Dzień Dziecka z Radiem 357

Obrazek posta

Drodzy Patroni!

Poniżej nasze skromne pomysły, które już jutro będziemy realizowali na naszej antenie.

Audycja „Szkoła Latania”

Radio 357 przygotowało serię niespodzianek dla najmłodszych słuchaczy w związku z Dniem Dziecka. Jedną z nich jest wersja audio „Szkoły Latania” – pierwszego komiksu z serii „Kajko i Kokosz”. W nagraniach wzięło udział prawie 50 osób z zespołu radia. To pierwsza taka produkcja w historii rozgłośni.

- Podczas realizacji radiowe studio rozdzierały wrzaski zbójcerzy, okrzyki bojowe, odgłosy biesiady w karczmie. Nikt się nie oszczędzał. Sam kilka dni dochodziłem do siebie – mówi Krystian Hanke.

Projekt został przygotowany wspólnie z wydawnictwem Egmont i Fundacją “Kreska” im. Janusza Christy. Premiera słuchowiska we wtorek, 1 czerwca. Fragmenty emitować będziemy na antenie w ciągu całego dnia, a całość będzie dostępna jako podcast w zakładce Twoje 357.

Dodatkowo, w wieczornym paśmie publicystycznym o godz. 21:00, Katarzyna Borowiecka wraz z gośćmi porozmawiają o tym, co sprawia, że 50 lat od pierwszego wydania, komiks Janusza Christy cieszy się niesłabnącą popularnością. W audycji wezmą udział: Paulina Christa - wnuczka autora, kierująca Fundacją „Kreska” im. Janusza Christy, Szymon Holcman z Kultury Gniewu oraz Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont Polska.

Licytacja, Top Junior i rozmowy z dziećmi

Blok atrakcji przygotowała również ekipa Ranka (pasma emitowanego między 6:30 a 9:30 rano). Odbędzie się m. in. aukcja charytatywna mydełek przygotowanych przez autorów porannej audycji w Radiu 357

– Nasza radiowa manufaktura mydeł zadebiutowała na początku maja. Uczyliśmy wtedy słuchaczy jak zrobić własne, ekologiczne i niepowtarzalne mydła. Podczas porannej audycji stworzyliśmy serię mydeł „Poranne Bąbelki”. Słuchacze w komentarzach zaproponowali, żeby je wystawić na licytację. Cała „rankowa” ekipa uznała, że to świetny pomysł – wyjaśnia Iza Woźniak, autorka radiowego podcastu „Mydlmy się, czyli historia naturalna”. Zebrane środki zostaną przekazane na program stypendialny dla dzieci w trudnej sytuacji materialnej, prowadzony przez Fundację Świętego Mikołaja. 

Gościem porannej audycji będzie Michał Rusinektłumacz książki Roalda Dahla „Nigdy nie dorastaj!”. Agnieszka Szwajgier, koordynująca pracami działu reportażu, przygotowała serię rozmów z dziećmi. Iza Woźniak z kolei zadała dorosłym pytanie o to, czego w dzieciństwie nie powiedzieli swoim rodzicom. Ponadto specjalnie dobrana playlista Ranka ułoży się w unikatowy zestaw „Top Junior” – popularnych dziecięcych piosenek.

Czego słuchali redaktorzy muzyczni, gdy byli mali?

Do akcji przygotowanej na Dzień Dziecka dołącza również redakcja muzyczna. W specjalnym wydaniu programu Wersja Polska między 13:00 a 15:00 zespół zaprezentuje utwory, których muzyczni redaktorzy słuchali jako dzieci.

– Postanowiliśmy dać sobie totalnie wolną rękę. Pełna dowolność, dużo wspomnień i opowieści, śmiechu i wzruszeń. To będzie muzyczna podróż w czasie do lat, gdy kształtowały się nasze muzyczne gusta – wyjaśnia Piotr Stelmach, koordynujący pracę redakcji muzycznej.

„Słownik polsko-dziecięcy” - wyniki głosowania

Redakcja Popołudniówki 357 szykuje natomiast wielki finał zabawy w stworzenie „Słownika polsko–dziecięcego”. 

– Odzew przerósł nasze oczekiwania. Słuchacze przesłali ponad 4 tysiące słów i zwrotów wymyślonych przez dzieci. To absolutny popis dziecięcej kreatywności. Pomysł chwycił i już myślimy jak go kontynuować – wyjaśnia Grzegorz Sajór, wydawca Popołudniówki. – Nie było to łatwe zadanie, ale z pomocą prof. Katarzyny Kłosińskiej i Krystiana Hanke wybraliśmy 21 propozycji. Teraz Patroni Radia 357 wybiorą z nich najciekawsze słowo - dodaje. 

Głosowanie trwało do wtorku (1 czerwca) do godziny 16:00 i tuż po jego zakończeniu zostały ogłoszone wyniki. Opublikowaliśmy je również w poście Słownik polsko-dziecięcy.

Zachęcamy całe rodziny do wspólnego słuchania, a poniżej film z nagrywania podcastu:

Zobacz również

Playlista od Mateusza Fusiarza
Akcja z Mazdą - tylko dla Patronów
Polecenia kulturalne od Katarzyny Borowieckiej

Komentarze (24)

Trwa ładowanie...