Geopolityczna Gra Mocarstw: Przyszłość reguł fiskalnych w Unii Europejskiej

Darmowy!
8 miesięcy temu Brak komentarzy

Szanowni Państwo,

po raz pierwszy od ponad 10 lat, miała miejsce debata, w której uczestniczył obecny oraz były Główny Ekonomista Ministerstwa Finansów. 

Zachęcam do zapoznania się z każdym stanowiskiem ekspertów, a następnie do wysłuchania debaty pt. "przyszłość reguł fiskalnych w Unii Europejskiej". Debata jest o tyle wartościowa, że padają w niej konkretne rekomendacje i propozycje rozwiązań dotyczących reguł fiskalnych . 

Łukasz Czernicki:
Główny Ekonomista Ministerstwa Finansów
(Kliknij w grafikę, by zobaczyć pełną wypowiedź)

"Kwestia zrównoważenia budżetu w trakcie cyklu koniunkturalnego. To jest to jest też pytanie o naszą politykę fiskalną przed wybuchem pandemii, gdzie teoretycznie nasza reguła wydatkowa wymusiła na nas dosyć szybkie, przy bardzo szybkim wzroście, dosyć szybkie zejście z długu w relacji do PKB.


Paul de Grauwe mówi, że powinniśmy tak konstruować reguły fiskalne, żeby w trakcie cyklu koniunkturalnego nasze saldo fiskalne zbliżało się do 0, 0,5% czy do 1% deficytu strukturalnego"

 

Ludwik Kotecki:
Doradca Marszałka Senatu RP
(Kliknij w grafikę, by zobaczyć pełną wypowiedź)

"Polityka gospodarcza czy historia gospodarcza uczy nas, że reguły fiskalne są potrzebne, pożyteczne, ponieważ jeśli ich nie ma to pojawia się problem z polityczną krótkowzrocznością.

Bardzo często pojawia się problem z procyklicznością polityki fiskalnej i z odchyleniem w stronę deficytu i długu jako takich wielkości, które nie są problemem szczególnie dla polityków"
 

dr Jakub Sawulski:
Kierownik zespołu makroekonomii
w Polskim Instytucie Ekonomicznym

(Kliknij w grafikę, by zobaczyć pełną wypowiedź)

"Sztywny limit długu działa pro-cyklicznie, a nie anty-cyklicznie. Głównym celem reguł fiskalnych jest tak naprawdę anty-cykliczność.

To znaczy to, żeby w okresie dobrej koniunktury motywowania polityków do tego, żeby ta polityka fiskalna była jaśniejsza. Czyli żeby więcej oszczędzali mówiąc prościej, ale w kryzysie, żeby mogli wydawać więcej."
 

prof. Tomasz Brodzicki:
Główny Ekonomista IHS Markit
(Kliknij w grafikę, by zobaczyć pełną wypowiedź)

"Widać kwestię zawieszenia reguł fiskalnych, to znaczy wszystkie państwa Unii Europejskiej faktycznie mają bardzo wysoki poziom deficytu.

Te reguły fiskalne zostały zawieszone na pewien okres czasu. Mówi się o ich przywróceniu w roku 2023, gdzie poziom deficytu znowu zacznie odgrywać znaczącą rolę"
 

Obejrzyj debatę pt. 
Przyszłość reguł fiskalnych w Unii Europejskiej
(Kliknij poniższą grafikę, by obejrzeć debatę)

 
 
 
Dzięki Wydziałowi Ekonomicznemu Uniwersytetu Gdańskiego, w tym roku po raz pierwszy zostanie opublikowany punktowany według standardów listy ministerialnej Zeszyt Studencki „Nasze Studia” pt. „Geopolityczna Gra Mocarstw”.

Nadeślij esej do 15 stycznia 2022 roku na adres
zeszytystudenckie.ug@gmail.com lub office@historycznyambasador.com
 

Słowo od Autora bloga

Dziękuję Państwu za zaangażowanie się w rozwój mojego bloga  "Historyczny ambasador"
Zapraszam do zapoznania się z moimi inicjatywami:
  • Raportami analitycznymi
  • Podcastem "Depesza Dyplomaty"
  • Konferencją "Geopolityczna Gra Mocarstw"
  • Wywiadami z ekspertami

Trwa ładowanie...