Szklanki żydowskiej krwi - spotkanie z prof. Dariuszem Filarem

Obrazek posta
Zapraszamy na spotkanie niezwykłe
"Szklanki żydowskiej krwi" to książka rozpoczynająca nową serię wydawniczą Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.
To wielowątkowa rodzinna saga, rozciągająca się na XX i XXI wiek, od I wojny światowej po współczesność. Na tle najważniejszych wydarzeń, składających się na polską historię, autor umieszcza bohaterów, którzy łączą w swoich genealogiach polskie i żydowskie pochodzenie. Skomplikowane i na wielorakie sposoby posplatane wątki tej historii opowiadane są z perspektywy żyjącego współcześnie młodego Polaka, który odkrywa ukryte prawdy narodowej i osobistej historii.
Autor:
Dariusz Filar- polski ekonomista, doktor habilitowany nauk ekonomicznych, nauczyciel akademicki, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Zadebiutował w 1969 opowiadaniem "Mortigena intellectualis", które ukazało się na łamach „Młodego Technika”.
Jego pierwsza powieść „Pies wyścigowy” ukazała się w 1985 roku. W 2015 roku ukazała się powieść „Drugie wejrzenie”. „Szklanki żydowskiej krwi” są trzecią powieścią naszego gościa i ósmą książką z obszaru literatury pięknej .
Równolegle rozwijał karierę naukową. W 1973 r. ukończył studia w Uniwersytecie Gdańskim (kierunek: handel zagraniczny), a następnie był kolejno zatrudniony w macierzystej uczelni na stanowiskach od asystenta do profesora nadzwyczajnego (od 1992). Piastował funkcję głównego ekonomisty Banku Pekao S.A w latach 1999 – 2004. Następnie do roku 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej NBP. Od marca 2010 do grudnia 2014 roku pracował w Radzie Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów.
Przez wiele lat komentował rzeczywistość ekonomiczną jako publicysta - m.in. na łamach dzienników „Rzeczpospolita” i „Gazeta Wyborcza”. W 1983 roku był współzałożycielem drugoobiegowego wówczas „Przeglądu Politycznego” i nadal współpracuje z tym pismem w jego dzisiejszej postaci. W latach 1984 – 1990 publikował także w miesięczniku „Przegląd Powszechny”
Prowadzący:
Mariusz Kardas- Historyk i politolog w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Zainteresowania naukowe naszego gościa oscylują w kręgu historii regionalnej Pomorza, w tym Gdyni, historii wojskowej, a także dziejów kresów południowo-wschodnich Polski. Wielką wagę przywiązuje do badań z zakresu biografistyki.
Prowadzi kilka projektów badawczych związanych tematycznie m.in. z historią władz miejskich Gdyni do 1989 r., dziejami Polskiej YMCA, Marynarki Wojennej czy Delegatury Rządu dla Spraw Wybrzeża działającej w latach 1945-1948 pod kierunkiem min. Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Autor m.in. książek: "Jan Wojciech Kiwerski. Dowódca 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK", następnie "Stefan Franciszek Sokół. Komisarz Rządu w Gdyni" czy "Gdynia i jej władze w latach 1926-1950. Główne problemy administracji publicznej miasta" oraz "Gdynia Lotnicza! Z dziejów lotnictwa cywilnego Polskiego Wybrzeża w latach 1924-1939".
Jest współautorem m.in. książki: "Marynarka Wojenna PRL w życiu społeczno-politycznym i gospodarczym Pomorza w latach 1945-1989 oraz
"I Wojna światowa na morzu w opiniach polskich teoretyków i praktyków"
Spotkanie nagrywamy dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Instytutu Książki "Certyfikat dla małych księgarni"

 

 

 

 

 

Zobacz również

Życzenia

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...