Podaruj znajomemu subskrypcję Autora Historyczny Top w formie kuponu podarunkowego.
Zobacz jak działają kuponyDzień dobry.
Kanał Historyczny Top, który stworzyłem w 2020 roku, regularnie tworzy i publikuje historyczne filmy i podcasty na platformie YouTube. Od 2023 roku prowadzę także Historyczne Rozmowy - serię wywiadów z profesorami, doktorami i specjalistami z najróżniejszych dziedzin historii.
Czym się zajmuję?
Moje największe zainteresowania skupiają się wokół starożytności i początków historii Polski.
Obecnie głównym typem mojej działalności są Historyczne Rozmowy. W formule podcastów nagrywanych na wideo, rozmawiam z profesorami i doktorami historii. Połączenie kilku czynników - mojej energii i chęci do działania oraz wiedzy moich Gości, którzy chcą się nią dzielić z Widzami sprawia, że nasze rozmowy sięgają długością często kilku godzin, będąc jednocześnie przystępnymi dla każdego odbiorcy.
Po drugie - tworzę długie serie tematyczne w postaci odcinków chronologicznych, np. "Historię Polski w odcinkach". Bazując na akademickiej literaturze, przedstawiam historię naszego państwa w postaci filmów z animacjami, poświęcając na każde ważniejsze zagadnienie osobny i wnikliwy odcinek. Przykładowo, dzieje Mieszka I przedstawiłem w 3h, a dzieje dużo lepiej poświadczonego w źródłach Bolesława Chrobrego łącznie w 11 odcinkach, co daje ponad 10h wiedzy o pierwszym królu Polski. Podczas pracy zaglądam nie tylko do opracowań historyków, ale także do głosów z epoki - czyli do źródeł.
Trzeci typ to dodatek w postaci podcastów - opowieści tworzonych jako słuchowiska.
Z jakimi wyzwaniami się mierzę?
1. Czas - Najważniejszą walutą każdego z nas jest czas. Tworząc Kanał o tematyce historycznej wiedziałem, że inwestycja czasu w tworzenie treści będzie wysoka i nie myliłem się. Mój proces twórczy wymaga głębokiego researchu, poszukiwań artykułów i książek, często w języku angielskim, czytania i dokonywania tłumaczeń tychże czy pisania scenariuszy do odcinków. Poza tym materiały należy nagrać, zmontować, zanimować i wyprodukować. Materiał, który ląduje na YouTube w postaci 2h odcinka to często dziesiątki, jak nie setki godzin pracy.
2. Sprzęt - Chcąc dostarczać treści na najwyższym poziomie merytorycznym, nie można zapominać o technikaliach. Komputer zdolny produkować animacje, mikrofon i zewnętrzne karty dźwiękowe zapewniające najwyższą jakość dźwięku czy programy do tworzenia treści to tylko część wydatków. Do tego książki i inne koszty robocze.
3. Wynajem studia i postprodukcja - Pragnę, aby Historyczne Rozmowy były realizowane na jak najwyższym poziomie wideo i audio. Dlatego po trzech pierwszych rozmowach, realizowanych w chałupniczych warunkach, postanowiłem podjąć współpracę z profesjonalnym studiem podcastowym. Każda rozmowa to jednak spora inwestycja środków w studio i realizację nagrań. Im dłużej, tym drożej, a ja chcę nagrywać bardzo długie rozmowy, ponieważ historia to dyscyplina, o której nie da się mówić dobrze, mówiąc krótko i spiesząc się. To obecnie najwyższy z moich kosztów popularyzacji historii.
Wspierając mój Kanał, pomagasz mi w sprostaniu tym wyzwaniom. Dziękuję za to wszystkim, którzy zdecydują się na Wsparcie.
Szymon Słodowy,
Założyciel Historycznego Topu
O Autorze:
Szymon Słodowy - z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Oprócz prawa i historii, interesuje się geopolityką, stosunkami międzynarodowymi, modą i muzyką. W wolnych chwilach podróżuje i wychwytuje historyczne nawiązania w światach stworzonych przez swoich ulubionych pisarzy - Georga R. R. Martina i Andrzeja Sapkowskiego. Lubi literaturę faktu i dobry reportaż.
Zdjęcie z prof. Stanisławem Suchodolskim, po rozmowie na temat Mennictwa Polskich Piastów.
Post Scriptum
Jak postrzegam popularyzację historii? O tym i kilku innych sprawach porozmawiałem z Kamilem Jasieńskim w Czwórce:
W przypadku pytań, uwag, pomysłów lub chęci porozmawiania zapraszam do kontaktu: kontakt@historycznytop.pl
Słuchaj Historyczny Top w aplikacji Patronite Audio.
Pobierz aplikację na swój telefon lub słuchaj w przeglądarce.
Chcielibyśmy Cię poinformować o ryzykach, związanych z Twoim zaangażowaniem finansowym. Przekazując środki na realizację pasji Twojego ulubionego Twórcy prosimy, abyś wziął/wzięła pod uwagę kilka kwestii.