1 Spotkanie naszych PATRONÓW w Ogrodzie Bellingham.

Kochani Patroni!

serdecznie dziękuję Wam za wzięcie udziału w naszym Iszym Spotkaniu Patronów w ogrodzie w Zgorzałem w sobotę 6go sierpnia. Był to niesamowity weekend dla mnie – pełen wrażeń, spotkań i emocji. Pod koniec tego zjazdu bardzo żal było się żegnać. To niesamowite jak bardzo czuję się z Wami związana. Jesteście na pewno częścią ‘ekipy’ i za to Wam dziękuję.

 

 

Jak opowiadałam podczas spotkania czuję się spełniona i szczęśliwa, że mam okazję tworzyć ogrody inspirujące tyle osób i co ważniejsze opowiadać o nich w sposób, który Wam umila życie – tyle stresu i smutki dookoła, a my potrafimy cieszyć się motylami, kwiatami i zapachem floksów, a także fascynować się życiem mikroorganizmów w glebie. To jest niepowtarzalne.

 

 

Teraz moim zadaniem jest dokończenie rozbudowy dolnej części ogrodu, której dotychczasowe przygotowanie (oczyszczenie, wyrównanie, obsadzenie) jest całkowicie Wasza zasługą! Nadszedł czas aby teren w okolicy sklepiku obsadzić roślinnością w naturalistycznym stylu (czyli muszę zrobić projekt i zamówić ze szkółki od Olgi i Marcina Dąbowskich z Byliny Olsztyn rośliny), dalej zagospodarować szklarnię a raczej oranżerię jak to Jacek Naliwajek słusznie powiedział 😊  (to oznacza również ułożenie w niej podłogi i wyposażenie jej w rośliny i sprzęty) i sprawić aby wszystko wyglądało pięknie, ale było jak najbardziej przyjazne naszym ‘mniejszym braciom’ zamieszkującym naszą działkę. Nie mogę się doczekać! 

 

Przepisy tych pyszności obiecuję w osobnym poście.

 

Dodatkowo tak jak Wam już wcześniej opowiadałam – do końca września jestem totalnie zajęta pisaniem książki. Macie już (na pewno większość z Was) cudowną książkę Piet’a Oudolf’a p.t. ‘Zakładam ogród naturalny’ wydaną przez wydawnictwo Wytwórnia – i to właśnie to wydawnictwo zapragnęło wydać i moją książkę, a więc dzieje się 😊

Kochani korzystajcie z pięknego lata, z plonów ogrodu użytkowego i ozdobnego. Łączy nas piękna pasja – według mnie jedna z najszlachetniejszych.  Uprawiajmy ogrody łagodnie i z myślą o wszystkich innych mieszkańcach naszej niesamowitej planety.  A oto filmik ze spotkania - trochę amatorski, ale zawsze super wspomnienia! 

 

 

Kochani Patroni - jeszcze jedna rzecz! 

Mam wielką przyjemność zaprosić Was na warsztaty odbywające się w ramach Pomorskiej EkoAkademii 2022 - budowanie wzorca kultury ekologicznej wśród mieszkańców i turystów przebywających na terenie województwa pomorskiego, które są całkowicie GRATIS! 

Warsztaty organizowane są przez Ogród Bellingham i fundację Regnum Vegetabile oraz dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

 

 


 

 

 

Oto harmonogram warsztatów:

 

            

21 sierpnia 2022

godz. 17.30 - 19.00

temat: Niemarnowanie żywności 

– robimy w kuchni 'organizer' do uprawy podręcznych roślin do spożycia jak zioła i warzywa liściowe, kiełki, mikro warzywa. Uczymy uczestników warsztatów jak w prosty sposób zawsze można mieć jadalne rośliny na parapecie w domu lub na balkonie, aby móc zebrać i dorzucić coś zdrowego, wartościowego i zasobnego w witaminy do zupy, kanapki czy sałatki.

 

26 sierpnia 2022

godz. 15.30 - 17.00

temat: Ochrona zasobów środowiska 

– zamieniamy w ogrodzie torf na inne podłoża do sadzenia roślin, do siewu i czy sadzonkowania na podstawie przekompostowanej materii organicznej takiej jak przekompostowane zrębki, liście, kora czy zastosowanie kompostu z lokalnych zakładów utylizacji śmieci. Uczymy się jak robić kompost ogrodowy oraz gnojówki czyli naturalne płynne nawozy.

 
 

26 sierpnia 2022

godz. 17.30 - 19.00

temat: Usługi ekosystemowe 

 
– robimy rozsady roślin, które stymulują nasze zmysły czyli z tzw. roślin sensorycznych. Za pomocą podziału oraz/lub sadzonkowania rozmnażamy rośliny wpływające na zapach, dotyk, słuch, węch i wygląd. Pozyskane rośliny uczestnicy warsztatów zabierają do domu i później mogą nimi obsadzać własne ogrody lub doniczki na balkonie czy parapecie.

 

27 sierpnia 2022

godz. 17.30 - 19.00

 

       ORAZ

 

29 sierpnia 2022

 

godz. 10.00 - 11.30

temat: Wzorzec odpowiedzialnej konsumpcji 

– uczestnicy warsztatów nauczą się jak samemu układać indywidualne plany sezonowego jedzenia dla uprawy we własnym ogrodzie. Na kiedy zaplanować prace związane z wysiewami, sadzeniem oraz zbiorami ulubionych gatunków warzyw, ziół oraz owoców oraz jak planować powiązane z nimi jadłospisy na każda porę roku.

 

28 sierpnia 2022

godz. 17.30 - 19.00

temat: Ograniczanie powstawania odpadów 
 
– uczestnicy warsztatów będą mieli szansę przerobić starą puszkę po żywności lub farbie oraz niepotrzebny już wieszak do ubrań na ładną i praktyczną ozdobę do domu. Zrobimy z tego gustowną osłonkę oraz solidną podporę do domowej rośliny pnącej np. na bluszcz lub hoyę.

 

29 sierpnia 2022

godz. 12.30 - 14.00

temat: Gospodarka recyklingowa 
 
– na przykładzie istniejącego ogrodu ekologicznego Ogród Bellingham uczestnicy warsztatów będą mogli poznać zasady racjonalnego gospodarowania w ogrodzie czyli między innymi sposobu prowadzenia zagonów metodą ‘bez przekopywania’ w celu zatrzymania CO2 w glebie, kompostowania odpadków z domu i ogrodu w kompostownikach typu Bokashi lub na pryzmie, wykorzystania różnych materiałów organicznych do ściółkowania oraz nawożenia roślin. 
 
 
Informacje praktyczne:
 
 
  • warsztaty są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku i dla uczestników warsztatów są nieodpłatne;
 
  • zajęcia trwają 90 minut i są podzielone na część teoretyczna oraz praktyczną; 
 
  • zapisy pod adresem biuro@angielskieogrody.com 

 

haha! to dopiero!

 

Jak macie ochotę - zapraszam, macie przez kilka dni pierwszeństwo - ale szybko bo miejsc mało. Pa! Pa!

PS. Dziękuję Joli i Marcie za fotki! 

 

 

 

Komentarze (0)

Trwa ładowanie...