Pierwszy tydzień - co nowego?

Obrazek posta

Cześć i czołem, dobrzy ludzie!

Cóż to był za tydzień... coś wspaniałego. Dziękuję raz jeszcze wszystkim wam, którzy dołączyliście do mojej drużyny. Witam i kłaniam się nisko.

Co teraz?

Po pierwsze, od paru dni siedzę intensywnie nad "bebechami" mojej nowej internetowej obecności. Załatwiłem profesjonalny hosting dla "2050", czyli mojego nowego podcastu z Tomkiem Rożkiem. O, tak on wygląda na Spotify: https://open.spotify.com/episode/3q0qivRVitRSg0jxfTr7CF; w planach parę innych platform podcastowych, zwłaszcza Apple Podcasts i Google Podcasts. Gdyby temat był rozwojowy, trzeba będzie za ten hosting zapłacić, no ale teraz mam przecież od Was pieniądze właśnie na tego typu rzeczy, prawda? :)

Pilnie pracuję też nad stworzeniem prawdziwej, wyglądającej przyzwoicie strony internetowej na www.lukaszlamza.pl. Cóż, to, co napisałem w godzinę w Notatniku, chyba nie wystarczy na przyszłość. :) Zgłosił się do mnie znakomity pomocnik, ale wszystko ogłoszę, kiedy ruszy pierwsza wersja strony. Na razie siedzę po uszy zagrzebany w mocno mnie przerażających panelach administracyjnych, ucząc się na gwałt, co to jest SSL i jaką wersję PHP trzeba mieć, żeby było dobrze.

Po drugie, zaczynam dłubać w dwóch projektach, które na razie Wam obiecałem. Chciałbym jak najszybciej "uczesać" Wielką Mapę Nauki, żeby uzyskała spójną strukturę i była czytelna. Drugą moją wielką nadzieją jest "Przewodnik po Układzie Słonecznym", który roboczo nazywam sobie SOLARIS. Spróbuję już w tym tygodniu pokazać Wam strukturę tego przewodnika, a być może za 2 tygodnie już pierwszy film: będę informował na bieżąco, jak idzie realizacja planu.

Ponieważ nie jestem zadowolony z żadnego istniejącego narzędzia do oglądania obiektów Układu Słonecznego w 3D, najprawdopodobniej będę prowadził SOLARIS z Blendera, w którym sam sobie wygenerowałem na próbę trochę takich właśnie globików. Są w necie fenomenalne dane a) topograficzne, dzięki którym można stworzyć ładny model 3D z wszystkimi wypukłościami i wklęsłościami; b) fotograficzne i inne, dzięki którym można opakować taki model świetną teksturą w wysokiej rozdzielczości. Wszystko legalnie, darmowo, w wysokiej jakości.

Poznajecie, skąd to?

Blender: widok na wulkany Marsa

Z Blenderem idzie mi póki co nieźle i wygląda na to, że moje "globiki" będą dobrym pierwszym przybliżeniem na potrzeby projektu SOLARIS.

No i... w sumie na razie tyle. Do usłyszenia! :) 

Zobacz również

Drugi tydzień - Enceladus!
No i w końcu!
Enceladus na YT!

Komentarze (2)

Trwa ładowanie...