Avatar użytkownika

Historyczny Top

41
patronów
1 025 
miesięcznie
21 185 
łącznie
41
patronów
1 025 zł 21 185 zł
miesięcznie łącznie

Progi wsparcia

5 zł miesięcznie
„Uczestnik Wiecu”

Wiec w średniowieczu służył spotkaniom i omówieniu najważniejszych spraw lokalnej społeczności. Każdy mógł zabrać głos, a im większy wiec, tym większa jego siła!

🤝 Każda kwota przyczynia się do rozwoju Projektu. Dzięki!
10 zł miesięcznie
„Sołtys”

Sołtys stał na czele miejscowości i społeczności. Często to do niego należał największy dom w opolu. Odpowiadał za sprawy podatkowe i dzierżył w rękach sporo lokalnej władzy, ale także odpowiedzialności za swoich ludzi.

🤝 Dwie dziesiątki to już dobra kawa (na owsianym). Dzięki!

Co zyskuje Sołtys ?

✅ I. Wymienienie Twojego imienia i nazwiska bądź ksywki w podziękowaniach w napisach końcowych filmów publikowanych w okresie utrzymywania Wsparcia.
20 zł miesięcznie
„Możnowładca"

Możnowładcy to z reguły szare eminencje każdego władcy. Stojący z boku, czasem w cieniu, potężni arystokraci, lokalni i krajowi baronowie, niejednokrotnie decydowali o losie królestw i królów!

🤝 Jest mi niezwykle miło, że doceniłeś moją pracę tą kwotą Wsparcia. Jako Możnowładca, zyskujesz nagrody z poprzednich progów oraz następujący przywilej:

✅ I. Wglądu do wybranych scenariuszy filmów mojego autorstwa na życzenie.
50 zł miesięcznie
"Książę"

Książę w rodzących się państwach stał na czele wielu zamieszkujących je plemion. Charyzma i umiejętności przywódcze sprawiały, że był on często decydującym czynnikiem sprawiającym, że dane państwo mogło zaistnieć na mapach świata.

🤝 Próg 50 zł i książęce Wsparcie to idealna kwota na zakup np. jednej specjalistycznej książki - a tych w procesie pisania scenariuszy potrzeba bardzo wiele. Dziękuję.

Na Księcia czekają nagrody z poprzednich progów oraz:

✅ I. Dostęp do wybranych materiałów historycznych rozszerzających wiedzę. Na życzenie Księcia wyszukam i polecę historyczną literaturę dotyczącą danego zagadnienia.
100 zł miesięcznie
"Król"

W historii Polski najwyższy niezależny tytuł, jaki można było zdobyć. Zwieńczenie drogi politycznej wielu władców, szczególnie w dobie, gdy króla wybierano w drodze elekcji.

🤝 Królewskie Wsparcie to wielki wkład w rozwój mojego Projektu i znaczne zwiększenie jego niezależności. Niejeden Król był też Mecenasem artystów, tak jak Ty staniesz się Mecenasem mojego Kanału.

Na Króla czekają nagrody z poprzednich progów oraz:

✅ I. Wymienienie Twojego imienia i nazwiska bądź ksywki w opisie filmów opublikowanych w czasie, gdy byłeś Mecenasem.

✅ II. Przy Wsparciu powyżej 3 miesięcy wyślę Ci paczkę z imiennym listem z podziękowaniami oraz wybraną przeze mnie książką historyczną (niespodzianka!) 🎁

Kup wsparcie na prezent!

Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Historyczny Top w formie kuponu podarunkowego.

Zobacz jak działają kupony
Kup na prezent

O autorze

Nazywam się Szymon Słodowy i jestem twórcą kanału "Historyczny Top". Popularyzuję historię w postaci filmów i rozmów z ekspertami - profesorami i doktorami historii.

Dzień dobry. 

Kanał Historyczny Top, który stworzyłem w 2020 roku, regularnie tworzy i publikuje historyczne filmy i podcasty na platformie YouTube. Od 2023 roku prowadzę także Historyczne Rozmowy - serię wywiadów z profesorami, doktorami i specjalistami z najróżniejszych dziedzin historii. 

Czym się zajmuję?

Moje największe zainteresowania skupiają się wokół starożytności i początków historii Polski.

Obecnie głównym typem mojej działalności są Historyczne Rozmowy. W formule podcastów nagrywanych na wideo, rozmawiam z profesorami i doktorami historii. Połączenie kilku czynników - mojej energii i chęci do działania oraz wiedzy moich Gości, którzy chcą się nią dzielić z Widzami sprawia, że nasze rozmowy sięgają długością często kilku godzin, będąc jednocześnie przystępnymi dla każdego odbiorcy. 

Po drugie - tworzę długie serie tematyczne w postaci odcinków chronologicznych, np. "Historię Polski w odcinkach". Bazując na akademickiej literaturze, przedstawiam historię naszego państwa w postaci filmów z animacjami, poświęcając na każde ważniejsze zagadnienie osobny i wnikliwy odcinek. Przykładowo, dzieje Mieszka I przedstawiłem w 3h, a dzieje dużo lepiej poświadczonego w źródłach Bolesława Chrobrego łącznie w 11 odcinkach, co daje ponad 10h wiedzy o pierwszym królu Polski. Podczas pracy zaglądam nie tylko do opracowań historyków, ale także do głosów z epoki - czyli do źródeł.

Trzeci typ to dodatek w postaci podcastów - opowieści tworzonych jako słuchowiska. 

 

Z jakimi wyzwaniami się mierzę? 

1. Czas - Najważniejszą walutą każdego z nas jest czas. Tworząc Kanał o tematyce historycznej wiedziałem, że inwestycja czasu w tworzenie treści będzie wysoka i nie myliłem się. Mój proces twórczy wymaga głębokiego researchu, poszukiwań artykułów i książek, często w języku angielskim, czytania i dokonywania tłumaczeń tychże czy pisania scenariuszy do odcinków. Poza tym materiały należy nagrać, zmontować, zanimować i wyprodukować. Materiał, który ląduje na YouTube w postaci 2h odcinka to często dziesiątki, jak nie setki godzin pracy. 

2. Sprzęt - Chcąc dostarczać treści na najwyższym poziomie merytorycznym, nie można zapominać o technikaliach. Komputer zdolny produkować animacje, mikrofon i zewnętrzne karty dźwiękowe zapewniające najwyższą jakość dźwięku czy programy do tworzenia treści to tylko część wydatków. Do tego książki i inne koszty robocze. 

3. Wynajem studia i postprodukcja - Pragnę, aby Historyczne Rozmowy były realizowane na jak najwyższym poziomie wideo i audio. Dlatego po trzech pierwszych rozmowach, realizowanych w chałupniczych warunkach, postanowiłem podjąć współpracę z profesjonalnym studiem podcastowym. Każda rozmowa to jednak spora inwestycja środków w studio i realizację nagrań. Im dłużej, tym drożej, a ja chcę nagrywać bardzo długie rozmowy, ponieważ historia to dyscyplina, o której nie da się mówić dobrze, mówiąc krótko i spiesząc się. To obecnie najwyższy z moich kosztów popularyzacji historii. 

Wspierając mój Kanał, pomagasz mi w sprostaniu tym wyzwaniom. Dziękuję za to wszystkim, którzy zdecydują się na Wsparcie.

Szymon Słodowy,

Założyciel Historycznego Topu

 

O Autorze:

Szymon Słodowy - z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz prawa i historii, interesuje się geopolityką, stosunkami międzynarodowymi, modą i muzyką. W wolnych chwilach podróżuje i wychwytuje historyczne nawiązania w światach stworzonych przez swoich ulubionych pisarzy - Georga R. R. Martina i Andrzeja Sapkowskiego. Lubi literaturę faktu i dobry reportaż.

Zdjęcie z prof. Stanisławem Suchodolskim, po rozmowie na temat Mennictwa Polskich Piastów Zdjęcie z prof. Stanisławem Suchodolskim, po rozmowie na temat Mennictwa Polskich Piastów.

 

Post Scriptum

Jak postrzegam popularyzację historii? O tym i kilku innych sprawach porozmawiałem z Kamilem Jasieńskim w Czwórce:

https://www.polskieradio.pl/10/5566/artykul/3293682,historyczny-top-szymon-slodowy-wykreca-zasiegi-na-przeszlosci

W przypadku pytań, uwag, pomysłów lub chęci porozmawiania zapraszam do kontaktu: kontakt@historycznytop.pl

Słuchaj w Patronite Audio!

Słuchaj Historyczny Top w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.

Słuchaj

Cele Autora

Produkcja filmów historycznych
  • 4 800 zł miesięcznie
  • 3 775 zł brakuje
21%
Spełnienie tego celu pozwoli mi w pełni zaangażować się w pisanie scenariuszy i produkcję filmów. Zebranie tej kwoty sprawi też, że premiery będą częstsze i dodawane z większą regularnością. W niniejszej kwocie zawierają się także inwestycje w niezbędny do tworzenia sprzęt.
Literatura niezbędna do powstawania scenariuszy filmowych
  • 300 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Aby powstał dobry scenariusz, potrzebne jest zgłębienie danego tematu w literaturze naukowej. Jest to proces wymagający nie tylko intelektualnego zaangażowania, ale także zakupów najróżniejszych książek. Osiągnięcie tego progu pozwoli na większy komfort w zakupach, a co za tym idzie - przełoży się na wyższą jakość tekstów.
Abonament za miesięczne subskrypcje programów
  • 500 zł miesięcznie
  • Cel osiągnięty!
100%
Próg 500 złotych pozwoli na utrzymanie miesięcznych abonamentów za programy potrzebne do tworzenia animacji, montażu, obróbki dźwięku i ostatecznej postprodukcji filmowej.

Dołącz do grona Patronów!

Wesprzyj działalność Autora Historyczny Top już teraz!

Zostań Patronem

Najnowsi Patroni

Rook Garner
Rook Garner
10 zł
Paweł Tomkowicz
Paweł Tomkowicz
20 zł
Garindor
Garindor
10 zł
Robin Dworak
Robin Dworak
10 zł
ciernisty81
ciernisty81
50 zł

Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.