Rzeźnia w Lublinie

Obrazek posta

Historia fabryki zaczyna się w 1926 roku , kiedy to amerykańska firma Ulen and Company ( budująca także wodociągi, kanalizację i oczyszczalnię ścieków w Lublinie ) rozpoczęła wznosić mury zakładu mięsnego.

Lokalizacja rzeźni nie była przypadkowa, przemysł mięsny jest uciążliwy ponieważ psuje jakość powietrza, wiedząc, że w Polsce jest przewaga wiatrów zachodnich ówcześni projektanci zdecydowali się wybrać wschodnie przedmieścia Lublina. Kolejnym argumentem przemawiającym za budową fabryki w tym miejscu były budowane obok osadniki imhoffa czyli oczyszczalnia ścieków oraz rzeka Bystrzyca.

Niwelację terenu i wykopy pod fundamenty, rozpoczęto w lipcu 1926 roku, w celu usprawnienia prac zimnych położono tory wąskotorówki.

Dzięki dokumentacji fotograficznej firmy Ulen and Company wiemy, dokładnie o postępach prac budowlanych.

 

Rozpoczęcie produkcji miało miejsce już w styczniu 1929 roku mimo iż prace budowlane nie były jeszcze ukończone do zakończenia zostały głównie prace kosmetyczne wybrukowanie ulic i placów.

Oddano także do użytku solarnię skór, szlamiarnię, tanią jatkę, chlewy, kantynę oraz stajnie dla koni.

Ta nowoczesna fabryka nastawiona była na eksport mięsa ; koniny do Danii, Belgii, Włoch i Austrii oraz gęsi do Anglii aby uprawić transport wybudowano prawie 200 metrową rampę kolejową. Jakość produktów kontrolowana była przez własne laboratorium bakteriologiczne.

Niecały rok po uruchomieniu bo w latach 30-tych nawiązano współpracę z Poels and Company i rozpoczęto produkcję konserw.

Tuż przed wojną cały kompleks rzeźni w Lublinie zajmował 108 000 m2 a budynek hali głównej liczył 5600 m2.

Podczas okupacji niemieckiej rzeźnia była ważnym zakładem przemysłowym gdyż produkował konserwy między innymi dla wojska.

Tragicznym epizodem w historii rzeźni , było wykorzystanie przez okupanta rampy kolejowej do transportu ludności z Lubelszczyzny obozów zagłady w Sobiborze i BełżcuW roku 1944 zakład został rozbudowany w ramach utworzonej Miejskiej Państwowej Przetwórni Mięsnej nr 64.Przez cały okres PRLu zakład funkcjonował, po zmianie ustrojowej gdy upadł komunizm w kraju, rozpoczęła się prywatyzacja zakładu, utworzono wówczas Spółkę Akcyjną LubMeat, która w 2002 roku ogłosiła upadłość a cały kompleks zabudowań rzeźni zaczął popadać w ruinę.

#lublin #rzeznia

Zobacz również

Huragan w Lublinie 1931
Tour de Pologne Lublin 2021
Henryk Mularski - Dzielnica Cudów rozdział I

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...