Cesarz Neron i antyczne poszukiwania źródeł Nilu czyli film na Święta!

Obrazek posta

Drodzy Patroni oraz wszyscy, którzy obserwują mój profil! 

Na kanale pojawił się ostatni film przed Świętami. Opowiadam w nim o antycznych poszukiwaniach źródeł Nilu i wbrew tytułowi - nie tylko o tych zleconych przez Nerona. Wokół najdłuższej rzeki świata powstały dwie wielkie cywilizacje starożytności - Egipt oraz Nubia. Jednak źródła Nilu stanowiły w starożytności absolutną zagadkę. Początków rzeki upatrywano na Atlantyku czy w Indiach. Według Mitologii Egipcjan święta rzeka wypływać miała z nieba. Przez tysiące lat nie odpowiedziano na pytania: skąd Nil bierze swój początek i jaka jest tajemnica jego wylewów? Spory między uczonymi, takimi jak m.in. Tales z Miletu, Anaksagoras, Herodot, Demokryt czy Arystoteles trwały przez stulecia, aż do rządów Rzymian. Ich pojawienie się oraz zdobycie Kraju Faraonów pozwoliło zbadać temat tamtejszym uczonym. W kontekście rozwiązania zagadki największą rolę odegrała ekspedycja badawcza zlecona z polecenia cesarza Nerona oraz wyniki badań geograficznych Klaudiusza Ptolemeusza.

Oprócz filmu o Neronie trwają pracę nad ostatnim w tym roku filmem - mam nadzieję, że jego premiera będzie miała miejsce jeszcze w 2021 roku. Opowiem w nim o wizji świata w starożytności, o tym, jak "odkryto" Wyspy Brytyjskie i Islandię. "Odkryto" oznacza oczywiście pewne konkretne spojrzenie - wprost z basenu Morza Śródziemnego, miejsca, którego ówcześni mieszkańcy inaczej postrzegali znany im świat niż rdzenna ludność Wysp Brytyjskich czy północnej Europy. W filmie tym poruszone zostaną także wątki powiązane z "ziemiami polskimi" i starożytną gospodarką tychże. Szykuje się długi film, który pojawi się na kanale wraz z końcem roku lub początkiem kolejnego.

 

Wszystkim Wam życzę wszystkiego, co najlepsze, dużo pozytywnego myślenia o Waszym życiu, spokoju oraz zdrowia. Dla mnie to podwójne święta, bowiem w grudniu obchodzę także urodziny. Dziękuję, że wspieracie Historyczny Top i liczę, że zobaczymy się w znacznie szerszym gronie Patronów w 2022 roku. Trzymajcie się!

 

 

historia historia świata historyczny top szymon słodowy starożytność filmy historyczne podcast

Zobacz również

Plany na sierpień
Mitologia Egiptu cz. 1, czyli półtorej godziny przygody z religią Egipcjan
Trzy tygodnie, trzy filmy!

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...