozmów z osobami goszczącymi w studio, pozyskiwaniem funduszy, ale też marketingiem (czego ciągle się uczę ; )
Zdjęcia: Ewelina Fordońska
Oprawa graficzna: Leonard Dutkiewicz
Wesprzyj działalność Autora Podcast Inna Polska już teraz!
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.